Διατροφή Pellets για African Grey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sgi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sgi

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Κιλκίς
γεια σας ειναι νεο μελος κ εχω στην κατοχη μου εναν African Grey εδω κ 4 χρονια! Ειναι ηρεμος μεγαλομενος στο χερι ηλικιας 6.5 χρονον! Πολυ ηρεμο κ πολυ ομιλιτηκο! τον εχω μαθει να τρωει σχεδον απο ολες τις τροφες(σπογια, οσπρια μαγειρεμενα, λαχανικα μαγειρεμενα κ φρουτα!) αλλα ψαχνω για pellets εδω και πολυ καιρο να βρω καποια καλη μαρκα (πχ kaytee) για να του δινω τετοια αντι για σποργια γιατι ακουσα οτι ειναι πολυ καλυτερα κ πιο θρεπτικα! Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει για το που ακριβος μπορω να βρω να αγορασω; Ειμαι απο κιλκις θα με διευκολυνε καπου στη Θεσσαλονίκη αλλα κ Αθήνα να μου πει καποιος που να μπορω να τα παραγγειλω δεν με πειραζει! ας βοηθησει οποιος μπορει κ ξερει! Επισεις θα ηθελα να μου πει κ καποιος αν ξερει πως τα δεινουμε αυτα, σκετα οπως ειναι; τα βρεχουμε; Κτλπ! Κ αν ξερει καποια καλυτερη μαρκα να μου προτεινει(παντα για τους African Grey μιλαμε! thanks προκαταβολικα!

 
ειμαι απο κιλκις θα με διευκολυνε καπου στη Θεσσαλονίκη αλλα κ Αθήνα να μου πει καποιος που να μπορω να τα παραγγειλω δεν με πειραζει!

Pellets μπορείς να βρεις σε κάποιο pet shop. Αν δεν βρεις μπορείς να αγοράσεις από κάποιο e-shop!

Εδώ είναι μερικά e-shops:
kiklos.info/
http://www.ornitalia.gr/
https://culpret.gr/
Ηλεκτρονικό pet shop, e-pet.gr
CARDUELIS-PRO - ΑΡΧΙΚΗ
:: Petline ::


επισεις θα ηθελα να μου πει κ καποιος αν ξερει πως τα δεινουμε αυτα, σκετα οπως ειναι; τα βρεχουμε; Κτλπ!

Απλά τα βάζεις στην ταϊστρα του, δεν κάνεις κάτι άλλο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: larys
Προσωπικη εμπειρια δεν εχω, αλλα απο αυτα που εχω διαβασει πρεπει η ματαβαση απο σπορια σε πελλετς να γινει σταδιακα
 
Για βασική τροφή δίνω μείγμα: 1) Εxact KAYTEE Rainbow Chunky, 2) NutriBird P15 σβώλους & 3) XtraVital Premium της beaphar για African Grey (από αυτό αφαιρώ τους σπόρους & δίνω ελάχιστους σαν ευφραντικό - λιχουδιά). Προσθέτω ξηρούς καρπούς ψημένους ανάλατους, ρόδι, κουκουνάρι. Παράλληλα αν συνεχίσεις τα όσπρια που λες & τα λαχανικά, νομίζω ότι όλα αυτά που του παρέχεις είναι σωστής - υψηλής διατροφικής αξίας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
εχω την εντυπωση οτι η διατροφη που του κανεις μεχρι τωρα καλυπτει πληρως τις αναγκες του πουλιου. Δεν νομιζω να υστερει η διατροφη που του κανεις απο τα πελλετς. το πλεονεκτημα των πελλετς ειναι οτι εχουν ολα τα απαραιτητα συστατικα συγκεντρωμενα (που σημαινει πιο ευκολη συντηρηση του πουλιου και λιγοτερη βρωμια)
 
γι αυτο θελω να τα δοκιμασω κ εγω, οχι για να αντικαταστεισω τα αλλα, αλλα για μεγαλητερη ευκολια μερικες φορες!
 
πελλετσ βρηκα αλλα πηγα το λιγοτερο σε 10 μαγαζια! Πολυ δυσκολα να τα βρεισ!
 
Πες μας που πήγες! Έχω βαρεθεί να ψάχνω και να καταλήγω σε αγορές μέσω internet!
 
στο πετ σιτι συνορα βουλασ γλυφαδασ αλλα ειχε μονο δυο και πηρα και τα δυο γιατι δυσκολευτηκα να βρω . Απ το πρωι εψαχνα. Μου ειπαν οτι θα φερουνε αν θελεισ να ξαναρωτησω περναω συχνα γιατι εινε η δουλεια μου εκει κοντα.
 
Αν μπορείς να ξαναρωτήσεις, καλά θα είναι.. Ρώτα αν έχουν για σενεγαλέζο διαφορά, αν και είναι και τα δυο είδη αφρικάνικα, οπότε μπορεί να είναι και τα ίδια.. Βασικά δεν ξέρω, αν μπορείς να ρωτήσεις, αν έχουν και άλλα pet city..
 
Νομίζω ότι η καλύτερη μάρκα για pellets στην Ελλάδα (που ίσως μπορούμε να βρούμε) είναι η Pretty Bird που την φέρνει η Ornitalia. Κι εγώ ψάχνοντας για αυτήν βρήκα το forum και γράφτηκα σήμερα. Απλώς αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις κι εσύ μέσω internet.
 
εχει στο cosmozoo στο πειραια. Ειχα και εγω ενα cocatooκαι τα τσακιζε! Ειχα διαβασει σε ενα ξενο site οτι τα pellets ειναι μια πληρης και ισσοροπημενη τροφη πλουσια σε ιχνοστοιχεια νομιζω οτι μπορουν να σου τα στειλουν απο το καταστημα
 
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το κατάστημα ή να συνεννοηθώ με φίλους μου από Πειραιά! Βέβαια στα site του εξωτερικού η συγκεκριμένη μάρκα δεν έχει πολύ καλή φήμη και θα ήθελα να το αναφέρω και αυτό.
 
λοιπον εμαθα για καποια κορυφαια τροφη πλουσια σε ποικιλια με δελεαστικο αρωμα αμερικανικη θα ενημερωθω και θα σου απαντησω συντομα
 
Back
Top