Αναπαραγωγή Red factor canaries

Εγγραφή
21 Ιουλ 2008
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα. Ο ορος red factor canary τι ακριβως ειναι; Καναρινια που εγιναν κοκκινα με βιταμινες;η κατι αλλο; 😕
 
Kathe Kanarini pou exei tin dynatotita na kratai CAROTINES meza sta ftera tou. Etsi emfanisete Kokino i me kokines perioxes.

Einao px:
Lipoxromiko Kokina
ola ta Kokina mosaik
 
καλησπερα. Ο ορος red factor canary τι ακριβως ειναι; Καναρινια που εγιναν κοκκινα με βιταμινες;η κατι αλλο; 😕
Είναι καναρίνια που προήλθαν από τη διασταύρωσή τους με το Red Siskin από το οποίο κληρονομήσαν και το κόκκινο χρώμα τους.

Μερικά σχετικά άρθρα


Χορήγηση χρωστικών ουσιών στα καναρίνια Κόκκινου Παράγοντα
 
Τελευταία επεξεργασία:
δηλαδη οποιδηποτε καναρινι με καταληλη διατροφη μπορει να γινει ενα κοκκινο η ενα πορτοκαλι καναρινι(αυτο καταλαβα στο θεμα).υπαρχει καποιο καναρινι που δεν κραταει καροτινες;
 
Ακριβώς το αντίθετο. Το καναρίνι δεν έχει την ικανότητα να κρατάει τις καροτίνες. Τα κόκκινου παράγωντα μόνο έχουν αυτή την ικανότητα και με την κατάλληλη διατροφή αναδεικνύεται το κόκκινο χρώμα στο φτέρωμά τους.
 
μετα απο μια πτεροροια μπορω με σιγουρια να καταλαβω ποια ειναι κοκκινου παραγοντα, αυτα που δεν θα χασουν ολα τα κοκκινα φτερα τους;υπαρχει αλλος τροπος να το καταλαβουμε αυτο; Εχει να κανει με την σειρα στα χρωματα στα φτερα του πουλιου;
 
Μετά από πτερόροια χωρίς χορήγηση χρωστικών ή τροφών που να περιέχουν καροτίνες ακόμη και του κόκκινου παράγοντα θα χάσουν το χρώμα. Αν ένα καναρίνι είναι κόκκινο τότε είναι κόκκινου παράγοντα. Υπάρχει και η περίπτωση να είναι ετεροζυγωτό (αποτέλεσμα ζευγαρώματος κόκκινο με κίτρινο) και σε αυτή την περίπτωση θα υπάρχουν και περιοχές στο φτέρωμα οι οποίες δεν είναι βαμένες.
 
Καλό μεσημέρι σε όλους,

Αφού ξεκοκάλισα όλα τα σχετικά άρθρα του forum, μπορώ να πω πλέον ότι κατάλαβα 2-3 βασικά πράγματα σχετικά με τη διατήρηση του κόκκινου χρώματος. Αυτό που μένει τώρα να ρωτήσω είναι τις χρωστικές που λέτε [καταξανθίνη & κοροτίνη Β] από πού μπορώ να τις προμηθευτώ και πόσο στοιχίζουν περίπου...

Ξέρω ότι είναι ακόμα νωρίς μέχρι την πτερόοια αλλά είμαι ιδιαλιτερα οργανωτικός χαρακτήρας και θέλω να γνωρίζω τα πάντα εκ των προτέρων. Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

Μάκης

Υ. Γ. Υπάρχει κάποιο σκεύασμα που μου προτείνετε ή όλα το ίδιο είναι;
 
Back
Top