Γενικά Parrotlets Juanito και Carlita

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billo

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2014
Μηνύματα
29
Με μεγάλη μου χαρά σας παρουσιάζω τον Juanito και την Carlita. Τα απόκτησα μόλις χθες και είπα να γνωριστούμε :)

im6w.jpg


z14f.jpg


pj5o.jpg
 
Πανέμορφα ζουζουνάκια και ωραίο κλουβάκι τους έχεις. Να τα χαίρεσαι!
Είναι ήμερα;
 
Ευχαριστώ! Στο χέρι δεν έρχονται. Δε με ξέρουν κιόλας.Αλλά γενικά από φωνές και όταν πάω δίπλα τους είναι ήρεμα. Πιστεύω λόγω περιόδου προσαρμογής έχουν λίγο φόβο μέσα τους. Είναι μέχρι να γνωριστούμε :)
 
Να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου, τους έδωσες πολύ όμορφα και ταιριαστά ονόματα!
 
Ευχαριστώ Σισσυ! Να χαίρεσαι και εσύ τους ομορφάντρες σου. 😀 Είναι καταπληκτικά έτσι; Τα περιμένω να ξεθαρρέψουν λίγο και τα δικά μου να τα μάθω έξω από το κλουβι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πολυ ομορφα πουλακια! Να τους βαλεις και μερικα παιχνιδια να παιζουν. 😉 Αν δεις τα θεματα της Sissy που ειναι η γκουρου των παροτλετς :D θα παρεις πολλες ιδεες!
 
... Τα περιμένω να ξεθαρρέψουν λίγο και τα δικά μου να τα μάθω έξω από το κλουβι

Βασίλη ξεκίνα πρώτα από της πατήθρες, βγάλε αυτές τις πλαστικές και βάλε κλαδάκια που δεν είναι τοξικά για τα πουλιά, εγώ προτιμώ (ξερές) κληματόβεργες και κλαδιά ευκαλύπτου.

... Βάλε τους και κάποιο παιχνιδάκι, όπως σου έγραψε πιο πάνω ο Ανέστης
 
Γκουρού δε λες τίποτα Φοίβο. Σα να επικοινωνησαν τα πνεύματα και σήμερα το πρωί σηκώθηκα γι αυτό τον λόγο :) Σισσυ πατηθρες δεν βρήκα, είχε κάτι πλαστικές μεγάλες και δεν ταίριαζαν. Τώρα παιχνιδάκια αν εννοείτε π.χ. μπαλάκια με κουδουνάκια μέσα,όχι δεν πήρα. Το κλουβί δεν έχει βάση και είναι ανοιχτό από κάτω 😵.. Τα πουλιά πατάνε στη πλαστική βάση, στο συρτάρι επάνω δηλαδή το οποίο το έχω με χαρτοπετσέτα και πελλετ στρωμένο.Αν χρειάζεται και κάτι άλλο πείτε μου. Εγώ φοβήθηκα μη το παραφορτώσω

yh9t.jpg


5si9.jpg
 
Είναι πανέμορφα! Να τα χαίρεσαι! Μακάρι να τα ημερέψεις απλά τώρα που είναι μαζί θα είναι πιο δύσκολο απ΄ότι θα ήταν αν είχες μόνο του το ένα... Σκέφτεσαι να τα ζευγαρώσεις; :)
 
Τα παιχνιδάκια μπορεί να είναι και από φθηνά υλικά που έχουμε σπίτι μας, Μπορείς να δεις ένα θέμα της Σίσσυ επίσης εδώ Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου) .
Τώρα με τα πέλετς στον πάτο χωρίς σχαράκι, υπάρχει ένα θέμα, γιατί παρά που θεωρείτε καλό υλικό, ωστόσο δεν πρέπει να το δαγκώνουν τα πουλάκια γιατί είναι επικίνδυνο. Αφού δεν έχεις σχαράκι, καλύτερα σκέτο χαρτί στον πάτο που θα το αλλάζεις συχνά. Ωραία τα παιχνίδια που τους έχεις πάρει.
 
Είναι πανέμορφα! Να τα χαίρεσαι! Μακάρι να τα ημερέψεις απλά τώρα που είναι μαζί θα είναι πιο δύσκολο απ΄ότι θα ήταν αν είχες μόνο του το ένα... Σκέφτεσαι να τα ζευγαρώσεις; :)

Ναι τη γνωρίζω αυτή τη δυσκολια αλλα παω για ζευγαρωμα

Τα παιχνιδάκια μπορεί να είναι και από φθηνά υλικά που έχουμε σπίτι μας, Μπορείς να δεις ένα θέμα της Σίσσυ επίσης εδώ Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου) .
Τώρα με τα πέλετς στον πάτο χωρίς σχαράκι, υπάρχει ένα θέμα, γιατί παρά που θεωρείτε καλό υλικό, ωστόσο δεν πρέπει να το δαγκώνουν τα πουλάκια γιατί είναι επικίνδυνο. Αφού δεν έχεις σχαράκι, καλύτερα σκέτο χαρτί στον πάτο που θα το αλλάζεις συχνά. Ωραία τα παιχνίδια που τους έχεις πάρει.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές 😉
 
Παλιά έβαζα χαρτί κουζίνας στον πάτο του κλουβιού (το άλλαζα καθημερινά), από τότε όμως που ο Μάριος άρχισε να ''δημιουργεί φωλιές'' με αυτό, σταμάτησα και χρησιμοποιώ άμμο για πουλιά (και πάλι καθαρίζω καθημερινά διότι κατεβαίνουν στον πάτο, οπότε θέλω να είναι καθαρά).
 
Αν θυμάμαι καλά εσύ έχεις κάτι ορθογώνια κλουβιά. Ούτε αυτα εχουν πάτο; Πια η λογικη; Ευκολο καθαρισμα; τοτε γιατι το συρταρι; Αμμος ηταν η τελευταία μου λυση γιατι ελεγα καλυτερα πελλετ. Η αμμος δεν σκορπιεται και γυρω απο το κλουβι; Τωρα που το θυμηθηκα σημερα εβλεπα κατι ροκανιδια για παπαγαλους. Δεν κανουν;
 
Αν θυμάμαι καλά εσύ έχεις κάτι ορθογώνια κλουβιά. Ούτε αυτα εχουν πάτο; Πια η λογικη; Ευκολο καθαρισμα; τοτε γιατι το συρταρι; Αμμος ηταν η τελευταία μου λυση γιατι ελεγα καλυτερα πελλετ. Η αμμος δεν σκορπιεται και γυρω απο το κλουβι; Τωρα που το θυμηθηκα σημερα εβλεπα κατι ροκανιδια για παπαγαλους. Δεν κανουν;

tinypic-no-longer-available.jpg


Αυτό είναι ένα από τα κλουβιά τους και τα υπόλοιπα όμως είναι της ιδίας λογικής δηλ χωρίς σχάρα, με συρταρωτούς πάτους (έτυχε όλα να μην έχουν σχάρα παρ΄ότι είναι διαφόρων μεγεθών και εταιριών).
Με την άμμο δεν έχω προβλήματα δηλ δεν βγαίνει εκτός συρταριών, έπειτα διαθέτουν και ψηλή βάση πάτου (λεκάνη).
Ροκανίδια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
 
Ναι η ψηλή βάση πάτου προφανώς ειναι γι αυτό τον λόγο. Ωραία λοιπόν. Και να υποθέσω ότι περισσότερο τους αρέσει να σκαρφαλώνουν πάρα να πετάνε. Απ οτι βλεπω και εγω στα δικα μου δηλαδη. Εξού και τα κορδονια(?) και οι πατήθρες επισης;
 
Τα δικά μου πουλιά πετούν όταν βρίσκονται εκτός κλουβιού, μέσα μόνο σκαρφαλώνουν και 'περπατάνε'.
Έχω τοποθετήσει αρκετές πατήθρες διότι ο Μάριος μετά την πτεροφαγία που ανέπτυξε (κόβει τα φτερά πτήσης του, κάποια στιγμή θ΄αναφερθώ σ΄ένα θέμα μου αναλυτικά) έχει ανάγκη (και οι πατήθρες του προσφέρουν αυτή την δυνατότητα) να μετακινείται μέσα στο τεράστιο (για το μέγεθος του) κλουβί.
 
.. Ενα φρεσκο ξεκινημα ημερας..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
χα χα όμορφα, τι τσιμπολογάνε μετά μανίας, μπρόκολο;
 
Back
Top