Φροντίδα Parrotlet σνομπάρει παιχνίδια και νέα φαγητά

Petite Marianna

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2021
Μηνύματα
13
Γειά σε όλους!
Απέκτησα ένα parottlet μέσα στο Δεκέμβρη. (Μου το έφεραν δώρο από petshop που αντιλαμβάνομαι πως δεν είναι ιδανικό για διάφορους λόγους, ούτε ήταν το πλάνο μου, ωστόσο με πρόλαβαν).
Προστοπαρόν είμαστε στην φάση της εξημέρωσης: έχει συνηθίσει την παρουσία μου και δεν φεύγει όταν κάθομαι κοντά στο κλουβάκι, επίσης πλέον είναι άνετο και με όταν ακουμπάω το χέρι μου στην επιφάνεια του κλουβιού. Τώρα δοκιμάζω να βάζω χέρι μέσα στο κλουβί για να το συνηθίζει σιγά σιγά και συνήθως το κοιτάζει από την πατήθρα κάπως καχύποπτα που είναι μια πρόοδος συγκριτικά με πριν που έδειχνε πιο αλαφιασμένο. Όποτε δείχνει νευρικός κάνω πίσω και προχωράω με τα νερά του κυρίως.
Απ’ όσο καταλαβαίνω δείχνει χαρούμενο. Τιτιβίζει, τραγουδάει και κάνει μπόλικο tongue clinking και beak grinding που απ’ ότι έχω διαβάσει είναι δείγμα ικανοποίησης σε κάποιο ποσοστό(;).

Έχω δύο βασικά προβλήματα μέχρι τώρα ωστόσο.
Α)Το ένα είναι τα παιχνίδια. Όσα είδα στα petshop των περιοχών τριγύρω είναι κακοφτιαγμένα με κόλλα και μπογιές και υλικά που δεν εμπιστεύομαι καθόλου. Έχω δει προτάσεις για να φτιάξεις κάποια πράγματα μόνος σου αλλά 2-3 που δοκίμασα δεν τους έδινε καμία σημασία. Μπορεί να μην ήξερε πώς να παίξει μαζί τους αλλά δεν ξέρω πώς να το παρακινήσω. Ακόμα κι αν κάθομαι δίπλα του και πειράξω τα παιχνιδάκια κάνοντας την ενθουσιασμένη, παρατηρεί μεν αλλά μετά πάλι αδιαφορεί. Δοκίμασα και το πιο απλό ακόμα που προτείνουν κάποιοι –χαρτάκια για να σκίσει με ραμφάκι. Του έβαλα κάποια, πάλι τα αγνοούσε και σε κάποια φάση δεν ήμουν και σίγουρη μήπως έφαγε κάποιες γωνίτσες οπότε του τα έβγαλα.

Αυτή την περίοδο στη ζωή μου έχω πολύ χρόνο διαθέσιμο και ασχολούμαι πολύ μαζί του (είτε εξημερώνοντας με αργά βήματα, είτε μιλώντας του, είτε απλά κάθομαι δίπλα του και διαβάζω κλπ), αλλά θα ήθελα να του δώσω περισσότερα ερεθίσματα και να μάθει να απασχολείται και μόνο του. (Επίσης με λυπεί να βλέπω τον χώρο του τόσο άδειο. Έχω προσπαθήσει να βάλω και κάποιες γεφυρούλες κλπ αλλά και αυτά τα αποφεύγει κάπως. Θέλω επίσης να του πάρω ένα μεγαλύτερο κλουβάκι γιατί αυτό που έχω είναι γενικά λάθος).
Τι προτείνετε για ασφαλείς επιλογές σε παιχνιδάκια και πώς να του τραβήξουν το ενδιαφέρον στην παρούσα φάση που ακόμα δεν είναι πλήρως εξημερωμένο;

Β) Το δεύτερο είναι το φαγητό. Είναι πολύ ορεξάτος αλλά μόνο για την κλασική τροφή από petshop. Έχω προσπαθήσει να του εισάγω και κάποιες άλλες τροφές: αυγό, καρότο, μήλο, μπανάνα αλλά για άλλη μια φορά δεν δίνει σημασία. Τα τρώω δίπλα του συχνά, έχω προσπαθήσει να τα τεμαχίσω και να τα ανακατέψω λιγάκι ύπουλα με την υπόλοιπη τροφή, αλλά τα αποφεύγει. Τι μπορώ να κάνω για να γίνει η διατροφή του πιο πλούσια; Ή είναι θέμα υπομονής και επανάληψης απλά;
Ευχαριστώ πολύ όλους σας (και για την υπομονή για το μεγάλο μου post :P).

Υ.Γ. Έχετε επίσης καμιά πρόταση για τι να βάλω σαν υπόστρωμα στο κλουβάκι; Πολλοί σχολιάζουν η πατροπαράδοτη λύση της ασπρόμαυρης εφημερίδας είναι οκ καθότι το μαύρο μελάνι που πλέον τις τυπώνουν είναι ασφαλέστερο. Στο pet shop μας έδωσαν κάτι pellets από ξύλο που χρησιμοποίησα για κάποιες φορές αλλά παρότι είδα πως είναι από ξύλο ασφαλή για παπαγαλάκια δεν είμαι σίγουρη αν το εμπιστεύομαι ιδιαίτερα σαν επιλογή. Επίσης το χαρτί κουζίνας ή υγείας είναι οκ; (όχι ο κύλινδρος, μόνο το χαρτί). Είδα αρκετούς να λένε όχι και άλλοι ωστόσο το δίνουν στα παπαγαλάκια για να παίζουν και έχω μπερδευτεί. Γνώμες;.
Ευχαριστώ και πάλι
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Petite Marianna
Καλησπέρα.
Όλα όσα γράφεις είναι φυσιολογικά για έναν παπαγάλο που αγοράστηκε από pet shop.
Τα παιχνίδια, τα φρούτα και τα λαχανικά ίσως να τα βλέπει για πρώτη φορά.
Χρειάζεται υπομονή και επανάληψη όπως σωστά αναφέρεις.
Μπορείς να δεις εδώ κάποιες ιδέες για παιχνίδια.

Υποστρώματα υπάρχουν αρκετά, μία καλή λύση είναι αυτό.
Όσον αφορά τη διατροφή του, θα πρέπει να επιλέξεις ένα επώνυμο συσκευασμένο μίγμα σπόρων και αυγοτροφής, και όχι χύμα τροφή.
Απαραίτητα σουπιοκοκαλο στο κλουβί για την παροχή ασβεστίου.
Μπάνιο τακτικά, και ύπνο με την δύση του ήλιου σε ένα ήσυχο και σκοτεινό περιβάλλον.
 
Γεια σου Μαριάννα και να χαίρεσαι τον μικρό σου φίλο.

Ας πάρουμε το πράγμα από την αρχή!
Φοράει το πουλάκι εκτροφικο δαχτυλίδι στο πόδι του?


Σε ό,τι αναφορά τα παιχνίδια -σε θεωρητικό επιπεδο- αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά είναι ασφαλή για τα πτηνά.
Αν θες βέβαια να είσαι 100% σίγουρη και πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κατασκευάσεις μόνη σου από την στιγμή που έχεις κάνει την αρχή.
Όταν θες να εισάγεις κάτι νέο στο περιβάλλον του πτηνού πρώτα θα φροντίζεις να εξοικειωθεί με αυτό από απόσταση.
Δηλαδή αν φτιαξεις ή αγοράσεις ένα νέο παιχνίδι,πρώτα θα το ακουμπήσεις δίπλα από το κλουβί του για 2-3 μέρες να το συνηθίσει και μετά θα το βάλεις μέσα στο κλουβι.
Σε ό,τι αναφορά το χαρτί ως υλικό,συγκαταλέγεται στα αγαπημένα τους υλικά που κατά κανόνα σκίζουν και δεν τρώνε.

Το γεγονός ότι δεν ασχολείται με τα παιχνίδια πιστεύω ότι έχει να κάνει με το βαθμό εξοικείωσης με το περιβάλλον.


Σε ό,τι αναφορά την τροφή,θα πρέπει να επιμείνεις στα λαχανικά περισσότερο και λιγότερο στα φρούτα,με το πέρασμα του χρόνου θα δοκιμάσει.
Ποιο μείγμα σπόρων του δίνεις?
Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις κάποια αυγοτροφη ή pellets?(βρωσιμα)

Ως υπόστρωμα τα pellets ξύλου είναι μια καλή και ασφαλής επιλογή,άλλα για μένα πρώτη επιλογη παραμενει η άμμος της Sanibird.

Ο τρόπος που προσπαθείς να το προσεγγίσεις είναι λανθασμένος.
Θα πρέπει το πουλάκι να έρθει σε εσένα και όχι εσύ στο πουλακι.
Αυτό σημαίνει ότι δεν βάζεις τα χέρια μέσα στο κλουβί,άλλα με μια λιχουδιά προσπαθείς να το φέρεις στο κάγκελο σε πρώτη φάση και να το ταΐσεις.
Μια τέτοια λιχουδιά ειναι το τσαμπι millet.


Με την πρώτη ευκαιρία βάλε μας φωτο από το πουλάκι άλλα και το κλουβί του.
 
@Vada
Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και τις προτάσεις!
Θα κοιτάξω τα παιχνίδια και θα ξαναδοκιμάσω κάποια πράγματα. Τροφή ξεκάθαρα μόνο συσκευασμένη. Άμμο διστάζω λίγο να πάρω γιατί πριν αρκετά χρόνια κάποιος γνωστός μου είχε κακή εμπειρία με κάτι αντίστοιχο -η δική του ήταν χύμα βέβαια και αυτή βλέπω είναι συσκευασμένη και με καλά σχόλια που σίγουρα έχει τεράστια διαφορά, θα το δω ωστόσο. Σουπιοκόκαλο του έχω πάρει αλλά το έχω δει μια μόνο φορά μέσα στο μήνα να το ξύνει λίγο με το ραμφάκι.
 
@Tony Forpus
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και το μήνυμα!
Προστοπαρόν του δίνω από Versele-Laga Prestige λέγεται και ειναι mix για parakeets (είναι η τροφή που έδωσαν στο petshop όταν αγοράστηκε). Του έχω βάλει και μια αυγοτροφή της beaphar. Έχω προσπαθήσει να του βάλω και φρέσκο κρόκο αυγού αλλά όπως είπα το είχε αγνοήσει. Υποθέτω όπως λες, αν είναι από petshop γενικά θα διστάζει σε νέες τροφές, θα δώσω περισσότερη προσοχή σε λαχανικά, έχω κάμποσα σημειωμένα. Έχω δοκιμάσει να του δώσω και millet αλλά το αγνοεί επίσης. Μια φορά το είδα να το τσιμπολογάει αλλά γρήγορα το παράτησε και εξακολουθεί να το ψιλο-αγνοεί, πράγμα που μου έκανε εντύπωση γιατί οι περισσότεροι λένε πως οι παπαγάλοι αγαπούν πολύ κεχρί γενικά.
Καλή συμβουλή να βάλω τα παιχνιδάκια κοντά στο κλουβάκι να τα συνηθίσει, θα το πάω έτσι αν είναι.
-
Γενικά δεν το πιέζω να έρθει με το χέρι. Απλά βάζω το χέρι μέσα, χαμηλότερα από εκείνο, κοντά στο πορτάκι και το αφήνω να το παρατηρήσει -εξάλλου βάζω αναγκαστικά το χέρι κάποιες φορές μέσα για να του καθαρίσω κάποια πράγματα και ήθελα να το συνηθίσει. Δεν το πλησιάζω και αν αρχίσει να βηματίζει πιο πέρα το βγάζω και άρχισα να το κάνω μόνο όταν το είδα να νιώθει άνετα με το να αγγίζω το κλουβί.
Καταλαβαίνω ότι πρέπει αυτό να έρθει πρώτο ωστόσο και γενικά όταν κάθομαι κοντά του βλέπω επιδιώκει να πλησιάζει που είναι καλό σημάδι υποθέτω. Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω αυτό που λες, να το παρακινήσω απέξω με κάποια λιχουδιά, το πρόβλημα ωστόσο είναι όπως ανέφερα πως επειδή δεν δοκιμάζει νέα φαγητά ούτε έχει κάποιο treat που του αρέσει, δεν ξέρω πώς θα λειτουργήσει δελεαστικά.
-
Υπόστρωμα είχα ένα οικολογικό της Vitakraft. Έλεγαν ότι ειναι απο fir και spruce (ελάτη;) που σε λίστες έχω δει ότι είναι ασφαλή για παπαγάλους αλλά πέτυχα διάφορους να λένε ότι pellets πολλές φορές είναι επεξεργασμένα με ουσίες για την οσμή και τους κάνει θέμα στο αναπνευστικό και σκιάχτηκα λίγο. Ίσως εννοούσαν μόνο το χύμα βέβαια, αλλά δεν διευκρίνιζαν.
-
Δυστυχώς δεν έχει δαχτυλίδι στο ποδαράκι, πράγμα που μου κακοφάνηκε και με προβλημάτισε. Αυτός που μου το πήρε δώρο έχει γενικά άγνοια σχετικά και είναι κάπως παρορμητικός παρότι το έκανε με όλη την καλή διάθεση. Χωρίς δαχτυλίδι δεν έχω πολλές πληροφορίες... :/
 
Εννοείται ότι για κάποιες εργασίες το χέρι θα μπει μέσα,απλά περιόρισε αυτή την είσοδο του χεριού για τα απολύτως απαραίτητα.
Το κλουβί είναι το καταφύγιο τους, το σεβόμαστε και στο λέω εγώ που τα δικά μου είναι αυτοκόλλητα επάνω μου άλλα οταν θα βάλω χέρι μέσα στο κλουβι μπορεί να μου κόψουν κομμάτι.

Με τον καιρό θα καταλάβεις ότι τα Parrotlets έχουν φοβερό χαρακτήρα,ισχυρό ταμπεραμέντο και είναι εξαιρετικά κυκλοθυμικα πουλάκια.
Το μικρό μέγεθος και το αθώο βλέμμα σε ξεγελούν ώσπου να νιώσεις το ράμφος τους να "κενταει" αυτιά,μύτη,χερια κτλ 🤣

Με το φαγητό θα επιμένεις και θα έρθει η ώρα που θα δοκιμάσει.
Το Millet προσπάθησε σε μικρότερο κομμάτι,όχι όλο το τσαμπί.

Η φωτο στο προφίλ σου είναι από το πουλάκι?
 
@Tony Forpus
Ναι αυτό είναι στη φωτό! (το κλουβάκι που φαίνεται είναι προσωρινό, γιατί είναι για καναρίνια και μικρότερο απ όσο θα ήθελα).
Νομίζω είναι αγόρι κρίνωντας απο την σκούρα μπλε γραμμή στα φτερά και στη ραχούλα (;)
Προστοπαρόν δείχνει να έχει εγκλιματιστεί κάπως, τραγουδάει/τιτιβίζει κάθε μέρα και περνάει χρόνο κάνοντας την 'τουαλέτα' του και φροντίζοντας να είναι ευπαρουσίαστος. Και όπως το καταλαβαίνω από πράγματα που έχω διαβάσει, μοιάζει να ικανοποιείται κάπως όταν του δίνω προσοχή/μπαίνω στο δωμάτιο ή του μιλάω, ακόμα κι αν είναι μαζεμένος σε γενικές γραμμές ακόμα.
Ανυπομωνώ λοιπόν να αρχίσει να κεντάει, αν αυτό σημαίνει πως δεν με φοβάται ιδιαίτερα πλέον :P...
Θα περιορίσω το χέρι και θα προσπαθήσω να κρατάω και κάποια τροφή όπως είπες.
Του είχα βάλει μικρά κομματάκια millet μαζί με το υπόλοιπο φαί του γιατί αλλιώς δεν θα τα κοίταζε καν. Θα ξαναδοκιμάσω να δω αν θα τα συνηθίσει περισσότερο. Με λαχανικά, το να τα κόβω μικρά κομματάκια και να τα βάζω μαζί με τροφή είναι καλή λύση ή καλύτερα ξέχωρα;
Πόσα έχεις εσύ; Ένα από αυτά είναι στη φωτό σου; :)
 
Οχι δεν θα πρεπει να μπλεκεις τα σπορια του με αλλες τροφες.
Σπορια και υγρασια ειναι ενας κακος συνδιασμος!

Η φωτο δεν βοηθα πολυ λογω μεγεθους και ποιοτητας αλλα αν ροζιζει το ραμφος του σημαινει οτι ειναι μικρο σε ηλικια.


Εχω 3!

Τον Hool,την Αzul και τον Rio
 
@Tony Forpus
Μμμ, κατάλαβα. Όσες φορές του είχα βάλει, του είχα σχετικά λίγα σπόρια έτσι ώστε αν αγνοήσει τα κομματάκια φρέσκιας τροφής ανάμεσα να μπορώ να του την βγάλω όλη μετά και να βάλω καινούργια γιατί σκεφτόμουν ότι μπορεί το φρούτο/λαχανικό να παπαριάσει το υπόλοιπο φαγητό. Θα τα βάλω ξέχωρα, αν και φοβάμαι πως θα τα αγνοήσει αλλά θα επιμείνω, που θα πάει, δεν θα του τραβήξει κάποιο την προσοχή κάποια στιγμή;

Ροζίζει κάπως, ειδικά προς τα ρουθουνάκια αν και δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω ιδιαίτερη διαφορά από άλλα που έχω δει σε φωτογραφίες, όλα ένα χρωματάκι κάπως ροζ μου φαίνονται :P.

Ωωω να τα χαίρεσαι τα κουτσουνάκια! Τα έχεις καιρό;
 
Εχω την εντυπωση οτι ειναι μικρος σε ηλικια και αν ισχυει αυτο ειναι θετικο για εσενα.
Ξερεις απο ποιο pet εγινε η αγορα?


2 χρονια σχεδον τα εχω τα δικα μου.
 
@Tony Forpus
Από κάποιο στην Αθηνάς αλλά δεν ξέρω ποιό ακριβώς. Μεγάλωσα στο κέντρο και γενικά δεν μπορώ να πω ότι μου εμπνέουν εμπιστοσύνη τα μαγαζιά εκεί πέρα. Σε αυτόν που μου το πήρε του είπαν ότι ήταν από κάποια νέα φουρνιά που τους έφεραν οπότε αν ισχύει μπορεί όντως να είναι μικρό.

Ω! 2 χρόνια, είναι μικράκια δηλαδή ακόμα; Έχετε πολλά χρόνια μαζί ακόμα, να σου ζήσουν! :D
Και έχουν φαντάζομαι τις δυναμικές τους μεταξύ τους (ή και με εσένα); Είναι υπέροχο πως έχουν τόσο ιδιαίτερες προσωπικότητες, και είναι κρίμα γιατί ο περισσότερος κόσμος νιώθω δεν έχει πολύ υπόψιν τα μικρά ζωάκια και πόσο μοναδικά μπορούν να είναι.
 
@Tony Forpus
Ιιιι, τι αξιολάτρευτο μικράκι! Υπέροχο χρωματάκι και δείχνει τόσο φουντωμένο! (φτου φτου :D) Έλιωσα εκεί που έκανε γελάκι και το νερό! Δεν ήξερα πως μιλάνε τα συγκεκριμένα, νόμιζα πως από τα μικρά μόνο τα budgακια μπορεί να πουν μερικές λεξούλες και πάλι όχι όλα! :Ο
 
Γειά σου Μαριάννα. Έχεις ένα πολύ όμορφο Blue pied αρσενικό πάρροτλετ. Να το χαίρεσαι. Ηλικία δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε αφού δεν φοράει δαχτυλίδι. Είναι σίγουρο ότι είναι μεγαλύτερο των 4 μηνών. Προσωπικά μου φαίνεται για ενήλικο πουλάκι οπότε θα έλεγα πως είναι από 8 μηνών και άνω. Για το θέμα με το φαγητό στα έγραψαν τα μέλη παραπάνω. Θέλει πολύ επιμονή και υπομονή. Για υπόστρωμα η άμμος Sanibird είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να αγοράσεις αυτή τη στιγμή από ένα Pet Shop. Αλλιώς πας σε χαρτί κουζίνας και σε καθημερινή αλλαγή. Το κλουβί, όπως πολύ σωστά το έχεις καταλάβει και εσύ είναι ακατάλληλο. Μια 60άρα ζευγαρώστρα είναι μια πολύ καλή και οικονομική επιλογή. Μια φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί θα μας βοηθούσε έτσι ώστε να σου δώσουμε κάποιες συμβουλές για τη διαρρύθμισή του, κάνοντάς το πιο λειτουργικό μέχρι να προχωρήσεις στην αλλαγή του. Σίγουρα πρέπει να αφαιρεθεί η κούνια και η καφέ πατήθρα που φαίνεται στη μέση.
 
@jk1980
Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα!
Αυτό είναι το προσωρινό κλουβάκι (και μια φωτό του μικρού).
Την κούνια την έβγαλα όπως είπες.
-
Του έχω φτιάξει 2 ξύλινες πατήθρες (από ασφαλές ξύλο που δεν έχει υποστεί και επεξεργασίες) που δείχνει να τις προτιμάει, του αρέσει που μπορεί να μετακινείται σε μια εννοιαία ευθεία και εκεί επίσης κουρνιάζει κάθε βράδι. Θέλω να του φτιάξω και 1-2 ακόμα παρόμοιας λογικής και να βάζω τις πλαστικές μόνο για όταν χρειάζεται να καθαρίσω τις άλλες.
Θα ήθελα και κάτι με ξύλο πιο ανάγλυφο αλλά παρότι έχω διαβάσει πώς να το καθαρίσεις και διασφαλίσεις ότι δεν θα έχει παράσιτα κλπ φοβάμαι μην κάνω καμία χαζομάρα.
-
Η σκαλίτσα που του έχω ανάμεσα την έβαλα γιατί με τα κάθετα κάγκελα είδα πως γλίστραγε κάπως όταν πήγαινε από το ένα σημείο στο άλλο και φαίνεται να τον βοηθάει πιο καλά στο να μετακινηθεί. Ήθελα να βάλω άλλη μια αντίστοιχη σε άλλο σημείο αλλά δεν βόλευε εντέλει ιδιαίτερα.
-
Όπως βλέπετε είναι η επιτομή του άδειου προστοπαρόν :/ και για αυτό ρώτησα και συμβουλές για παιχνίδια γιατί θα ήθελα να του βάλω 2-3, να γεμίσει ο χώρος και να έχει να ασχολείται. Ιδανικά θα ήθελα να έχω και λίγα έξτρα παιχνιδάκια και να του τα αλλάζω ανά κάποια διαστήματα.

Θα πάρω στο άμεσο μέλλον ένα πιο κατάλληλο σπιτάκι. Συμβουλές για τώρα σε σχέση με το που να μπει τι κλπ;
 

Συνημμένα

  • DSC01136β.webp
    DSC01136β.webp
    71 KB · Προβολές: 14
  • DSC01141β.webp
    DSC01141β.webp
    39,1 KB · Προβολές: 14
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Petite Marianna Μαριάννα καταρχήν θα χαμήλωνα τη θέση στις 2 ψηλές πατήθρες και θα τις έβαζα σε απέναντι την μία απο την άλλη κι όχι αντικρυστά. Έτσι θα μπορεί/αναγκάζεται ίσως να πετάει για να πάει απο τη μία στην άλλη.Η σκάλα αυτή είναι εντελώς περιττή, γενικά οι σκάλες είναι περιττές τα πουλια σκαρφαλώνουν με το ράμφος και τα πόδια τους πολύ επιδέξια, δεν χρησιμοποιούν σκάλες. Χρειάζεσαι επίσης μια ακόμη πατήθρα χαμηλά στο κλουβί δίπλα στην ταίστρα με τα σπόρια ώστε να έχει ευκολότερη πρόσβαση εκεί.

Τέλος σχετικά με τη θέση του κλουβιού μέσα στο σπίτι, προτιμάμε φωτεινά σημεία κι εγώ προσωπικά πάντα κοντά ή να βλέπουν έστω σε παράθυρα. Είναι ζώα που φτιάχτηκαν να ζουν έξω και το θεωρώ σημαντικό το να μπορούν έστω να βλέπουν τον έξω κόσμο. Αν γίνεται να βλέπει το κλουβί ο ήλιος για κάποια ώρα την ημέρα (με το μισό στη σκιά) τότε ακόμη καλύτερα.

edit: Τα παιχνίδια αν δεν τα φοβάται άφηνε τα μέσα στο κλουβί κοντά στις πατήθρες που κάθεται. Τα πουλάκια που δεν έχουν μεγαλώσει με παιχνίδια δεν αρχίζουν να ασχολούνται αμέσως με αυτά.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Θα τσεκάρω τη διαφορετική διαρρύθμιση στις πατήθρες για να μετακινείται πιο άνετα και έχεις δίκιο για κάποια έξτρα κοντά στο φαγητό του!
Την σκάλα όπως είπα την έβαλα γιατί τα κάγκελα είναι κάθετα και γλιστράει έναντι οριζοντίων κάγκελων που έχω δει σε πιο σωστά κλουβάκια για παπαγαλάκια. Φάνηκε να τον διευκολήνει και μερικές φορές κάθεται στο ψηλότερο σκαλάκι οπότε προστοπαρόν για αυτό την άφηνα.

Στην φωτό δεν φαίνεται αλλά είναι δίπλα μπαλκονόπορτα οπότε πέρα από όταν το πάω για ύπνο σε ένα σκοτεινό δωμάτιο, μέσα στη μέρα βλέπει φως και άνοιγμα χωρίς όμως να το χτυπάει.

Τα παιχνίδια δυστυχώς τα φοβάται ακόμα όσα του έχω βάλει :( Πιο πάνω πρότειναν να τα ακουμπάω έξω από το κλουβί για 2-3 μέρες να τα συνηθίσει πριν τα βάλω μέσα οπότε θα δοκιμάσω αυτό για αρχή. Υποθέτω όπως σχολιάζεις και εσύ πιθανότατα και πάλι δεν θα ασχοληθεί απευθείας με αυτά αλλά τουλάχιστον να μην τον αναστατώνουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Συμφωνώ σε όλα με τον Ανέστη @Φοίβος εκτός από την τρίτη πατήθρα κοντά στην ταΐστρα, η οποία δεν χρειάζεται, αυτού του τύπου οι ταΐστρες έχουν ήδη βάση για ευκολότερη πρόσβαση στο περιεχόμενό τους. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου· φρόντισε το το επόμενο κλουβί να έχει σχάρα στον πάτο έτσι ώστε να μην έρχεται σε επαφή το πουλάκι με τις ακαθαρσίες.
 
Back
Top