Γενικά R.I.P.

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Την περασμενη Παρασκευη, πηγα να αλλαξω μια ταιστρα στο κλουβι με τα μπατζι μου κι ενα αρσενικο ξεφυγε απο την μικρη τρυπα της πορτουλας και πεταξε μακρια. Το ατιμο μου την ειχε στημενη και παρολο που εχω γυρω ψηλα φυτα και διχτυα (για να μην πλησιαζουν μεγαλα πουλια), αυτο ξεφυγε 😳
Στεναχωρηθηκα αλλα οχι οσο το ετερο ημισυ του αρσενικου. Απο κεινη την μερα, το θηλυκο στεκοταν σε μια γωνια του κλουβιου, κοιμοταν και δεν ετρωγε. Χθες το μεσημερι, το βρηκα νεκρο σε κεινη τη θεση ☹
Ηξερα οτι τα λοβ μπερντς, τα κακαρικια και καποια αλλα μαραζωνουν οταν το ενα απο το ζευγαρι φευγει με οποιοδηποτε τροπο αλλα δεν ηξερα για τα μπατζι.
Μεγαλο κριμα ☹
Σημερα, θα αγορασω ενα καινουριο ζευγαρι και θα ειμαι πιο προσεκτικη οταν ανοιγοκλεινω την πορτα του κλουβιου.
 
Λυπάμαι πολύ!
Στεναχωριούνται όντως πάρα πολύ και κοιτούν και ψάχνουν. Κι εμένα ο αρσενικός που ήταν ταίρι με το θηλυκό που πέθανε από δυστοκία, είναι ακόμα λυπημένος. Αλλά έχω μια θηλυκή κίτρινη άτεκνη που ποτέ δεν ζευγάρωσε και είναι η συμπαραστάτης σε κάθε πρόβλημα. Και καλή παραμάνα ήταν σε μωρά και τώρα αυτόν τον έχει από κοντά και τον περιποιείται.
 
Πολυ κριμα Ντεπυ. Σε τετοια αντιστοιχη περιπτωση εγω αυτο που θα εκανα ειναι να αλλαξω τελειως τη διαρυθμιση του κλουβιου και το χωρο παραμονης του, στο πουλακι που εμεινε ωστε τιποτα να μην θυμιζει την ρουτινα που ειχε ως τωρα ωστε να αποσυντονιστει οσο περισσοτερο γινεται και να ξεχαστει.
 
Λυπάμαι πολύ!
Στεναχωριούνται όντως πάρα πολύ και κοιτούν και ψάχνουν. Κι εμένα ο αρσενικός που ήταν ταίρι με το θηλυκό που πέθανε από δυστοκία, είναι ακόμα λυπημένος. Αλλά έχω μια θηλυκή κίτρινη άτεκνη που ποτέ δεν ζευγάρωσε και είναι η συμπαραστάτης σε κάθε πρόβλημα. Και καλή παραμάνα ήταν σε μωρά και τώρα αυτόν τον έχει από κοντά και τον περιποιείται.
Aρα οντως συμβαινει αυτο στα παπαγαλακια ☹

Πολυ κριμα Ντεπυ. Σε τετοια αντιστοιχη περιπτωση εγω αυτο που θα εκανα ειναι να αλλαξω τελειως τη διαρυθμιση του κλουβιου και το χωρο παραμονης του, στο πουλακι που εμεινε ωστε τιποτα να μην θυμιζει την ρουτινα που ειχε ως τωρα ωστε να αποσυντονιστει οσο περισσοτερο γινεται και να ξεχαστει.
Αυτο εκανα τωρα.
 
Τι κρίμα, λυπάμαι πολύ...
Αυτο εκανα τωρα.
:)Τώρα πια δεν παίζει ρόλο αν άλλαξες τη διαρρύθμιση του κλουβιού.
Η συμβουλή του Ανέστη είναι πολύ σημαντική... Διότι με την αλλαγή του χώρου το πουλί αποσυντονίζεται προσπαθώντας να προσαρμοστεί στο νέο του χώρο, να ανακαλύψει πχ που βρίσκεται η κούνια ή η τροφή του και σταματά να του λείπει (τόσο) η συντροφιά του άλλου πουλιού.
 
Back
Top