Γενικά Parrotlet check-up

ioannisxxl

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2018
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας, έχω ένα αρσενικό parrotlet ενός έτους και αναρωτιέμαι αν πρέπει να επισκεφθώ έναν ειδικό για γενική εξέταση, νύχια, ράμφος, φτερά (ψαλίδισμα). Γενικά μου φαίνεται μια χαρά και τον εκπαιδεύω σταδιακά γιατί ήταν άγριος. Μπορείτε να με συμβουλεύεστε; Ευχαριστώ
 
Καλημέρα. Για το ψαλίδισμα το φτερών, προσωπικά, είμαι αρνητικός. Για όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είμαι σύμφωνος, μπορείς να επισκεφτείς κάποιον κτηνίατρο που να έχει όμως καλή γνώση από πτηνά. Καλό είναι να έχεις μια εικόνα για την γενική κατάσταση του πουλιού. Για το θέμα του γιατρού μπορείς να συλλέξεις πληροφορίες, να ενημερωθείς και να επιλέξεις από τη σχετική λίστα
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη και τον Ζαχαρία. Εννοείται ότι είμαι κάθετα αντίθετος στο ψαλίδισμα των φτερών ιδίως σε ένα πουλάκι ήδη ενός έτους που δεν τίθεται θέμα "ατσαλοσύνης" στο πέταγμα.
 
Τι εννοείς ατσαλοσύνη; Όταν είναι μικρά είναι επικίνδυνο να πετάνε;
Οταν ειναι μικρά και γεννημένα σε περιβάλλον αιχμαλωσίας η ικανότητα της "μανούβρας" στο πέταγμά τους είναι σαφέστατα μικρότερη. Ετσι μπορεί να στουκάρουν σε καναν τοίχο (εχει τύχει στον δικό μου) να μην υπολογίσουν καλά κάποια απόσταση κτλ, και επιπλέον κουράζονται αρκετά γρήγορα. Επιπλέον όπως ένα μωρό περπατάει "άτσαλα" έτσι κι αυτά στην αρχή πετούν άτσαλα και "μωρουδίστικα" με αποτέλεσμα να έχουν ατυχηματάκια. Στο κλουβί αυτά είναι μικρά αλλά έξω σε ένα πέταγμα μεγάλης απόστασης γι' αυτά (πχ 10 μέτρα) μπορεί να κουραστούν ή να μην υπολογίσουν σωστά το "στοχο" προσγείωσης ή απλα να ξαφνιαστούν ή να φοβηθούν από κάτι. Σιγά σιγά αυτό ξεπερνιέται με τον τρόπο που μαθαίνουμε κι εμείς να περπατάμε. Εξάσκηση και εμπειρία.

Επικίνδυνο σε καμία περίπτωση αφού αυτό είναι η φύση τους. Επικίνδυνο όσο επικίνδυνο είναι για τα μωρά να περπατούν 🙂
Απλά θέλουν συμπαράσταση και προσοχή λίγο παραπάνω
 
Αυτό το έχω παρατηρήσει. Δυσκολεύονται λίγο να επιστρέψουν σε χαμηλότερο ύψος...
Μαθαίνουν πολύ γρήγορα. Η μικρή μου είναι 2 περίπου μήνες "ελεύθερη" την ημέρα. Τις πρώτες δεκαπέντε μέρες είχαν αναστενάξει οι τοίχοι και τα παράθυρα. Τώρα δεν είναι βέβαια ακόμα τόσο ακριβής αλλά δεν κουτουλάει πια :)
 
Back
Top