Φροντίδα Pet shop για αγορά μεγάλου κλουβιού για Κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gatzelis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gatzelis

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
11
Πόλη
Χαλκιδική
Να κανω μια ερωτηση ακόμα. Μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλα pet shop για να αγορασω ενα πιο μεγαλο κλουβι;
 
εγω προσωπικα θα σου προτεινω να δης μεσω ιντερνετ δρ.στεφανος. εχω αγοραση δυο κλουβια και ημουν ευχαριστημενος στα παντα μαζι του. Να σου τονισω απλα οτι εγω αγοραζω τα παντα μεσω ιντερνετ και εδωσα βαση ακομα και στις μερες που μου αποστελονται.
 
εγω προσωπικα θα σου προτεινω να δης μεσω ιντερνετ δρ.στεφανος. εχω αγοραση δυο κλουβια και ημουν ευχαριστημενος στα παντα μαζι του. Να σου τονισω απλα οτι εγω αγοραζω τα παντα μεσω ιντερνετ και εδωσα βαση ακομα και στις μερες που μου αποστελονται.
Δυστυχώς όμως, εδώ και δύο εβδομάδες κάνουν ανακαίνιση και έχουν κλείσει τη σελίδα τους εντελώς.
 
Πρόσεξε μη πέσεις στην παγίδα, κυκλοφορούν διάφορα μεγαλούτσικα κλουβιά "για μεσαίους και μεγάλους παπαγάλους", που όμως δεν κάνουν για τα κοκατίλ, έχουν μεγάλο διάκενο τα κάγκελα και περνάει το κεφάλι τους ανάμεσα!
Την πατησα κι εγώ και πήρα ένα -κατα τ' άλλα- πολύ ωραίο μεγάλο κλουβί σε προσφορά 30 ευρώ, για να το εχω στις διακοπές μας (σα δευτερο κλουβί) και παραλίγο να μου πνιγεί το πουλί, εβγαλε το κεφαλι του εξω και παλευε να το ξαναβαλει μεσα. Να φανταστείς ειναι τόσο μεγάλο το διακενο, που ειπα να το δοκιμάσω για τα καναρίνια και βγαινουν ολόκληρα έξω!
Ίσως να έκανε για άλλον μεσαίο παπαγάλο (πχ μια κονούρα), αλλά τα κοκατιλ ειναι ενδιάμεσο μεγεθος, εχουν μικρό κεφαλάκι και θέλουν ειδικό κλουβί.
 
Βρηκα ενα που μαρεσει πολυ ( https://www.pet4u.gr/strong-large-cage-9702.html ) αλλα δεν ξερω τι εχει ο δρ.στεφανος...

Πρόσεξε μη πέσεις στην παγίδα, κυκλοφορούν διάφορα μεγαλούτσικα κλουβιά "για μεσαίους και μεγάλους παπαγάλους", που όμως δεν κάνουν για τα κοκατίλ, έχουν μεγάλο διάκενο τα κάγκελα και περνάει το κεφάλι τους ανάμεσα...
Αυτο βλεπω και γω τωρα. Αν δεις το κλουβι που ανεβασα τωρα. μηπως εχει μεγαλα κενα. Το κλουβι ειναι τεραστιο αλλα ξερεις τι δεν μαρεσουν τα μικρα κλουβακια τα 50χ35 ας πουμε. Με στεναχωρει ο μικρος χορος. Ας ειναι τεραστιο μαρεσει περιστερο αλλα μην εχω το θεμα με τα κενα..
 
Ουάου αυτό είναι παλάτι!
Δυστυχώς δε μπορώ να έχω άποψη για το διάκενο, θα πρέπει να το δεις από κοντά.
Αυτά που έχω εγώ είναι αυτού του τύπου: https://www.pet4u.gr/medium-cage-9661.html
Μπορώ αν θες το απόγευμα να μετρήσω τα διάκενα στο σωστό και στο λάθος κλουβί, απλά για να έχεις υποψιν σου τις διαστασεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι ευχαριστω αν μπορεις να μου κανεις αυην την εξυπηρετηση να ξερω πανω κατω μην το αγορασω και μετα δεν μου κανει
 
@Gatzelis Αυτό έχουμε του μικρου (κανει και για σενα αφου ο Ερνεστο ειναι μικρότερος απο κοκατιλ) 65Χ65Χ75 το ύψος με τη βαση φτανει τα 1.70 περίπου.

WP_20170909_006.jpg

Από το pet super market όπως σου έγραψα, πριν περίπου 1,5 χρονο το πήρα.
 
Εν πάσει περιπτώση, γιατί, εφόσον σου αρέσει το κλουβί στο ποστ 9, να μην τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις πόσο είναι το διάκενο και αν είναι το ίδιο σε όλες τις περιοχές του κλουβιού;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εν πάσει περιπτώση, γιατί, εφόσον σου αρέσει το κλουβί στο ποστ 9, να μην τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις πόσο είναι το διάκενο και αν είναι το ίδιο σε όλες τις περιοχές του κλουβιού;
Τους πηρα τηλ και ρωτησα και μου ειπαν οτι εχει σχεδον 2 εκατοστα αποσταση. Στα 2 εκατοστα περναει το κεφαλι του κοκατιλ?
 
μην σταθεις στο τηλεφωνο... Εχω την εντυπωση οτι ειναι μεγαλυτερο στο συγκεκριμενο... Τα 2 εκ ειναι οριακα ενα μπλε ασπρο που εχει πρεπει ναναι πιο σωστο κι αυτο εδω
https://www.petsupermarket.gr/7625/προϊόντα/κλούβα-παπαγάλων-806χ806χ152cm.html
εχει 1.7 ... Περιπου.. Επειδη ολα σχεδον εχουν τελεια κατασκευη :) και τα διακενα δεν ειναι ιδια επιβαλλεται να το δεις απο κοντα
 
Το θέμα σε αυτην την περίπτωση ειναι αν χωράει το κεφάλι του. Αν ναι, τότε μπορει να κινδυνέψει απο στραγγαλισμό. Αν τα δύο εκατοστά ειναι οριακά, μην το παρεις. Επισης αυτο το σχεδόν 2 εκ. Που σου είπαν, με προβληματίζει.
 
Πολυ ωραιο και αυτο. Η βαση μαζι η την πηρες χωρια;


Παντως το ψαχνω αλλα δεν υπαρχει μαλλον πια
Η βαση πήγαινε μαζί, αλλα αφου δεν το βρισκεις πια δεν εχει σημασια. Παντως πιστεύω ότι θα βρεις ενα παρόμοιο. Η δυσκολία έγκειται στο ότι έχουμε μικρά πουλάκια και αυτά τα κλουβιά συνήθως τα φτιάχνουν για πιο μεγάλα. Εγώ ήμουν τυχερός καθώς η απόσταση στα κάγκελα είναι 0,9 εκατοστά οπότε ιδανική για το πουλάκι.
 
Back
Top