Γενικά Parrotlet φοβούνται τη σχάρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Annatsag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Annatsag

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2020
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα! Επειδή έχω δύο parotlet λίγες ημέρες και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτά, θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει πιθανότητα να φοβούνται τη σχάρα που υπάρχει στη βάση του κλουβιού. Δεν πατάνε σχεδόν ποτέ εκεί και γενικά τα βλέπω να κάθονται δίπλα-δίπλα την περισσότερη ώρα, είναι φυσιολογικό αυτό;
Ευχαριστώ
 
Καλημέρα. Έχω την αίσθηση ότι οι παπαγάλοι αρέσκονται στο να παίζουν, να ανεβοκατεβαίνουν σκαλίτσες, να πιάνονται στα κάγκελα κλπ, αλλά όχι τόσο πολύ να βρίσκονται στον πάτο ή στη σχάρα ενός κλουβιού, εκτός κι αν έχουν κάτι με το οποίο ασχολούνται εκεί.
Λες ότι τα έχεις λίγες ημέρες, οπότε θα σου προτείνω σε πρώτη φάση κι εφόσον έχεις βρει ένα μόνιμο σημείο τοποθέτησης του κλουβιού σου, να είσαι ήσυχη απέναντί τους, μην πλησιάζοντας παρά με πολύ ήρεμες κινήσεις στο κλουβί τους και μόνο για τα απαραίτητα, ώστε να αποδεχθούν τον νέο χώρο φιλοξενίας τους και να νιώσουν άνετα. Σταδιακά φυσικά θα επεκτείνεις τον χρόνο των επισκέψεών σου και την παραμονή σου κοντά τους.
Για τι ηλικίες πουλιά μιλάμε;
Και, μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το κλουβί τους, ώστε να φαίνεται και ο χώρος στον οποίο βρίσκονται; (εννοώ ο χώρος πέριξ του κλουβιού)

Να τα χαίρεσαι!
 
Τα parotlet είναι 6 μηνών. Το κλουβί είναι στην ίδια θέση εδώ και μια εβδομάδα που τα έχουμε, θέλαμε όμως να το βγάλουμε και λίγο στο μπαλκόνι. Επίσης η κόρη μου θέλει να ξεκινήσει να τα εκπαιδεύει και σήμερα θέλουμε να καθαρίσουμε το κλουβί, οπότε αναγκαστικά θα τα βγάλουμε. Στέλνω φωτογραφία!IMG_20200502_092527.webp
 
Ειναι φυσιολογικα αυτα που περιγραφεις, καθονται μαζι γιατι απολαμβανουν το ενα την συντροφια του αλλου και οπως και γενικα οι παπαγαλοι δεν ειναι πυλακια που περνανε ωρα στον πατο του κλουβιου.
 
To κλουβάκι είναι άδειο απο παιχνίδια και παραγεμάτο με πατήθρες. Θα έβγαζα τελείως τις δύο κάτω που σχεδόν ακουμπάνε στο πάτωμα όπως και την κούνια. Θα αγόραζα ή θα έφτιαχνα μερικά ακόμη πανιχνίδια κατάλληλα για το μέγεθός τους. Δες κι εδώ, η Σίσσυ έχει μερικά ωραία θέματα και μεγάλη εμπειρία με τα πάροτλετς. https://community.petbirds.gr/tags/parrot-toys/
 
Κοντά 2 χρόνια ο δικός μου (κοκατιλ) στη σχάρα δεν τον έχω δει ποτέ.
Καλύτερα γιατί αποφεύγουν και τις κουτσουλιές.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο βέβαια γιατί στο πάτωμα του αρέσει να τριγυρνάει όταν είναι εκτός κλουβιού.
 
Φυσιολογικό είναι να κάθονται το ένα δίπλα στο άλλο και να αλληλοπεριποιούνται. Για το θέμα της σχάρας, δεν νομίζω ότι φοβούνται, όταν προσαρμοστούν πλήρως στο νέο τους περιβάλλον πιστεύω ότι θα τα δεις να κάνουν κάποιο περίπατο στην σχάρα και να την εξερευνούν. Δώστε τους λίγο καιρό να προσαρμοστούν, μία εβδομάδα είναι λίγος χρόνος προσαρμογής έτσι ώστε να μπορεί να αρχίσει η εκπαίδευση, η οποία θα είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολη σε 2 άγρια πουλάκια ταυτόχρονα. Επίσης προσοχή στο χειρισμό τους, ειδικά από παιδιά, δαγκώνουν πολύ δυνατά.
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω αφαιρέστε τις 2 κάτω πατήθρες και την κούνια. Πιο ωφέλιμο για τα πουλάκια είναι να αντικατασταθεί η πέτρα ασβεστίου με σουπιοκόκκαλο. Επίσης, αν κρίνω καλά από τη φωτογραφία, η ταΐστρα δεξιά είναι κλειστού τύπου. Αν όντως είναι, θέλει αντικατάσταση με ανοιχτού τύπου γιατί μπορεί κάποιο πουλάκι να εγκλωβιστεί μέσα και να πεθάνει.
 
Τώρα για αδέρφια, τι να πω, εκεί που τα αγόρασα δεν θα μου το έλεγαν;
Όχι βέβαια. Αν τα πήρες απο μαγαζί το πιο πιθανό είναι να μην ήξεραν αλλά και να ήξεραν θα προτιμούσαν να πουλήσουν 2 πουλιά αντί για 1. Αν κρίνω απο τη μετάλλαξη κι ότι δεν κυκλοφορεί και τόσο πολύ, θα το θεωρούσα ως πιθανότερο να είναι αδέρφια παρά να μην είναι.
 
Όπως αντιλαμβάνομαι πρόκειται γι΄άγρια πουλάκια. Η εκπαίδευση καλύτερα να περιμένει, η άποψη μου είναι ότι τα πουλιά πρέπει να αισθανθούν πρώτα άνετα με το νέο τους χώρο-άτομα-συνήθειες ζωής των συγκατοίκων κτλ κτλ
. Επίσης η κόρη μου *θέλει να ξεκινήσει να τα εκπαιδεύει και σήμερα θέλουμε **να καθαρίσουμε το κλουβί, οπότε αναγκαστικά θα τα βγάλουμε.
*Ας περάσει ένας μήνας + υπέρ σας θα είναι, να χαλαρώσουν τα πουλιά και μετά, με ηρεμία-υπομονή και σωστή επιμονή μπορείτε να ξεκινήσετε την εκπαίδευση. Πρώτα ενώ τα πουλιά θα βρίσκονται εντός του κλουβιού και αργότερα έξω απ΄αυτό.
**Το κλουβί έχει συρτάρι, γιατί να βγουν τα πουλιά για να καθαρίσετε; 🤔
Το πρώτο διάστημα της συγκατοίκησης τους μαζί σας είναι και το πιο σοβαρό,😉 μην κάνετε πράγματα που θα τα εξαγριώσουν (δηλ να βγουν έξω, μετά να τα κυνηγάτε, πιθανότατα να χτυπήσουν κτλ κτλ)
To κλουβάκι είναι άδειο απο παιχνίδια και παραγεμάτο με πατήθρες.
Η πρόταση μου...🙂 (+ ένα ανοξείδωτο μπολάκι για το νερό).
Αντίγραφο.webp
 
@Sissy ωραίο το διάγραμμα με τα χρωματιστά βελάκια αλλά άμα πω ότι κατάλαβα τι εννοείς, ψέμματα θα πω. 😁 Ίσως να μην καταλάβει κι ο θεματοθέτης, μπορείς να το εξηγήσεις;
 
@Sissy ωραίο το διάγραμμα με τα χρωματιστά βελάκια αλλά άμα πω ότι κατάλαβα τι εννοείς, ψέμματα θα πω. 😁 Ίσως να μην καταλάβει κι ο θεματοθέτης, μπορείς να το εξηγήσεις;

Οι λευκές γραμμές = πατήθρες
1)τοποθετημένες από την μπροστά μεριά του κλουβιού έως την πίσω
2) Οι επάνω 2 πατήθρες βρίσκονται ακριβώς επάνω από τις δύο κάτω (ώστε να μην λερώνονται).
3)Η ποτίστρα ν΄αλλάξει θέση και να στερεωθεί στα μπροστά ή πίσω κάγκελα (δίπλα σε πατήθρα).
4)Να προτιμηθούν παιχνίδια που έχουν μάκρος, χωρίς μεγάλο όγκο, τα οποία θα στερεωθούν στα πίσω κάγκελα του κλουβιού.
Φοίβος
Τώρα, όλα καλύτερα; 🤪 😁🤣😁
 
@Sissy, τα κίτρινα βέλη τι είναι;
Δύο κίτρινα βέλη ξεκινούν από την ποτίστρα και δείχνουν επόμενες πιθανές θέσεις και ένα κίτρινο βέλος δείχνει τη νέα θέση για το κουπάκι...
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα ήθελα να βγάζω το κλουβί στο μπαλκόνι για κάποιες ώρες, νομίζετε ότι είναι σωστό ή από τη στιγμή που τα έχω μέσα πρέπει να μείνουν εκεί και να μην αλλάζουν θέση;
 
Καλησπέρα! Ακολούθησα τις συμβουλές σας και έβαλα κάποιο παιχνίδι, αλλά έδειχναν να το φοβούνται, το έβγαλα και έβαλα άλλο, πάλι τα ίδια. Δεν πλησιάζουν... Να αφήσω μέσα τα παιχνίδια ή τα στεναχωρούν και τα εμποδίζουν; Να σας πω ότι το παιχνίδι που είχε μέσα το κλουβί από την πρώτη στιγμή δεν το έχουν πλησιάσει ακόμα...
 
Back
Top