Γενικά Red billed blue magpie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα καταφερα να βγαλω καποιες(οχι καλες) φωτογραφιες απο τα 3 κορακια μου :)
Προκειτα για τις (Urocissa erythrorhyncha), τα σαρκοφαγα οπως κατατασονται ως πουλια αν και καλυτερα να τα λεμε παμφαγα, ειναι λιγο μεγαλυτερες απο τις δικες μας ευρασιατικες καρακαξες και εχουν παρομοιες απαιτησεις στην διατροφη τους. Εχω τρια πουλια 2 ενηλικα και ενα φετινο. Τα δυο ειναι θηλυκα και μια αρσενικη. Πολυ εξυπνα και πονηρα πουλια που δεν δυσταζουν να επιτεθουν αν αισθανθουν ανασφαλεια... Στην διατροφη που τους κανω περιλλαμβανονται φρουτα, λαχανικα, τροφη γενικης φυσεως για πουλια, εντομα, σκυλοτροφη και κατεψυγμενα ποντικια. Ελπιζω να μπορεσω να τους ετοιμασω εναν μεγαλυτερο χωρο και να καταφερω να τις αναπαπαραγω.
21417788909_72d6c31f2e_z.webp
Η Μεγαλη Θηλυκια


21593326242_742cd82332_z.webp


21416845988_c4c0815f56_z.webp
Το group και με τα τρια πουλια


21578519296_844bafd2fb_z.webp
 
Μοναδικά! 👍

Θέλουν δηλαδή μεγαλύτερο χώρο απο τον ήδη μεγάλο χώρο που έχουν; Θα πρέπει να απομονώσεις το ένα ώστε να μείνει το ζευγάρι μόνο του όταν φτάσει η αναπαραγωγική τους διάθεση; Αναπαράγονται "εύκολα" στην αιχμαλωσία; Σε ποια ηλικία είναι αναπαραγωγικά ώριμα;
 
Αυτα τα πουλια επειδη στη φυση ειναι αυγοκλεφτες τους δινεις ωμα αυγα;

Οχι, στην αναπαραγωγη μονο βραστο, δεν θελω να τους ενισχυσω το ενστιχτο να κλεβουν αυγα για να μην φανε τα δικα τους
 
Είναι πανέμορφα! Τα έχεις σε εξωτερικό προστατευμένο χώρο ή σε εσωτερικό Χρήστο;
 
Μοναδικά! 👍

Θέλουν δηλαδή μεγαλύτερο χώρο απο τον ήδη μεγάλο χώρο που έχουν; Θα πρέπει να απομονώσεις το ένα ώστε να μείνει το ζευγάρι μόνο του όταν φτάσει η αναπαραγωγική τους διάθεση; Αναπαράγονται "εύκολα" στην αιχμαλωσία; Σε ποια ηλικία είναι αναπαραγωγικά ώριμα;

Ναι θελουν μεγαλυτερο χωρο... Με αρκετη καλυψη απο φυτα, θα τα απομονωσω βεβαια.. Το προβλημα με αυτα τα πουλια ειναι αρχικα η τυχη και επειτα να ταιριαζει το ζευγαρι(κατι που δεν συμβαινει σε μενα). Αν ταιριαξει το ζευγαρι η αναπαραγωγη ειναι κατι εφικτο, αλλα αν δεν τα βρισκουν ειναι απλα ενα ονειρο... Δεν ειναι σαν τα μικροτερα ειδη που απλα βαζεις ενα αρσενικο με ενα θηλυκο... Αναπαραγωγικα ωριμα θεωρουνται απο 1,5 χρονων και πανω... Εως τα 15 με 16 που υπαρχουν καταγεγραμμενες αναπαραγωγες.

Είναι πανέμορφα! Τα έχεις σε εξωτερικό προστατευμένο χώρο ή σε εσωτερικό Χρήστο;

Σε εσωτερικο γιατι φοβαμαι λιγο τις συνθηκες της πολης μου, ειναι αρκετα κρυες οι θερμοκρασιες αν και πιστευω πως με ενα χωρο που μπορουν να προστατευτουν θα τα καταφερουν και σε εξωτερικο. Αυτο που θελω ειναι ενα μεγαλο εξωτερικο aviairy με προστατευμενες απο την παγωνια και το χιονι περιοχες.
 
Χρήστο, τα πουλιά σου είναι εισαγωγής ή ελληνικής εκτροφής; Ποια είναι κατά μέσο όρο η τιμή ενός τέτοιου πουλιού; Αυτά κρατιούνται μόνο σε εξωτερικές κλούβες πτήσεις ή κι ως κατοικίδια μέσα σε σπίτια;
 
Ειναι πανεμορφα πουλια!
καλη επιτυχια στην αναπαραγωγη τους! Ευχομαι να ταιριαξουν σαν ζευγαρι και να δεις μωρακια!
Η διατροφη τους ειναι πολυ απαιτητικη!
κατεψυγμενα ποντικια θελουν καθε μερα ή τους δινεις μια φορα την εβδομαδα για ενισχυση (εφόσον τρώνε και σκυλοτροφη);
 
Χρήστο, τα πουλιά σου είναι εισαγωγής ή ελληνικής εκτροφής; Ποια είναι κατά μέσο όρο η τιμή ενός τέτοιου πουλιού; Αυτά κρατιούνται μόνο σε εξωτερικές κλούβες πτήσεις ή κι ως κατοικίδια μέσα σε σπίτια;

Ειναι εισαγωγης και τα τρια απο Ουγγαρια, τιμη για ενα ενηλικο πουλι ειναι 300 με 400 ευρω... Και ως κατοικοιδια μπορουν να κρατηθουν σαν τους παπαγαλους, αλλωστε οι ικανοτητες ομιλιας τους ειναι καλυτερες απο πολλα ειδη παπαγαλλων... Οπως και σε ολα τα κορακια!

κατεψυγμενα ποντικια θελουν καθε μερα ή τους δινεις μια φορα την εβδομαδα για ενισχυση (εφόσον τρώνε και σκυλοτροφη);

Ανα δυο ημερες τους τα δινω, σαν συμληρωμα
 
αλλωστε οι ικανοτητες ομιλιας τους ειναι καλυτερες απο πολλα ειδη παπαγαλλων...
Αν ζητήσω να δω τη δράση τους (και) σε video ... Θα είμαι υπερβολικός;
 
φανταστικά και σπάνια πουλιά ! Πρίν 1 χρόνο περίπου είχα μάθει οτι υπάρχουν και έψαξα να δω αν υπάρχουν και στην αιχμαλωσία αλλά δεν είχα βρεί... σου εύχομαι να μπορέσεις να τα αναπαράγεις 👍

Δεν μπορω να ανεβασω ενα βιντεο π εχω γιατι ειναι μεγαλο ☹
μέσω youtube μπορείς να ανεβάσεις αν θες και εσύ βέβαια και δεν θα έχεις πρόβλημα με το μέγεθος
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Οριστε και ενα βιντεο!
 
Μου αρέσει και το κελάηδημα του αρσενικού! :Dτο θηλυκό λέει τίποτα σαν ήχο;
 
Tο ορτυκι που ειδα δεν υπαρχει περιπτωση να το φανε;Ελπιζω να ειναι αρσενικο αλλιως θα κανουν παρτυ οι καρακαξες!
 
Back
Top