Παπαγάλοι Red-fan parrot (Deroptyus accipitrinus)

Το "γεράκι" της Νότιας Αμερικής. Ο Παπαγάλος με κόκκινο λοφίο ή Hawk-headed parrot ή Red-fan parrot, όπως είναι οι αγγλικές του ονομασίες, κατάγεται από την Νότια Αμερική και ο βιότοπος του είναι τα πυκνά δάση του Αμαζονίου. Συνήθως προτιμά πυκνά δάση και σπάνια ξεπροβάλει στα ξέφωτα. Ζει κατά κύριο λόγο σε μικρά κοπάδια των 15-20 ατόμων και σε ζευγάρια.

Παπαγάλος με κόκκινο λοφίο ή Red-fan parrot​

Παπαγάλος με κόκκινο λοφίο ή Red-fan parrot

Ο χρωματισμός του παπαγάλου με κόκκινο λοφίο μπορεί να χαρακτηριστεί και ουράνιο τόξο μιας και ελάχιστα χρώματα λείπουν από το πτέρωμα του. Η κορώνα στο κεφάλι του αποτελείται από λευκό χρώμα, το κεφάλι του από καφέ με λευκά στίγματα και το περιδέραιο του λαιμού του από μοβ, κόκκινο και μπλε.

Ο κορμός του αποτελείται από πράσινο και το στήθος από κόκκινο και μπλε.

Πρέπει να τονίσω ότι είναι το μόνο είδος μετά τα Cockatoo που έχει και μπορεί να κοντρολάρει το λοφίο του. Πράγμα που συμβαίνει σε περιπτώσεις φοβίας, χαράς, ηγετικής επίδειξης. Το μήκος του είναι περίπου 31-35 εκατοστά και το βάρος του 190-275 γραμμάρια.

Διάκριση φύλου​

Δεν υπάρχει ορατή διαφορά μεταξύ των δύο φύλλων για αυτό το λόγο η εξέταση DNA κρίνεται απαραίτητη για την αναγνώριση του.

Συμπεριφορά των hawk-headed parrot​

Ο παπαγάλος hawk-headed parrot ως κατοικίδιο, συμπεριλαμβάνεται στις πρώτες προτιμήσεις των υποψηφίων ιδιοκτητών. Είναι πράος χαρακτήρας, έξυπνος αλλά αρκετά ζηλιάρης. Προτιμά να μένει έξω από το κλουβί του και νευριάζει όταν τοποθετείτε μέσα σε αυτό.

Λατρεύει να ροκανίζει πράγματα για αυτό τα πολλά παιχνίδια στο "σπιτάκι" του είναι απαραίτητα. Βλέποντας εχθές έναν εκπαιδευτή να μιλάει για αυτούς, συνιστούσε στους κατόχους ότι μια λέξη "ΜΗ" δεν είναι αρκετή να συνετίσει τον Hawk. Προτείνονται σε έμπειρους ιδιοκτήτες και όχι σαν πρώτο κατοικίδιο.

Το προσδόκιμο ζωής τους ξεπερνά τα 50 έτη.

Διατροφή​

Στη φύση η διατροφή του αποτελείται απο σπόρους, βατόμουρα, μεγάλη ποικιλία φρούτων και μικρά έντομα.

Αναπαραγωγή​

Ενηλικιώνονται στην ηλικία των 4-7 ετών και τον Δεκέμβρη με Ιανουάριο γεννούν 2-3 αυγά σε κουφάλες δέντρων ή εγκαταλελειμμένες φωλιές. Τα αυγά επωάζει το θηλυκό για 26 μέρες και το αρσενικό την προσέχει και την φροντίζει καθόλη την διάρκεια επώασης.

Οι νεοσσοί αποκτούν πτέρωμα στην ηλικία των 10-12 εβδομάδων, οπότε και εγκαταλείπουν τη φωλιά τους.

Στην άγρια μορφή και οι δύο γονείς ταΐζουν τα μικρά, αλλά σε κατάσταση αιχμαλωσίας την ανατροφή των νεοσσών αναλαμβάνει ο άνθρωπος, μιας και είναι πολλές οι περιπτώσεις που έχουν καταγραφεί, που ο αρσενικός σκοτώνει το ταίρι του.

Ονοματολογία και συστηματική ταξινόμηση​

Διωνυμική ονομασία: Deroptyus accipitrinus
Ελληνική: Παπαγάλος με κόκκινο λοφίο
Αγγλική: Red-fan parrot, Hawk-headed parrot
Τάξη: Ψιττακόμορφα
Οικογένεια: Ψιττακίδες
Γένος: Deroptyus
Είδος: D. accipitrinus
D. a. fuscifrons (υποείδος του Hawk) βρίσκεται σε εξαφάνιση σε άγρια κατάσταση. Υπάρχουν λιγότερα από 12 πτηνά και περίπου σε ιδιωτικές συλλογές.​

red-fan-parrot.jpg Deroptyus_accipitrinus2.jpg Deroptyus_accipitrinus.jpg
 
είναι το μόνο είδος μετά τα Cockatoo που έχει και μπορεί να κοντρολάρει το λοφίο του
Τέλειος είναι αλλά νομίζω ότι και τα Κοκατίλ κάνουν κουμάντο το λοφίο τους ανάλογα με την διάθεσή τους.
 
Πολύ ενδιαφέρων Γρηγόρη. Κρίμα που είναι υπό εξαφάνιση. Γιατί άραγε; Εντυπωσιάζομαι επειδή φαντάζομαι πως γενικά οι παπαγάλοι αναπαράγονται εύκολα (κάνω λάθος; ). Για να φτάσει ένα είδος να εκλείψει σημαίνει πως χρειάζονται και πολλοί συντρέχοντες παράγοντες.
 
Το εμπόριο και η αποψίλωση των δασών συντέλεσαν στην σχεδόν εξαφάνιση του είδους.
 
Είναι πράγματι πανέμορφος! Τέλειο το άρθρο!

Πριν λίγο καιρό μιλούσα με κάποιον από την Αμερική και μου είπε πως σκεφτόταν να αγοράσει έναν από εκτοφέα εκεί. Τον πουλούσε $8000! Αυτή είναι η τιμή τους γιατί είναι είδος υπό εξαφάνιση λόγω της παράνομης σύλληψης τους από τη φύση και του παράνομου εμπορίου ζώων σε όλον τον κόσμο.

Υπάρχουν εκτροφείς και στην Ευρώπη. Είχα δει τις προάλλες σε κάποιο site αλλά δεν είναι πολύ διαδεδομένα πουλιά όπως και οι Hyacinth Macaw. Ποιος να αγοράσει τόσο ακριβά πουλιά για να τα κάνει εκτροφή τόσο εύκολα;

Η εκτροφή πολλών ειδών έχει αρκετές ιδιαιτερότητες που πολλές φορές κάνουν την επιτυχία αναπαραγωγής σπάνια.
 
Ενδιαφέρον αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας του Hawk στην Ελλάδα. Πόσο κοστίζει ένα τέτοιο πουλί εδώ;
 
Wind-sa είπε:
Ενδιαφέρον αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας του Hawk στην Ελλάδα. Πόσο κοστίζει ένα τέτοιο πουλί εδώ;
Καλησπέρα υπάρχουν εκτροφείς και εδώ, ζητάνε από 350 έως 500 euro, για τα pet shop δεν το συζητάω.
 
Εδώ είναι ένα βίντεο ενός Hawkhead Parrot που ανήκει σε φίλο μου στην Καλιφόρνια. Το όνομά του είναι Cassius και είναι μόλις 1 έτους.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Στο βίντεο μπορείτε να δείτε πόσο έξυπνο είναι. Ο θησαυρός του ανοίγει με το ράμφος, για να βγει από εκεί κάποια ειδική τροφή.
 
TeriAthens είπε:
Καταπληκτικό, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο πουλί!
Υπάρχει και στο Αττικό Ζωολογικό πάρκο αν θες καμαρώσεις live. :D
 
Παιδιά ξέρετε κανένα εκτροφείο να έχει τα μωρά hawk-headed parrot;

Μια φωτογραφία από το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο.

hawk-headed parrot
 
Wind-sa είπε:
Ενδιαφέρον αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας του Hawk στην Ελλάδα. Πόσο κοστίζει ένα τέτοιο πουλί εδώ;
Βασικά αφού είναι απειλούμενο, νομίζω ότι είναι σπάνιο να βρεις εκτροφείς! Από όσο ξέρω δεν είναι και πολύ καλά pets!

Προσωπικά, θα μου άρεσε όσοι και αν τα εκτρέφουν αυτά τα πουλιά, να έμπαιναν σε κάποιο πρόγραμμα επανένταξης πληθυσμών στην φύση.
 
Συμφωνώ μαζί σου Έφη, και έχω μια ερώτηση... Αν όντως είναι απειλούμενο, πως και επιτρέπουν να έχεις ως κατοικίδια αυτά τα πουλιά σε άλλες χώρες;

Ξέρω ότι στην Αμερική δεν είναι τόσο σπάνια. Έχω ψάξει για εκτροφεία και βρήκα πολλά αμερικάνικα. Στην Ευρώπη πολύ λίγα. Στην Ελλάδα;

Από όσο ξέρω είναι πάρα πολύ καλά πουλιά για το σπίτι όμως έχουνε δυνατό χαρακτήρα. Δεν τα προτείνουν σαν πρώτη επιλογή.
 
H αλήθεια είναι ότι και εγώ την έχω αυτήν την απορία. Γιατί απειλούμενα είδη, όπως ο Υάκινθος ας πούμε, μπορούν σε άλλες χώρες να εκτρέφονται και να ζουν ως κατοικίδια;

Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας πει.
 
Αν το απειλούμενο είδος είναι στην κατοχή εκτροφέα, και γίνεται αναπαραγωγή = διαιώνιση του είδους, τότε επιτρέπεται κανονικά. Τα μικρά ελέγχονται από φορείς του κράτους (για το εξωτερικό πάντα μιλάμε).

Αν για παράδειγμα ήσουν εσύ εκτροφέας αναγνωρισμένος, από το κράτος, σίγουρα θα μπορούσες να το έχεις στην κατοχή σου. Κλασσικό παράδειγμα, πουλιά που πωλούνται από το Loro parque, σε εκτροφείς που βοηθάνε στην αναπαραγωγή σπανίων ειδών και κατά συνέπεια στην επανένταξη τους.

Για τα πουλιά που είναι ως κατοικίδια δεν γνωρίζω, ο @jamieo που ζει στην Αμερική ίσως να έχει μια άποψη για το θέμα.
 
Είναι ένας πανέμορφος παπαγάλος και το άρθρο καλογραμμένο! Υπέροχο πλάσμα και απίθανα Βίντεο! Έχουν γέλιο με το πως παίζουν και κινούν το λοφίο τους!
 
Wind-sa είπε:
Ενδιαφέρον αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας του Hawk στην Ελλάδα. Πόσο κοστίζει ένα τέτοιο πουλί εδώ;
Οι νόμοι στις ΗΠΑ είναι λίγο περίπλοκοι. Δεν ήταν όμως μέχρι τη δεκαετία του 1990s που άλλαξαν για την παράνομη εισαγωγή παπαγάλων. Για πολλά χρόνια εισήχθησαν υάκινθοι μακάο και άλλα πτηνά. Η κυβέρνηση επέτρεψε στους ανθρώπους να διατηρήσουν τα πουλιά που ήταν ήδη σε αιχμαλωσία. Αλλά δε θα υπήρχε πλέον καμία νέα εισαγωγή πτηνών.

Αυτά τα πουλιά είναι πολύ ακριβά. Ένας Hyacinth macaw κοστίζει περισσότερο από 8.500 δολάρια. Υπάρχει λίστα αναμονής για την αγορά αυτών των πτηνών. Μερικές φορές οι άνθρωποι πρέπει να περιμένουν επί χρόνια για να αγοράσουν ένα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, δυστυχώς ορισμένα είδη είναι περισσότερα σε αιχμαλωσία από ό,τι στην άγρια φύση. Νομίζω ότι οι Sun Conures κινδυνεύουν σε ορισμένες περιοχές των οικοτόπων τους. Ωστόσο, υπάρχουν πολλά σε αιχμαλωσία.

Στην Αυστραλία απαγορεύεται η εξαγωγή άγριων παπαγάλων από τη δεκαετία του 1960. Έτσι, το σύνολο των προγόνων των Αυστραλιανών παπαγάλων σε αιχμαλωσία σε όλο τον κόσμο (Budgies, cockatiels, ορισμένα cockatoos, ορισμένα lorikeets, κλπ) είχαν εξαχθεί πριν από 40 χρόνια. Από τότε εκτρέφονται σε αιχμαλωσία όλα.
 
Back
Top