Φάρμακα Pinex Pump Spray (σπρέι) - Tafarm

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση για την αντιπαρασιτικό Pinex Pump Spray της Tafarm. Ερωτήσεις και πληροφορίες σχετικά με το προϊόν και τη χρήση του στα πτηνά.

Αντιπαρασιτικό Pinex Pump Spray της Tafarm​

 
Το σπρει PINEX κανει για καναρινια; Παλια χρησιμοποιουσα aroxol για παρασιτα ειδικο για πτηνα τωρα πηρα PINEX αλα τωρα που βλεπω δεν λεει για καναρινια γραφει για παπαγαλους και περιστερια μπορη καπιο μελος να μας κατατοπισει
 
Προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει σε φωλιά καναρινιών οταν διαπιστωσα την υπαρξη ζωιφίων και είδα αποτέλεσμα. Το χρησιμοποιώ και προλητπικά ψεκαζοντας την ξυλινη φωλιά των παπαγάλων. Έχει μονο λίγο έντονη οσμή.
 
Η εντονη μυρωδιά κρατάει για λιγη ωρα και μετα χάνεται η εντασή της.
 
Εγώ χρησιμοποιω και το σπρευ και τη σκονη της PINEX και μπορώ να πω οτι εχει παρα πολυ καλα αποτελεσματα. Το προτεινω ανεπιφύλακτα.
 
Το χρησιμοποιησα στα πουλια μου διοτι διεκρινα ψειρες σε ενα νεαρο λευκο. Ελπιζω να δω αποτελεσματα και να δρασει το σπρει. Το αρωμα του δεν ηταν καθολου ασχημο και η τιμη λογικη (6,90 ευρω).
 
Παιδια το σπρέι ειναι ευκολο στη χρηση του αλλα αν εχεις εξω τα πουλια και τα ψεκασεις ειναι επικινδυνο να σου κρυώσουν.
 
Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ καιρό (χρόνια) και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σημείο που δεν το αλλάζω.
 
Με το Pinex σπρέι το ψεκάζουμε στο πουλί από μακρυά; Μπορώ και χωρίς να πιάσω στο χέρι μου το πουλί; Δεν υπάρχει κίνδυνος να πάει στα μάτια του ή στη μύτη του;
 
Κι εγώ χρόνια χρησιμοποιώ το pinex σε σκόνη αλλά την τελευταία φορά στο πετσοπ δώσανε στον άνδρα μου το σπρέι αλλά έχει απαίσια μυρωδιά.
 
Το Pinex σπρέυ το ψεκάζουμε στο πουλί απο μακρυά; Μπορώ και χωρίς να πιάσω στο χέρι μου το πουλί; Δεν υπάρχει κίνδυνος να πάει στα μάτια του ή στη μύτη του;
Ναι απο μακρια θα το ψεκασεις!

Θα το πιασεις και με το μεγαλο σου δαχτυλο καλυψε του το κεφαλακι για να μην παει σε ματια και στομα!

Εγω για τα κλουβια χρησιμοποιω αυτο Veterinarian - Treating vomiting and regurgitation in birds προληπτικα μια στο τοσο, το οποιο εχει αρωμα λεμονι!
 
Που μπορω να βρω το pinex σπρευ οχι την σκονη. Επισης ειναι αναγκη να πιασω το πουλι για να το ψεκασω; δεν μπορω να το ψεκασω μεσα απο το κλουβι αλλα με προσοχη μην παει στο προσωπο;
 
Υπάρχει παντού. Το pinex powder είναι η σκόνη (powder=σκόνη). Σπρέι υπάρχουν 2:

PINEX PUMP SPREY (φυτικό) που είναι κατάλληλο για άμεσο ψεκασμό πάνω στα πτηνά.
PINEX SPREY που είναι κατάλληλο για ψεκασμό των κλουβιών και όχι άμεσα στα πτηνά

https://community.petbirds.gr/threads/Καναρινι-με-προβλημα-στα-φτερα.23471/#post-264427
 
Ααα ευχαριστω, το πρωτο που ειναι φυτικο δεν μπορω να το ψεκασω και στο κλουβι;
 
Που μπορω να βρω το pinex powder; Υπαρχει σε πετ σοπ; Εγω θελω το σπρευ οχι την σκονη.
Στά όσα σωστά σου είπε ο Γιάννης...
PINEX PUMP SPREY (φυτικό) που είναι κατάλληλο για άμεσο ψεκασμό πάνω στα πτηνά.
PINEX SPREY που είναι κατάλληλο για ψεκασμό των κλουβιών και όχι άμεσα στα πτηνά
να προσθέσω πως μπορείς σε διάφορα καταστήματα (σχεδόν σε όλα τα pet shops) να βρεις και τη σκόνη που ρωτάς στο αρχικό σου μήνυμα. Για παράδειγμα τα 50gr pinex powder.
 
Back
Top