Διατροφή Parrotlet προτιμά ηλιόσπορους και δεν τρώει φρούτα λαχανικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Είναι γλυκά! Φτου φτου! Να το χαίρεσαι που τρωειιι! 😊
Εμένα δυστυχώς ο δικός μου δε τρώει φρούτα και λαχανικά σχεδόν καθόλου! Το προσπαθώ και τίποτα.. Είναι κολλημένος με τη τροφουλα του και κυρίως τα σπόρια του!
Δε ξέρω πως αλλιώς να τον προσεγγίσω🤦🏻‍♀️
Ότι παίρνει από βιταμίνες στο νεράκι δυστυχώς.:/
 
Είναι γλυκά! Φτου φτου! Να το χαίρεσαι που τρωειιι! 😊
Εμένα δυστυχώς ο δικός μου δε τρώει φρούτα και λαχανικά σχεδόν καθόλου! Το προσπαθώ και τίποτα.. Είναι κολλημένος με τη τροφουλα του και κυρίως τα σπόρια του!
Δε ξέρω πως αλλιώς να τον προσεγγίσω🤦🏻‍♀️
Ότι παίρνει από βιταμίνες στο νεράκι δυστυχώς.:/
Φιλιω επέμενε.. Φάε καρότα 🥕 ας πούμε κι εσύ ενώ είναι στο χέρι σου και θα τσιμπήσει αν δεν το κάνει κάνε το με μήλο 🍏 σίγουρα κάτι θα δοκιμάσει και φάτε το παρέα απ τη μία μεριά εσύ και από την άλλη ο μικρός ΟΧΙ από την ίδια μεριά για το καλό του μικρού 🙂
 
Εμένα δυστυχώς ο δικός μου δε τρώει φρούτα και λαχανικά σχεδόν καθόλου!
Δοκίμασε τον παρακάτω τρόπο που φαίνεται στο video της Ζωής @ζιζι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ποια του δίνεις;
Του δίνω της vitakraft -premium menu ,sugarfree λεει.
Ούτε μ'αυτη πολυ τρελενεται.
Τους ηλιόσπορους να χει και στα υπόλοιπα είναι αρνητικός.
Τρώει κ από αυτή αλλά λιγο.
[automerge]1581942133[/automerge]
Φιλιω επέμενε.. Φάε καρότα 🥕 ας πούμε κι εσύ ενώ είναι στο χέρι σου και θα τσιμπήσει αν δεν το κάνει κάνε το με μήλο 🍏 σίγουρα κάτι θα δοκιμάσει και φάτε το παρέα απ τη μία μεριά εσύ και από την άλλη ο μικρός ΟΧΙ από την ίδια μεριά για το καλό του μικρού 🙂
Ναιι θα το προσπαθήσω έτσι όσο είναι έξω μαζί μου.. Μήπως συνηθίσει.
Ένα διάστημα που του ελάττωσα λίγο τους ηλιόσπορους γιατί παχαινουν και δε θέλω να έχουμε θέματα στο μέλλον, αδυνατησε και μελαγχόλησε κάπως, δεν έτρωγε τόσο από τα άλλα.
Και μετά του ξαναεβαλα γιατί δε θέλω να μου πάθει τίποτα από αδυνατοσυνη.
Γενικά είναι πολύ δύσκολος με τη ποικιλία γεύσεων.
Ευχαριστώ πολύ για την ιδεα πάντως! Θα επιμείνω.
[automerge]1581942180[/automerge]
Δοκίμασε τον παρακάτω τρόπο που φαίνεται στο video της Ζωής @ζιζι
Θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ😃
 
Τους ηλιοσπορους τους βαζεις σε ξεχωριστη ταιστρα;
Τον πρώτο καιρό για κάποιες εβδομάδες ναι.. Αλλά μετά που τους ελάττωσα κάπως τους βάζω μαζί με τη τροφουλα μήπως και ξεγελιέται και τρώει και από αυτή περισσότερο.
 
Τον πρώτο καιρό για κάποιες εβδομάδες ναι.. Αλλά μετά που τους ελάττωσα κάπως τους βάζω μαζί με τη τροφουλα μήπως και ξεγελιέται και τρώει και από αυτή περισσότερο.

Γιατί βάζεις έξτρα ηλιόσπορους στην τροφή; Δεν ξεγελιούνται οι παπαγάλοι. Κανείς δεν ξεγελιέται με τέτοια κόλπα. Είναι να σαν λες θα ανακατέψω το κουνουπίδι με τις τηγανητές πατάτες για να τις φάει το παιδί. Υπάρχει περιπτωση να μην μπορεί να διαλέξει ακριβώς αυτό που του αρέσει;
 
Γιατί βάζεις έξτρα ηλιόσπορους στην τροφή; Δεν ξεγελιούνται οι παπαγάλοι. Κανείς δεν ξεγελιέται με τέτοια κόλπα. Είναι να σαν λες θα ανακατέψω το κουνουπίδι με τις τηγανητές πατάτες για να τις φάει το παιδί. Υπάρχει περιπτωση να μην μπορεί να διαλέξει ακριβώς αυτό που του αρέσει;
Δεν είπα οτι βάζω έξτρα.. Βάζω αυτά που ήτανε να βάλω ημερησιως, απλά εκεί, γιατί αν τα βάλω ξεχωριστά, πάει και τρώει μόνο ηλιόσπορους και σχεδόν καθόλου τροφουλα.
Δε νομίζω να του είναι καλό να τρώει σαν βασική τροφή μόνο ηλιόσπορους.
Έχω δοκιμάσει πολλά άλλα είναι φανερό ότι έχει τρελή αδυναμία μόνο στον ηλιόσπορο.
Όταν απ' την άλλη τους ελάττωνω απλά φαίνεται σαν στεναχώρημενος και νομίζω ότι μένει νηστικος.
Οπότε κάνω ότι κάνω ανάλογα με τα γούστα του γιατί δε θέλω να μου μένει και νηστικό.
Εσύ τι πρότεινεις να κάνω για να μάθει απ' όλα;
 
Η λογικη του να του κανεις τα γουστα ειναι λανθασμενη και αυτο ειναι κατι που το αντιλαμβανεσαι και η ιδια.

Ειτε προσθέτεις εξτρά ηλιοσπορο στο μείγμα ειτε του ανανεώνεις το μειγμα με νεο οταν τελειωνει ο ηλιοσπορος που ηδη εχει ειναι λαθος τακτικη.

Εξ'ορισμου ολα τα πτηνα πρωτα θα καταναλωσουν τους πιο νόστιμους,τους πιο λιπαρους σπορους και στη συνέχεια θα περασουν στους αμυλουχους. Θα πρεπει η ταιστρα να ανανεώνεται λιγο πριν αδειασει.
Το αισθημα επιβιωσης τους ειναι ισχυροτερο απο οποιαδηποτε ανασφαλεια μας.
 
Για να καταλάβω, τους ηλιόσπους τους περιέχει ήδη το μίγμα της τροφής που αγοράζεις ή τους παίρνεις ξεχωριστά; Ποιο μίγμα του δίνεις;
Όχι η τροφουλα του δε περιέχει ήδη ηλιόσπορους.
Εγώ τα παίρνω ξεχωριστα γιατί η προηγούμενη τροφουλα περιείχε και είδα ότι του αρέσουν πολύ.
Η τροφή είναι της vitakraft -premium menu sugarfree.
Αν τα λέω σωστά.
Γενικά προσπαθώ να βρω μια τροφουλα που να του αρέσει λίγο παραπάνω ..
Ακόμα δεν έχω βρει.
Τρώει ελάχιστα και από αυτή και απ' τη προηγούμενη που την άλλαξα.
[automerge]1582016731[/automerge]
Η λογικη του να του κανεις τα γουστα ειναι λανθασμενη και αυτο ειναι κατι που το αντιλαμβανεσαι και η ιδια.

Ειτε προσθέτεις εξτρά ηλιοσπορο στο μείγμα ειτε του ανανεώνεις το μειγμα με νεο οταν τελειωνει ο ηλιοσπορος που ηδη εχει ειναι λαθος τακτικη.

Εξ'ορισμου ολα τα πτηνα πρωτα θα καταναλωσουν τους πιο νόστιμους,τους πιο λιπαρους σπορους και στη συνέχεια θα περασουν στους αμυλουχους. Θα πρεπει η ταιστρα να ανανεώνεται λιγο πριν αδειασει.
Το αισθημα επιβιωσης τους ειναι ισχυροτερο απο οποιαδηποτε ανασφαλεια μας.
Σύμφωνω σε όλα όσα μου λέτε, γι' αυτό και αρχικά το πήγαινα έτσι.
Αλλά μετά τον έβλεπα αδιάθετο και άρχισε να αδυνατίζει, μου έβγαλε και σκουληκακια απ' το στρες λογικά και πήγε να βγάλει καρίνα, οπότε μετά το αλλαξα και προσπαθούσαμε λίγο να τον επαναφέρουμε και στα κιλά όπως μου είχε πει κ ο κτηνίατρος.
Φοβάμαι ότι αν του βάζω ελάχιστα, δε θα τρώει πάλι επαρκής τροφουλα και θα μου ξαναπάθει το ίδιο.
Εσείς τι προτείνετε να κάνω;
Είναι λίγο δύσκολος ο ατιμος με τις γεύσεις..
Και γενικά δε ξέρω αν φταίει ότι δεν έχει χρονισει ακόμα κ είναι 7-8 μηνών.
 
Το στρες δεν γεννά σκουλήκια.

Τα σκουληκια εισέρχονται στον οργανισμο μεσω της τροφικης αλυσιδας υπο μορφη αυγων και μετέπειτα με τις κατάλληλες συνθήκες που βρισκουν στην εντερικη οδο εκκωλαπτονται και αναπτύσσονται περαιτερω.
Το αδυνατισμα και η αδιαθεσία ειναι συμπτώματα της ασκαριασης,της προσβολης απο σκουληκια δηλαση.
 
Το στρες δεν γεννά σκουλήκια.

Τα σκουληκια εισέρχονται στον οργανισμο μεσω της τροφικης αλυσιδας υπο μορφη αυγων και μετέπειτα με τις κατάλληλες συνθήκες που βρισκουν στην εντερικη οδο εκκωλαπτονται και αναπτύσσονται περαιτερω.
Το αδυνατισμα και η αδιαθεσία ειναι συμπτώματα της ασκαριασης,της προσβολης απο σκουληκια δηλαση.
Ο κτηνίατρος μου είπε ότι αν στρεσαριστει έντονα από κάτι ένα πουλάκι, ενεργοποίουνται τα σκουληκακια στον οργανισμό του, ενώ υπό άλλες συνθήκες που ειναι μια χαρά αυτά δε του δημιουργουν κάποιο πρόβλημα.
Απ' ότι κατάλαβα όπως κ οι άνθρωποι με κάποια μικροβια που τα έχουμε ως φυσιολογική χλωρίδα στον οργανισμό.
Σίγουρα θα ισχύει και αυτό που λέτε πως γίνεται και μέσω της τροφής.
Δηλαδή δεν ισχύει αυτό με το στρες και με τα σκουλήκια;Εκτός αν δε κατάλαβα τι μου είχε πει ο άνθρωπος.
 
Οσο στρες και να εχει ενας οργανισμος δεν θα γεννηθει σκουληκι αν δεν υπαρξει το αυγο του. Υπο αυτη την εννοια το λεω.

Σε οτι αναφορά την ισορροπία της εντερικης χλωριδας το στρες παίζει ρολο, πχ στον αριθμο των κοκκιδιων ή αλλων μικροοργανισμών και βακτηριων.

Ο γιατρος διεγνωσε σκουληκια και οχι κοκκιδια στην περιπτωση σου ομως ετσι;
 
Οσο στρες και να εχει ενας οργανισμος δεν θα γεννηθει σκουληκι αν δεν υπαρξει το αυγο του. Υπο αυτη την εννοια το λεω.

Σε οτι αναφορά την ισορροπία της εντερικης χλωριδας το στρες παίζει ρολο, πχ στον αριθμο των κοκκιδιων ή αλλων μικροοργανισμών και βακτηριων.

Ο γιατρος διεγνωσε σκουληκια και οχι κοκκιδια στην περιπτωση σου ομως ετσι;
Ναι ναι, μου είχε πει ότι είχε σκουλήκια.
Δώσαμε το teniazine για ένα 24ωροκαι τρεις μέρες βιταμίνη και γενικά αυγοτροφη και να τρώει καλά για να επανέλθει στα κιλά.
Τώρα είναι καλά.
Έχει περάσει καιρός από αυτό.
Απλά είμαι με τον φόβο ότι αν του ελάττωσω τους ηλιόσπορους, επειδή είναι δύσκολος και δε κάνει εύκολα πίσω μη μου αδυνατίσει και στρεσαριστει κ έχουμε αλλά.
Εσείς τι λέτε να κάνω;
Και γενικά για να ξέρω.
Τη τροφουλα του πρέπει να την έχει φάει για να την πετάξω; Εγώ την ανανεώνω καθημερινα, είτε έχει φάει λίγο, είτε καθόλου, κι από θέμα καθαριότητας.
Έχασα ένα πουλάκι πέρσι και είμαι πλ υπερβολικη με τη καθαριότητα από τότε.
Προσέχω το παραμικρό.
Και επίσης.. Τους ηλιόσπορους να τους βάζω σε ξεχωριστό δοχειακι; Και λογικά όχι πολλούς λόγω το ότι είναι λιπαροι.
 
Θα πρεπει να μειωσεις τους ηλιοσπορους και να "ανοιξεις" την ποικιλία στο σιτηρεσιο του.
Αν συνεχισεις να τρεφεται μονο με ηλιοσπορους θα εχεις προβληματα αργοτερα.

Δεν χρειαζεται να πετας καθημερινα την τροφη αν δεν χρειαζεται ή αν θελεις να την αλλαζεις καθημερινα θα βαζεις την αντιστοιχη ποσοτητα.
Μην πετας χωρις λογο τροφη.
Ξεχωριστη ταιστρα δεν χρειαζεται, δεν θα αλλαξει κατι.

Θα πρεπει να μειωσεις σιγα σιγα την ποσοτητα που βαζεις στο μειγμα και ειτε το συνεχιζεις με μικρη ποσοτητα ειτε με τον χρονο αφαιρεις τελειως τον ηλιοσπορο και μπορεις να του το προσφερεις απο το χερι σου σαν λιχουδια.Αυτο το επιλεγεις εσυ!

Εγω πχ εχω επιλεξει να μην ταιζω ηλιοσπορο!
 
Θα πρεπει να μειωσεις τους ηλιοσπορους και να "ανοιξεις" την ποικιλία στο σιτηρεσιο του.
Αν συνεχισεις να τρεφεται μονο με ηλιοσπορους θα εχεις προβληματα αργοτερα.

Δεν χρειαζεται να πετας καθημερινα την τροφη αν δεν χρειαζεται ή αν θελεις να την αλλαζεις καθημερινα θα βαζεις την αντιστοιχη ποσοτητα.
Μην πετας χωρις λογο τροφη.
Ξεχωριστη ταιστρα δεν χρειαζεται, δεν θα αλλαξει κατι.

Θα πρεπει να μειωσεις σιγα σιγα την ποσοτητα που βαζεις στο μειγμα και ειτε το συνεχιζεις με μικρη ποσοτητα ειτε με τον χρονο αφαιρεις τελειως τον ηλιοσπορο και μπορεις να του το προσφερεις απο το χερι σου σαν λιχουδια.Αυτο το επιλεγεις εσυ!
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Θα τα εφαρμόσω όλα σιγά σιγά και μακάρι να γίνει λίγο πιο δεκτικος!
Γνωρίζετε εκτός από τη τροφουλα, τους ήλιοσπορους,το κεχρί και την αυγοτροφη τι άλλο θα μπορούσα να του δώσω ή να το αναμειξω με τη τροφουλα;
 
Λαχανικα και φρουτα θα πρεπει να του ξεκινησεις.

Θα σου προτεινα στο βασικο μειγμα σπορων να μην ανακατευεις αλλες τροφες μεσα.
Θελω λιγο να μας βαλεις καποιο link απο την τροφη της Vitakraft ή καποια φωτο της συσκευασιας γιατι με την αναζητηση δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο.
Επισης ποια αυγοτροφη του δινεις;
Εκει μπορεις να κανεις καποιο προσθηκη λαχανικων και να προσφερεις.
 
Λαχανικα και φρουτα θα πρεπει να του ξεκινησεις.

Θα σου προτεινα στο βασικο μειγμα σπορων να μην ανακατευεις αλλες τροφες μεσα.
Θελω λιγο να μας βαλεις καποιο link απο την τροφη της Vitakraft ή καποια φωτο της συσκευασιας γιατι με την αναζητηση δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο.
Επισης ποια αυγοτροφη του δινεις;
Εκει μπορεις να κανεις καποιο προσθηκη λαχανικων και να προσφερεις.
[automerge]1582026457[/automerge]
Λαχανικά και φρούτα το προσπαθώ και τα απορρίπτει..
Θα επιμείνω.
Οκ , οπότε του βάζω μόνη της τη τροφή.
Αυτές είναι οι συσκευασίες.
[automerge]1582026688[/automerge]
Λαχανικα και φρουτα θα πρεπει να του ξεκινησεις.

Θα σου προτεινα στο βασικο μειγμα σπορων να μην ανακατευεις αλλες τροφες μεσα.
Θελω λιγο να μας βαλεις καποιο link απο την τροφη της Vitakraft ή καποια φωτο της συσκευασιας γιατι με την αναζητηση δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο.
Επισης ποια αυγοτροφη του δινεις;
Εκει μπορεις να κανεις καποιο προσθηκη λαχανικων και να προσφερεις.
Να διευκρινίσω ότι την αυγοτροφη τη συγκεκριμένη τη τρώει πολύ, τρελενεται.:)
 

Συνημμένα

  • IMG_20200218_134359.webp
    IMG_20200218_134359.webp
    64,8 KB · Προβολές: 15
  • IMG_20200218_134350.webp
    IMG_20200218_134350.webp
    54,8 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top