Διατροφή Pellets και αποξηραμένα φρούτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Καλη χρονια!
Τωρα τελευτεα ο σεμπαστιαν εχει αρχισεινα βγαζει λιφα φτερακια πτησεις και δειλα-δειλα κανει καπιες προσπαθεις να πεταξει και εγω τον ενθαρινω. Κανει σε σχεσημε πριν πολυ μεγαλυτερη αποσταση και τον επιβραβευω με ηληοσπορο. Ομως επειδη αυτη την "εκπεδευση" την κανουμε για αρκετη ωρα και δεν θελω να του δινω πολους σπορους επειδη ειναι παχυντικοι θα ηταν καλη ιδεα να τον επιβραβευω με μικρα κοματακια ποξηραμενων φρουτων; Τι πιστευετε;
Ακομα θελω να δοκημασω τα πελλετσ της harissons ενω τωρα χρησημοποιω της psitacus(μια χαρα τα τρωα απλα για να μην τα βαρεθει ). Η απορια μου ειναι απο πελετ σε πελετ θελιε να αλλαξω σταδιακα την διατροφη οπως και απο σπορια σε πελετ;
 
Tα αποξηραμένα φρούτα περιέχουν αρκετή ζάχαρη και είναι χειρότερη επιλογή απο τους ηλιόσπορους. Δεν θα πάθει τίποτα με μερικούς ηλιόσπορους.

Ναι, όλες οι αλλαγές στην βασική τροφή γίνονται σταδιακά.
 
Γεια σας! Καλη χρονια!
Τωρα τελευτεα ο σεμπαστιαν εχει αρχισεινα βγαζει λιφα φτερακια πτησεις και δειλα-δειλα κανει καπιες προσπαθεις να πεταξει και εγω τον ενθαρινω. Κανει σε σχεσημε πριν πολυ μεγαλυτερη αποσταση και τον επιβραβευω με ηληοσπορο. Ομως επειδη αυτη την "εκπεδευση" την κανουμε για αρκετη ωρα και δεν θελω να του δινω πολους σπορους επειδη ειναι παχυντικοι θα ηταν καλη ιδεα να τον επιβραβευω με μικρα κοματακια ποξηραμενων φρουτων; Τι πιστευετε;
Ακομα θελω να δοκημασω τα πελλετσ της harissons ενω τωρα χρησημοποιω της psitacus(μια χαρα τα τρωα απλα για να μην τα βαρεθει ). Η απορια μου ειναι απο πελετ σε πελετ θελιε να αλλαξω σταδιακα την διατροφη οπως και απο ασπορια σε πελετ;
Καλη Χρονια
Τα αποξηραμένα φρουτακια ειναι αρκετα παχυντικα κα φυσικα ειναι πιο πολυ απο τους ηλιοσπορους... Τα πελετ πρεπει να το κανεις σιγα σιγα οπως και οταν αλλαζεις βασική τροφη...
 
υπαρχουν και αποξηραμενα φρουτα χωρις ζαχαρη παρολα αυτα ευχαριστω για τις συμβουλες σας
 
υπαρχουν και αποξηραμενα φρουτα χωρις ζαχαρη παρολα αυτα ευχαριστω για τις συμβουλες σας
Γενικά τα φρούτα έχουν ζάχαρη από μόνα τους (τα γλυκά της φύσης). Και στα αποξηραμένα / αφυδατωμένα συγκεντρώνεται περισσότερη σε μικρότερο όγκο. Δε μιλάμε για προσθήκη ζάχαρης αλλά για τη φρουκτόζη που έχουν τα ίδια τα φρούτα.
 
Γενικά τα φρούτα έχουν ζάχαρη από μόνα τους (τα γλυκά της φύσης). Και στα αποξηραμένα / αφυδατωμένα συγκεντρώνεται περισσότερη σε μικρότερο όγκο. Δε μιλάμε για προσθήκη ζάχαρης αλλά για τη φρουκτόζη που έχουν τα ίδια τα φρούτα.
ααα οκ ευχαριστω πολυ
 
λετε να κανουν αυτα για τον σεπαστιαν
στην περιγραφη λενε οτι ειναιγια μεσεους και μεγαλους παπαγλος και εχει και στην εικονα και ενα λοβ (παρατηρησα οτι τα μικροτερα της nutribird ειναι χρωματιστα και αυτα δεν ειναι για αυτο ρωταω)
 

Συνημμένα

  • nutribird-g14-original.webp
    nutribird-g14-original.webp
    24,9 KB · Προβολές: 7
λετε να κανουν αυτα για τον σεπαστιαν
στην περιγραφη λενε οτι ειναιγια μεσεους και μεγαλους παπαγλος και εχει και στην εικονα και ενα λοβ (παρατηρησα οτι τα μικροτερα της nutribird ειναι χρωματιστα και αυτα δεν ειναι για αυτο ρωταω)

https://m.trendyol.com/psittacus/mi...UcjgP4Bn7Srcf6LYwn8ioAWiNPEMVI3RoCMY8QAvD_BwE
Εγώ να σου πω την αλήθεια έψαχνα για το παροτλετ αυτά αλλά δεν τα βρήκα δυστυχώς. Στην Ελλάδα φαντάζομαι ότι μπορείς να τα βρεις.
 
υπαρχουν και αποξηραμενα φρουτα χωρις ζαχαρη παρολα αυτα ευχαριστω για τις συμβουλες σας
Θα ήταν εγκληματικό μετά από τόσες πληροφορίες εδω μέσα να δώσεις αποξηραμένα με ζάχαρη ζάχαρη...
Η εκπαίδευση των παπαγάλων δε πρέπει να διαρκει μεγάλα διαστήματα... Εκπαιδευουμε και αφληνουμε το πουλάκι να ξεκουραστει και να ασχοληθει με τις δραστηριότητες του και αργότερα ξανα για λίγο πάλι.
Μπορείς να κόβεις μικρά κομματάκια και να του δίνεις μπουκλιτσες... Οπως αμύγδαλο, μιλετ για να τσιμπάει, καρυδι ακόμα και τον ηλιόσπορο.
 
λετε να κανουν αυτα για τον σεπαστιαν
στην περιγραφη λενε οτι ειναιγια μεσεους και μεγαλους παπαγλος και εχει και στην εικονα και ενα λοβ (παρατηρησα οτι τα μικροτερα της nutribird ειναι χρωματιστα και αυτα δεν ειναι για αυτο ρωταω)

Αφού δείχνει το λαβμπερντ σημαίνει ότι κάνουν. Υπάρχουν και με χρώμα, υπάρχουν και χωρίς χρώμα. Διαλέγεις και παίρνεις.
 
Κανουν ωστοσο να ξερεις οτι υπαρχει η πιθανοτητα να χρειαστει να αλλαξεις αρκετα πελλετ μεχρι να βρεις ποια προτιμα. Τα συγκεκριμενα ειναι αρκετα μεγαλα και δυσκολευαν τον δικο μου να τα φαει οποτε πηγαμε στην λυση της Ψιτακους.
 
Κανουν ωστοσο να ξερεις οτι υπαρχει η πιθανοτητα να χρειαστει να αλλαξεις αρκετα πελλετ μεχρι να βρεις ποια προτιμα. Τα συγκεκριμενα ειναι αρκετα μεγαλα και δυσκολευαν τον δικο μου να τα φαει οποτε πηγαμε στην λυση της Ψιτακους.
Και εγώ σχεδόν από όταν τον πείρα χρησημοποοω της ψιτακους και μια χραα του αρέσουν απλά σκευτομαι να του αλλάξω για ποικιλία
 

Συνημμένα

  • psittacus-mini-maintenance-formula.webp
    psittacus-mini-maintenance-formula.webp
    4,8 KB · Προβολές: 7
  • psittacus-micro-formula-.webp
    psittacus-micro-formula-.webp
    13,5 KB · Προβολές: 8
Έχω δοκιμάσει και τα δύο στο κοκατιλ μου. Στα πρώτα δύσκολευεται να τα φάει και είναι μεσαίου μεγεθους. Ενω τα δευτερα είναι ακριβώς το μισό σε μεγεθος από τά πρώτά. Για λοβακι πιστεύω θα ήταν καλύτερα τα δευτερα.
 
Έχω δοκιμάσει και τα δύο στο κοκατιλ μου. Στα πρώτα δύσκολευεται να τα φάει και είναι μεσαίου μεγεθους. Ενω τα δευτερα είναι ακριβώς το μισό σε μεγεθος από τά πρώτά. Για λοβακι πιστεύω θα ήταν καλύτερα τα δευτερα.
Άρα μόνο στο μέγεθος ειναι η διαφορά;
 
Αυτο παντα το ειχα απορια. Δηλαδη τα πελλετ για τα Μπατζι πχ ειναι το ιδιο υλικο με αυτα για κοκατιλ απλα σε αλλο μεγεθος; Θωρητικα τα δυο πτηνα αυτα δεν εχουν διαφορετικες διατροφικες αναγκες;
 
Δηλαδη τα πελλετ για τα Μπατζι πχ ειναι το ιδιο υλικο με αυτα για κοκατιλ απλα σε αλλο μεγεθος
Νομίζω παιδιά διαφέρουν και στη σύνθεση (εκτός από το μέγεθος). Αν και τα micro κάνουν και για κοκατίλ.
 
Θα πρεπει να κοταξεις τη συσταση αρχικα να δεις να ειναι η ιδια! αφου τα πρωτα κανουν για κοκατιλ κανουν και για λοβακια ανετα!
 
Back
Top