Γενικά Red skin με πράσινο αρχέγονο καναρίνι

poulis2020

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2020
Μηνύματα
51
Πόλη
Αθήνα
καλήμερα άλλη μια απορία διάβασα άρθρο για μετάλλαξη αναπαραγωγή κ. Α
ερωτήσεις 1. έχει ζευγαρώσει κάνεις εδώ Ελλάδα red skin με καναρινι; κ αν ναι τι θα εβγαινε γενικα;
2. Οι μουλοι (καρδερινα- καναρινι) η( φλορος καναρινι ) λένε βγαίνουν στιρα (δεν μπορούν να αναπαραχθούν ειναι αλήθεια κ αν ναι γιατί;
3. εχει κανεις φωτω απο αγριο πρασινο καναρινι;
4. εχει κάποιος απο εδώ red να μας πει τι συμπεριφορά έχει κ τι διαφορετικό απο τα καναρινιά σε κλουβί;
 
1. έχει ζευγαρώσει κάνεις εδώ Ελλάδα red skin με καναρινι; κ αν ναι τι θα εβγαινε γενικα;
Ασφαλώς και έχει γίνει και γίνεται συχνά. Αυτό που βγαίνει λέγεται σισκοκάναρο και είναι το πρώτο βήμα μιας μακράς διαδικασίας βελτίωσης του κόκκινου χρώματος στοχεύοντας στο "φρεσκάρισμα" των γονιδίων CYP2J19 στο χρωμόσωμα 8 και EDMTFH (οικογένεια) στο χρωμόσωμα 25. Φυσικά γίνεται από ανθρώπους που ξέρουν και επίσης έχουν να θυσιάσουν χρόνο και χρήμα.
Μπορείς να διαβάσεις την έρευνα και το σχετικό βιβλίο (που το βρίσκεις και ελεύθερο στο δίκτυο):
https://www.researchgate.net/publication/303370288_Genetic_Basis_for_Red_Coloration_in_Birds
https://www.amazon.com/Red-Canary-Genetically-Engineered-Animal/dp/1620407574
Ο διμορφικός παράγοντας που για εμένα είναι στο χρωμόσωμα 3 (αν θυμάμαι καλά),θα έλεγα δεν βελτιώνεται με τέτοια ζευγαρώματα, δεν έχει δλδ κάποια ουσιαστική θετική συνέπεια.
2. Οι μουλοι (καρδερινα- καναρινι) η( φλορος καναρινι ) λένε βγαίνουν στιρα (δεν μπορούν να αναπαραχθούν ειναι αλήθεια κ αν ναι γιατί;
Αν δεν ήταν στείρα θα ζούσαμε ακόμα στο σύμπαν του Ιωάννη του Φιλόπονου όπου ο Θεός σαν άπειρος και παντοδύναμος, σπάζοντας την τελεολογία του Αριστοτέλη,θα ήταν ικανός να αλλάζει παρελθόν με μέλλον, φυσικούς νόμους, οράματα με πραγματικότητα κλπ. Δεν θα έμενε τίποτα όρθιο δηλαδή. Όλοι θα πήγαιναν με όλους,όλο και κάτι θα έβγαινε και δώστου πάλι από την αρχή.
3. εχει κανεις φωτω απο αγριο πρασινο καναρινι;
Σχετικά με το άγριο καναρίνι μπορείς να βρεις φωτογραφία στο ιντερνετ.
Τυπικά στα καναρίνια το μαύρο+κίτρινο=πράσινο θεωρείται ότι είναι πιο κοντά στο αρχέγονο.
Ο αρχέγονος τύπος στα καναρίνια χρώματος θεωρείται το Μαύρο σε όλες τις βάσεις κίτρινο/κόκκινο/λευκό.

Γενικά Νίκο έχεις αρχίσει το ψάξιμο από τα πιο μυστήρια ή και καλά ψαγμένα πράγματα. Η συμβουλή μου είναι να αφήσεις τα σκόρπια πράγματα του διαδικτύου και να αναζητήσεις την δομή πίσω απο αυτό που λέμε καναρίνια ράτσας. Μια αρχή ειδικά στα καναρίνια χρώματος υπάρχει και εδώ με τα τόσα άρθρα.
Αν θες να χαζέψεις αρκετές ράτσες στα χρώματος μπορείς να ξεφυλλίσεις το παρακάτω site.
https://kanarioloog.skyrock.com/

ΥΓ: Η απάντησή μου στο 1) αφορά ζευγάρι σίσκιν με συγκεκριμένα καναρίνια,όχι γενικά και αόριστα με άγριο καναρίνι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Deukalion καλήμερα και ευχαριστώ για την απάντηση σε ολα τα ερωτήματα μου το αρχέγονο καναρίνι ήθελα άπλα να το δω!
και 2 η αρχηκη μου σκέψη επειδη μου αρέσουν τα border k ta red skins αν εχει διασταύρωση κάνεις κάτι τέτοιο!
το μούλο τον άκουσα σαν ορο κ ήθελα να δω αν είναι αλήθεια. Ολα ειναι χρησιμα αλα εχεις δικαιο πρεπει να βρω την βαση αγόρασα ενα κάλο βιβλιαράκι για καναρινιά θα ασχοληθώ. αλα βλέπεις όπως παντού υπάρχουν πρώτα τα και καλά ψαγμενα, κ για μένα που είναι αρχή προσπαθώ να μάθω οσο πιο πολλά μπορώ γιατι για μένα τα καναρινιά πρέπει να ειναι ευτυχισμένα κ για να ειναι πρεπει να εχω γνώση γιατι εχεις να κανεις με κατι ζωντανό κ οχι με πράγμα Και εκει χανω την μπάλα γιατι πσαχνοντας για βασικά βγαίνουν περίεργα πράματα... Θα ήθελα να μιλάμε στον ενικό κ να ξέρω το όνομα σου αν θες κ παλι ευχαριστώ για ολα!
 
η αρχηκη μου σκέψη επειδη μου αρέσουν τα border k ta red skins αν εχει διασταύρωση κάνεις κάτι τέτοιο!
Yπάρχει κάποιος λόγος να γίνει τέτοιο ζευγάρωμα;
Δεν έχεις δει την σωματική διαφορά που έχουν siskin με border για αυτό το σκέφτεσαι. Γενικά είσαι άτυχος διότι η περίοδος των εκθέσεων,όπου και μπορούσες να δεις 100δες ράτσες πέρασε και θα ξανάρθει μετά το φθινόπωρο.
Τα πουλιά της Ε μπαίνουν μεταξύ τους ανα κατηγορία και μόνο, πρέπει να είσαι πολύ μάστερ για να επιχειρήσεις κάποια άλλη περίεργη μίξη. Πουλιά όπως τα Γιορκ,Λιζαρντ,Μπορντερ και άλλα έχουν πάνω απο 200 χρόνια ιστορία. Δεν ξέρουμε καν τα ίχνη τους, δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα για το πως φτιάχτηκαν σε κάποια μοναστήρια της Αγγλίας.
Τα πουλιά της D συνδυάζονται αναλόγως σκοπού και με γνώση γενετικής. Γίνεται δηλαδή.

Υπαρκτό παράδειγμα σκόπιμης διασταύρωσης σίσκιν με καναρίνι japan hoso έγινε για να περάσει το κόκκινο χρώμα στο δεύτερο. Το αποτέλεσμα ήρθε μετά από αρκετά χρόνια επιμονής και μάλιστα πρώτη φορά παγκοσμίως από Έλληνα εκτροφέα. Τα πουλιά αυτά ακόμα βελτιώνονται. Εκεί υπήρξε γνώση και σκοπός.Άλλο παράδειγμα είναι το κόκκινο λίζαρντ,το οποίο δυστυχώς για αρκετούς λόγους δεν ήρθε ποτέ

Δημήτρης.
 
ευχαριστώ Δημήτρη μου αρέσουν πάρα μα πάρα πολύ τα δυο πουλιά(Border k skin) k έλεγα αν γινοταν, οχι δεν έχω δει εκ8εση ομως με την πρώτη ευκερια θα ήθελα πολυ να είσαι καλά καλή ανάσταση με υγειά ! @Deukalion
 
Back
Top