Διατροφή Red palm oil (κόκκινο φοινικέλαιο)

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Το καλυτερο λαδι για τους παπαγαλους ειναι το red palm oil (κοκκινο φοινικελαιο) το οποιο προερχεται απο τα palm nuts (υπαρχει και αντιστοιχο θεμα στο φορουμ palm nuts) το οποιο ειναι στη φυσικη διατροφη των ζακο καθοτι υπαρχουν τετοιοι φοινικες στις χωρες απ'οπου καταγεται και εχει διαπιστωθει οτι βοηθαει πολυ στην καλη υγεια ολων των παπαγαλων, εχει παρατηρηθει οτι βοηθαει ακομη και τα πουλια που μαδιουνται να το σταματησουν αυτο. Κανει το φτερωμα τους πολυ φωτεινο και λαμπερο! 😉

Γενικα τα ελαια ειναι καλο να χρησιμοποιουνται με μετρο στη διατροφη των παπαγαλων που εχουν ταση για παχυσαρκια οπως οι κοκατου και οι αμαζονιου.

Εγω ελαιολαδο αφηνω το Φοιβο να τρωει μονο οσο υπαρχει μεσα σε καποιο φαγητο μας που θα τυχει να φαει κι αυτος.
 
Το καλυτερο λαδι για τους παπαγαλους ειναι το red palm oil (κοκκινο φοινικέλαιο) το οποιο προερχεται απο τα palm nuts (υπαρχει και αντιστοιχο θεμα στο φορουμ) το οποιο ειναι στη φυσικη διατροφη των ζακο καθοτι υπαρχουν τετοιοι φοινικες στις χωρες απ'οπου καταγεται και εχει διαπιστωθει οτι βοηθαει πολυ στην καλη υγεια ολων των παπαγαλων, εχει παρατηρηθει οτι βοηθαει ακομη και τα πουλια που μαδιουνται να το σταματησουν αυτο. Κανει το φτερωμα τους πολυ φωτεινο και λαμπερο! 😉

Γενικα τα ελαια ειναι καλο να χρησιμοποιουνται με μετρο στη διατροφη των παπαγαλων που εχουν ταση για παχυσαρκια οπως οι κοκατου και οι αμαζονιου.

Εγω ελαιολαδο αφηνω το Φοιβο να τρωει μονο οσο υπαρχει μεσα σε καποιο φαγητο μας που θα τυχει να φαει κι αυτος.

Ανέστη υπάρχει στα σουπερ μαρκετ το red palm oil;
 
Κωνσταντίνε εγώ δεν ξέρω αν πουλάνε σε μαρκετ. Λογικά σε κάποια μεγάλα ισως. Αλλα βρήκα στο νετ. Δες αυτο http://www.organic-shop.gr/mediserv_co__amanprana.htm
 
Ανέστη υπάρχει στα σουπερ μαρκετ το red palm oil;


Kωνσταντινε εχω την εντυπωση πως δεν υπαρχει καθολου στην Ελλαδα. Εδω τουλαχιστο δεν το εχω βρει πουθενα και ουτε σε ελληνικο site. ☹ Αυτο ειναι ενα καλο ξενο site με πληροφοριες, θα δειτε και για αυτα περι μαδημενων πουλιων. 😉
 

Συνημμένα

  • redpalmoil.webp
    redpalmoil.webp
    16,6 KB · Προβολές: 133
Κωνσταντίνε εγώ δεν ξέρω αν πουλάνε σε μαρκετ. Λογικά σε κάποια μεγάλα ισως. Αλλα βρήκα στο νετ. Δες αυτο http://www.organic-shop.gr/mediserv_co__amanprana.htm

😱 Μαριαννα! :D Με τη μια το βρηκες! Ξερεις ποσο καιρο το εψαξα;
 
😀! Ανέστη... Το εχω σπουδάσει το θέμα... Οποτε δυσκολεύεσαι να βρεις κάτι θα μου λες εμένα, για σενα θα ειναι free of charge :D! Για τους υπόλοιπους επειδή ειναι δύσκολοι οι καιροι κ ψάχνω κ για δεύτερη δουλεια, ☹ θα χρεώνω κάτι... συμβολικο όμως! 😛. Επίσης νομίζω οι ειναι αρκετα ασφαλες να παραγειλεις απο εκει.
 
αν και καναρινακιας 🙂 ενα δωρο απο μενα στην παρεα σας και ειδικα στο πατριωτακι μου τον ανεστη και τον φοιβο του!

Food Service in Thessaloniki Greece Allatini Omilos
 
Αυτή η διαδικασία ονομάζεται και "Dende Oil". Είναι που χρησιμοποιούνται συχνά στο μαγείρεμα Βραζιλίας.
 
ενα επισης στοιχειο που κανει χρησιμο το φοινικελαιο ειναι η υψηλη περιεκτικοτητα σε βιταμινη E που εχει (ολοι γνωριζουμε την χρησιμοτητα της στην προετοιμασια για απαραγωγη). Ειναι κατι λιγοτερο απο το μισο αυτης του σιτελαιου που ειναι η πιο σημαντικη πηγη φυσικης βιτ. Ε
 
Back
Top