Γενικά Red necked amazon (Amazona arausiaca)

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Άλλη μια από τις εντυπωσιακές και λιγότερο γνωστές αμαζόνες είναι η red necked amazon, ή lesser dominican amazon ή και jaco parrot. Ζει αποκλειστικά στο νησί της Δομινίκας (Κοινοπολιτεία της Δομινίκας).

Πήρε το όνομά της από τα κόκκινα φτερά στο στήθος (το σχέδιο είναι διαφορετικό για κάθε άτομο) ενώ το πρόσωπό της καλύπτεται από μπλε φτερά.

Εικάζεται ότι είναι ίσως το ίδιο με το υποθετικό είδος αμαζόνα της Μαρτινίκας το οποίο έχει εξαφανιστεί και για το οποίο δεν σώζεται καμιά πληροφορία παρά κάποια σκίτσα.

Ζεί στις ορεινές και ημιορεινές περιοχές του νησιού και σε υψόμετρο πάνω απο 500 μέτρα. Είναι χαρακτηρισμένο ως Vulnerable (ευπαθές) αφού αριθμεί μόνο 400 άγρια άτομα, εξαιρετικά σπάνιο σε εκτροφές πλην του νησιού απο το οποίο κατάγεται και στο οποίο εκτρέφεται σε πρόγραμμα διατήρησης και διάσωσης.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Είναι είδος εξαιρετικά κοινωνικό και σχηματίζει ομάδες των 30 ή και παραπάνω ατόμων κατά τη διάρκεια της περιόδου παύσης της αναπαραγωγής αλλά και πολύ κυριαρχικό κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. Η αναπαραγωγή γίνεται απο τον Ιανουάριο ως το Μάρτιο και τα μικρά εγκαταλείπουν τις θέσεις φωλιάσματος από τον Μάιο ως τον Ιούλιο. Γενικά πρόκειται για ένα ήσυχο είδος αμαζόνας αν εξαιρέσουμε τις πρωινές και βραδινές κραυγές του, κατά τ 'άλλα δεν ακούγεται και δεν κάνει αισθητή την παρουσία του στο δάσος.

Τελευταία ο αριθμός τους εκτιμάται να έχει ανέλθει σημαντικά στα 750 με 800 άτομα. 👍

Μερικές φωτογραφίες άγριων ατόμων:

01axefs.webp02axefs.webp03axefs.webp
 
Όμορφο πουλί με σπινθηροβόλο βλέμμα! Δυστυχώς η αποψίλωση των δασών έχει ως αποτέλεσμα την εξαφάνιση όλο και περισσότερων ειδών, πάλι καλά που αυτό αντέχει αρκετά ακόμα.
Ευχαριστούμε Ανέστη. :)
 
Όμορφο πουλί, κρίμα που είναι υπο εξαφάνιση. Είναι μήπως θύμα λαθροθηρίας αυτό το είδος;
Γενικά πρόκειται για ένα ήσυχο είδος αμαζόνας
Ήσυχο και αμαζόνα δεν νομίζω να πάνε μαζί🙄
 
Όμορφο πουλί, κρίμα που είναι υπο εξαφάνιση. Είναι μήπως θύμα λαθροθηρίας αυτό το είδος;

Ήσυχο και αμαζόνα δεν νομίζω να πάνε μαζί🙄

Περισσότερο της καταστροφής του δάσους και λιγότερο της παράνομης αιχμαλώτισης για εμπόριο το συγκεκριμένο είδος σύμφωνα με την πηγή. Αφού λέει ότι είναι ήσυχο τις υπόλοιπες ώρες θεωρώ πως έτσι θα είναι. Σίγουρα όχι μουγκό. :D Αλλά δεν έχω δει και κανένα για να έχω προσωπική γνώμη. 😛
 
Back
Top