Σπόροι Prestige Premium Canaries - Versele Laga

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με το μείγμα σπόρων για καναρίνια Prestige Premium Canaries της Versele Laga και τη χρήση της στα πτηνά.

Μείγμα σπόρων για καναρίνια Prestige Premium Canaries​

 
Για την ιστορία: Florastimul is a unique combination of prebiotics FOS (Fructo-oligosaccharides) and MOS (Mannan-oligosaccharides). These dietary sugars can only be used by benign intestinal bacteria, which results in an optimal intestinal flora. Florastimul also prevents adhesion to the intestinal wall and the further growth of pathogenic bacteria. Thanks to Florastimul the birds develop stronger endogenous intestinal flora and are troubled less quickly by stomach and intestinal problems.

Και για εμπλουτισμό: https://community.petbirds.gr/threa...-prestige-premium-v-a-m-της-versele-laga.843/
 
Είπα να αλλάξω την τροφή στο καναρίνι. Μέχρι τώρα αγόραζα χύμα και πήρα την Versele-Laga Prenium. Έχει μια περίεργη οσμή, μυρίζει όπως οι κροκέτες για τα σκυλιά. Είναι φυσιολογικό αυτό;
 
Καλό είναι η αλλαγή της τροφής να γίνει σταδιακά και σιγά σιγά αρχίζοντας με μικρό ποσοστό της νέας τροφής και μεγαλύτερο της παλιάς, όπου μέρα με τη μέρα θα γίνει το αντίστροφο. Αυτό γίνεται για να μην "σοκάρουμε" το μεταβολικό σύστημα των πουλιών και να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες τα πουλάκια να μείνουν νηστικά, σε περίπτωση που δεν αποδεχτούν αμέσως το νέο μείγμα τροφής.
 
Συνονόματε την πήρα και εγώ τον Οκτώβριο και λόγω αυτής της μυρωδιάς δεν την προτίμησα.
 
Δεν ξέρω για την ένταση και το είδος της μυρωδιάς, αλλά θα πρέπει να θυμόμαστε πως οι σπόροι όλοι έχουν τη δική τους οσμή και τα δικά τους αρώματα και συνεπώς η ανάμειξη όλων αυτών ίσως έχει μια ιδιαίτερη επίπτωση στη μύτη μας. Αν το μείγμα έχει αποδοχή από τα πουλιά δε θα πρέπει να μας απασχολεί αυτού του επιπέδου οι οσμές. Άλλωστε για τα πουλιά που μιλάμε η όσφρηση είναι σχεδόν ανύπαρκτη ή μη χρειαζούμενη αίσθηση.

Το μόνο που θα πρέπει να μας ανησυχεί είναι η μυρουδιά αλλοίωσης ή μουχλιασμένου ή ακόμη και της "υγρασία" γιατί όλα αυτά έχουν άσχημες επιπτώσεις στην υγεία των πουλιών μας.
 
Το συγκεκριμένο είναι ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ μείγμα σπόρων. Αυτό σημαίνει ότι δεν περιέχει μόνο σπόρους αλλά και διάφορα συμπληρώματα διατροφής. Διαβάστε την παρουσίαση του προϊόντος και θα καταλάβετε.

Μην περιμένετε δηλαδή να έχει την ίδια μυρωδιά με αυτή που έχει ένα μείγμα σπόρων, που περιέχει μόνο σπόρους διαφορετικών ειδών και ποικιλιών.
 
Giannisbox με ποία την άλλαξες;
Με την King Canary Mix - HobbyFirst.

Να σου πω την αλήθεια όμως, όλοι μου λένε να βρω τροφή χωρίς ρούπσεν.
Έχω βρει τις:
  1. Manitoba t3 5kg
  2. Quiko Canary Breeder Plus 25kg
  3. Versele laga χωρίς ρουπσεν 25kg
Ανάλογα με πόσα πουλιά έχεις διαλέγεις από αυτές. Υπάρχουν και άλλες πολύ καλές εγώ κατέληξα σ' αυτές προς το παρόν. Το ψάξιμο δεν σταματά ποτέ.
 
Μεγάλη αποδοχή από όλα τα πουλιά μου. Την προτιμούν εμφανώς σε σχέση με το πιο ελαφρύ μείγμα της manitoba που τους έχω ταυτόχρονα. Είναι όμως βαρύ και θα το χορηγώ μόνο κατά τις πιο απαιτητικές περιόδους της αναπαραγωγής και της πτερόρροιας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top