Γενικά Petshopάδες VS Ιδιοκτήτες. Ποιοι είναι χειρότεροι;

Ποιοι είναι χειρότεροι, οι Petshopάδες ή οι Ιδιοκτήτες -κάτοχοι πουλιών

  • Petshopάδες

    Ψήφοι: 15 57,7%
  • Ιδιοκτήτες

    Ψήφοι: 11 42,3%

  • Σύνολο ψηφισάντων
    26

gpontikakos

PB Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
196
Πόλη
Άλιμος
Ο λόγος αυτού του ποστ είναι οτι σήμερα αντίκρισα κάτι απαράδεκτο για τα δικά μου δεδομένα.
Απο τη μία έχουμε πολλούς ιδιοκτήτες πετ σοπ που διατηρούν το "εμπόρευμα" σε κατάσταση εμπορέυσημη. Απαράδεκτο αλλά έχει μια λογική (αυτή του παραλόγου).
Απο την άλλη έχουμε τους ιδιοκτήτες πτηνών που δεν δείχνουν κανένα απολύτος ενδιαφέρον για την υγεία και την ευημερία του πτηνού τους.
Τελικά ποιοι είναι οι χειρότεροι;
Σήμερα πήγα σε ένα μικρό φυτόριο, για ένα απο τα άλλα μου πάθη, τα κακτάκια.
Ο ιδιοκτήτης είχε δύο κλουβιά μέσα στο μαγαζί. Στο ένα κλουβί είχε ενα κοτσύφη. Το κουβί ήταν 20χ20 χωρίς ούτε ένα σημείο που να μην έχει σκουριά. ΔΕΝ υπήρχε ούτε ποτίστρα ούτε ταίστρα στο κλουβί την ώρα που πήγα, αλλά δεν φαινόταν να ασχολήται εκείνη την ώρα με την αλλαγή του νερού η της τροφής. Στον πάτο του κλουβιού πάνω σε μια εφημερίδα με ένα στρώμα δύο εκατοστών απο κουτσουλιές καθόταν το κοτσύφι. Άλλωστε δεν είχε που αλλού να πάει γιατί ούτε πατήθρες είχε το κλουβί.
Στο δέυτερο κλουβί (ζευγαρώστρα) είχε δύο φλώρους. Τα είχε χωρισμένα. Το ένα ήταν γυμνό στο λαιμό τελείως και στο κεφάλι είχε δυο τρία πούπουλα. Αυτά ευτηχώς είχαν τροφή και νερό. Απο καθαριότητα φυσικά μια απ'τα ίδια με το κοτσύφι.
Ειληκρινά τέτοια κατάσταση δεν έχω δει ποτέ σε πετ σοπ.
Και αναρωτιέμαι, ποιος είναι χειρότερος; Ο πολητής ή ο αγοραστής;
 
και οι δυο ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ανθρωπων που ανεφερες(κ τονιζω το υπο μιας κ δεν εχουν στοιχειωδη ανθρωπινη συπεριφορα)
με εκνευριζουν αφανταστα!
μπορουμε να τους επιπληττουμε, αλλα παλι δεν γινεται κ κατι!

εχουν γινει παρομοιες συζητησεις εδω μεσα συνονοματε κ τελικα καταληγουμε στο οτι μονο ο νομος θα μπορουσε να αποτελεσει τροχοπεδη στο '''εργο τους''
ελα ομως που δεν εφαρμοζεται παντοτε...
οσο για το ποιος ειναι χειροτερος;δεν το ξερω ειλικρινα!
 
Φίλε Γιώργο ξέχασα να πω το εξής. Δεν αναφέρομαι σε όλους τους ιδιοκτήτες πουλιών, μιας και δεν είναι όλοι ίδιοι. Όπως δεν αναφέρομαι και σε όλους τους ιδικτήτες πετ σοπ. Ανάμεσα σε ενα "κακό" ιδιοκτήτη πετ σοπ και σε ένα "κακό" ιδικτήτη πτηνού ποιος είναι χειρώτερος.
 
Πριν μερικούς μήνες πήγα στη Χαλκίδα και όπως συνηθίζω πήγα να δω τα πουλάκια σε κεντρικότατο PET SHOP κοντά στην κεντρική αγορά με πρόσοψη στην κεντρική λεωφόρο.
Αυτό που είδα ήταν σοκαριστικό!
Τα κλουβιά να είναι σε βιτρίνα και να τα βλέπει ο ήλιος από το πρωί μέχρι το βράδυ, σε άθλια κατάσταση και στα τρία από τα δέκα κλουβάκια με καναρίνια τα πουλάκια να είναι νεκρά.
Ψηφίζω PET SHOP!

Στον πάτο του κλουβιού πάνω σε μια εφημερίδα με ένα στρώμα δύο εκατοστών απο κουτσουλιές καθόταν το κοτσύφι. Άλλωστε δεν είχε που αλλού να πάει γιατί ούτε πατήθρες είχε το κλουβί.
Για τα πουλάκια που ζουν κάτω από τέτοιες συνθήκες, τις περισσότερες φορές η λύτρωση έρχεται μόνο με το θάνατο.
 
εννοειται... Το καταλαβα! Αν κ οι πετ σοπαδες τεινουν σε μεγαλο ποσοστο προς τους ''κακους'''...
ειναι βλεπεις κ ο ''Θεος''-χρημα στη μεση!
 
Πραγματικά και οι δύο κατηγορίες ανθρώπων είναι απαράδεκτες... Και πρέπει να τιμωρούνται σε μια πολιτισμένη κοινωνία! Πρέπει να βοηθάμε και εμείς σε αυτό!
 
Η ασυνειδησία και η ανευθυνότητα είναι στη μέση και δεν καταλαβαίνουν ότι χάνουν και οι ίδιοι όταν ψοφήσει το "εμπόρευμά" τους.
Και πως να ψωνίσεις τροφές ή φάρμακα για τα πουλάκια σου από ένα κατάστημα, όταν στη βιτρίνα του διαφημίζει νεκρά καναρίνια;
 
Παιδια θεωρω οτι το θεμα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και δεν νομιζω οτι υπερτερει το ενα η το αλλο. Τυπικα ο ζυγος γερνει προς τα pet shop και τυπικα εννοω οτι δεν κρατανε τυπους και προσχηματα οσον αφορα την ποιοτητα των υπηρεσιων τους ( κακη συντηρηση πτηνων, κακη ενημερωση σε καιρια θεματα, κακιστη συντηρηση των χυμα τροφων κ. Α. ). ΗΘΙΚΑ ομως οποιος ιδιώτης θελει να εχει στην κατοχη του ενα η περισσοτερα πουλια οφειλει να σεβεται τουλαχιστον το δικαιωμα μιας ζωντανης ψυχης σε μια αξιοπρεπη διαβιωση και να ειναι παντα ψαγμενος, ενημερωμενος και καυστικος οπου χρειαζεται και ας μην ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι ''κυνηγοι'' των αγρων ειναι idiot(s) ες, ταχαμου χομπιστες η τουλαχιστον ετσι συστηνονται απο οσο ξερω. Ψηφηζω ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ μεσω ( και ) του PB , ειμαστε πολλοι, μπορουμε.
 
εχω δει κα ικαλα πετ σοπ κα ικαλους ιδιοκτητες, εχω δει κακους πετ σοπαδες αλλα χειριστους ιδιοκτητες κα ιξερετε γιατι; Γιατι το πληρωσε και του ανηκει κα ιδεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο την αλαζονεια παιδια...
 
Συμφωνω με τον Ελευθεριο! Πιστευω οτι οι ιδιοκτητες-αν μπορουμε να τους παοκαλεσουμε ετσι- ειναι χειροτεροι. Οχι οτι βεβαια οι πετσοπαδες ειναι καλυτεροι διοτι κ αυτοι τα κανουν ολα για το κερδος.Απλως εχω την εντυπωση οτι αυτος που θελει να πουλησει μπορει να συμμορφωθει καταναγκην με μερικα στανταρ για τα πουλια, δηλ τροφη νερο ισως κ κανα μπανιο κ γενικα καποιου ειδους καθαριοτητα εαν θελει να πουλησει. Ενω ο ιδιοκτητς ο ασυνειδητος τελειως, δε τον ενδιαφερει τπτ, εχει στην κατοχη του 2-3 πουλακια κ θεωρει οτι ολος ο κοσμος του ανηκει κ μποριε να οτυς φερθει οπως εκεινος θελει... Οπως κ με αλλα ζωακια, οχι μονο με τ απουλακια φυσικα! Σκυλια γατες κτλ..
 
Η ψηφοφορία δεν καλύπτει πλήρως το θέμα. Και οι δύο κατηγορίες ανθρώπων είναι απαράδεκτες. Είτε γιατί επέλεξαν μια δουλειά κατά λάθος, είτε γιατί επέλεξαν ένα χόμπι κατά λάθος.

Το "πληρώνω και το κάνω ότι θέλω" ισχύει για αντικείμενα. Σεβασμό προς τη ζωή δείχνουν ακόμη και οι πιο πρωτόγονοι πολιτισμοί. Και άντε χρησιμοποιούν αυτή τη φράση εκεί που πληρώνουν, τι γίνεται όμως στις περιπτώσεις που δεν έχουν πληρώσει το "αντικείμενο" του βασανισμού τους αλλά το έχουν κλέψει από τη φύση; Επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι οι άνθρωποι που έχουν αυτή τη συμπεριφορά πληρώνουν σπάνια. Πρόκειται απλώς για κοινωνικά αμόρφωτους ανθρώπους οι οποίοι έχουν τεράστια έλλειψη πολιτισμού.
 
Back
Top