Συζήτηση Προϊόντος Pinex Powder (σκόνη) - Tafarm

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις της αντιπαρασιτικής σκόνης (ψειρόσκονη) Pinex powder της Tafarm και τη χρήση της στα πτηνά.

Δείτε την Tafarm Pinex Powder​

 
Καλησπερα παιδια σημερα πηγα σε ενα pet-shop για να παρω τροφη για τα πουλια μου ζητησα και ενα αποπαρασιτοκτονο μιας και ειναι ηδη ζεστος ο καιρος. Ο πωλητης μου συνεστησε το pinex της tafarm σε μορφη σκονης οι οδηγιες γραφουν μια φορα την εβδομαδα στις μασχαλες και την ουρα του πουλιου καθως και στο υπολοιπο του κλουβιου στην τιμη των 3 euro.

Χρησιμοποιει κανεις αυτο το φαρμακο; Εχει αποτελεσματα; Βασικα το θελω για προληψη.
 
Pinex χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια κάθε δέκα μέρες περίπου είναι τελείως ακίνδυνο. Το ρίχνω από επάνω χωρίς να πιάσω το πουλί στα χεριά μου, τα τελευταία χρόνια το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με το κεβι-τρεν της chevita.
 
  • Like
Αντιδράσεις: g-kiss
Πως χρησιμοποιούμε τη σκόνη pinex; Πηρα κι εριξα στο κλουβι και στο καναρινι σκονη πινεξ προληπτικα. Τη σκορπαμε σε ολο το κλουβι; Την αφηνουμε μεσα; Στο καναρινι εριξα στα φτερα και στη βαση της ουρας οπως ελεγε το κουτι. Δεν ειναι επικινδυνο για το καναρινι να μεινει αυτη η σκονη στο κλουβι;
 
Όχι Γιώτα μου. Το Pinex είναι ακίνδυνο. Εγώ στα μωρά ημερών το ρίχνω και δεν παθαίνουν τίποτα... Ρίχνω πάνω στο κλουβί που μέσα είναι το καναρίνι και το κάνω άσπρο και στον πάτο. Αφού όμως έχω βγάλει φαγητά και νερό.

Τι εννοείς αν την αφήνουμε μέσα;
 
Δεν τη σκουπιζουμε μετα;

Τα εβγαλα τα φαγητα ναι... απλα φαινεται εκει που χει πεσει σκονη και αναρωτιομουν αν εκανε κακο στο καναρινι. Μηπως τη τσιμπολογαει κλπ
 
Όχι όχι.. Ούτε την τσιμπολογάει ούτε πρέπει να την σκουπίσεις.. Αν την σκουπίσεις μετά δε θα έχει κανένα νόημα που την έβαλες...
 
Η σκονη αυτη ειναι κυριως για οταν εχουμε φωλιες με νεοσους που ειναι ευαίσθητοι οποτε ριχνουμε κατω απο την φωλια και τριγυρω, τωρα προληπτικα καλυτερα να παρεις ενα σπρει να του ριχνεις μια φορα τον μεσα ας πουμε και να πλενεις τα σκευη με καυτο νερο και ξυδι.
 
Τα καναρινια μου τσιμπισαν το παραπανω προιον που εβαλα προληπτικα στη φωλια υπαρχει προβλημα για την υγεια τους;Ευχαριστω.
 
υπαρχει προβλημα για την υγεια τους;
Κανένα πρόβλημα.
Πρόσφατα την χρησιμοποίησα σε φωλιά με νεοσσούς και οι γονείς ήρθαν σε επαφή με την σκόνη στα πλαίσια της καθαριότητας της φωλιάς.
 
Κανένα πρόβλημα.
Πρόσφατα την χρησιμοποίησα σε φωλιά με νεοσσούς και οι γονείς ήρθαν σε επαφή με την σκόνη στα πλαίσια της καθαριότητας της φωλιάς.
Ευχαριστω για την απαντηση, Τα αυγα που εχω στη φωλια ειναι τα ψευτικα(αυτη τη ωρα 2)και ανησυχω επειδη γενναει ακομη η καναρα, τοσο γι αυτην οσο και για τ αυγα της που ηρθαν σε επαφη με την σκονη.
 
ανησυχω επειδη γενναει ακομη η καναρα, τοσο γι αυτην οσο και για τ αυγα της που ηρθαν σε επαφη με την σκονη.
Δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε για τα αυγά ούτε για τους νεοσσούς που θα γεννηθούν.
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε για τα αυγά ούτε για τους νεοσσούς που θα γεννηθούν.
Ευχαριστω και παλι, ηρεμησα καπως, επειδη ειναι η πρωτη μου ερασιτεχνικη αναπαραγωγη μετα απο πολλα χρονια και ακολουθω τις οδηγιες γενικα των εμπειρων εκτροφεων του Petbirds.
 
Προσφορά ΕΚΠΤΩΣΗ 25% στην τιμή αγοράς της ψειρόσκονης Tafarm Pinex Powder 50 γρ. και 15% στην Tafarm Pinex Powder 200 γρ.

Η προσφορά ισχύει μέχρι εξαντλήσεως του αποθέματος. 👇


Δείτε περισσότερα προϊόντα σε προσφορά.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top