Γενικά Renato και Amelia

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλημέρα φίλοι μου. Σας παρουσιάζω τα δύο πρώτα κόκκινα μωσαικά για το 2018. Τον Renato και την Αmelia. Απόγονοι του Valentino και της Yolanda. Γεννήθηκαν 14/3/18. Το ένα εκ των δύο ζει από θαύμα, καθώς η Yolanda σε μια από τις πολλές προσπάθειές(μου έσπασε τα νεύρα λέμε) της να βγάλει τα δακτυλίδια, πέταξε και τον νεοσσό. Εντελώς τυχαία βγήκα στο μπαλκόνι εκείνο το πρωί και το είδα κρύο με το κεφάλι ανάμεσα στα κάγκελα της σχάρας. Ευτυχώς ζούσε, οπότε το έβαλα πίσω στη φωλιά. Μόλις κλάρωσαν, διαπίστωσα πως και τα δύο είχαν ανεστραμμένο πίσω δάκτυλο, στο πόδι που έφερε το δακτυλίδι. Αμέσως μπήκαν τα τσιρότα, τα οποία αφαίρεσα χθες. Σήμερα, παρότι είχαν περάσει 20 μέρες περίπου, ο Ρενάτο εξακολουθεί κατά διαστήματα, να φέρει μπροστά το πίσω δάκτυλο. Γι αυτό αποφάσισα να ξαναβάλω το τσιρότο για άλλες 20-μέρες, ελπίζοντας να αποκατασταθεί οριστικά το πρόβλημα. Το πόδι της Αmelia ανταποκρίθηκε μια χαρά στη θεραπεία και το πατάει σωστά. Αυτά τα νέα μας. Απολαύστε τα...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

υ. Γ. έπεται συνέχεια...
 
Καλησπέρα σας κύριε Στέφανε! Να σας ζήσουν τα πανέμορφα, χαριτωμένα και προς το παρόν κιτρινωπά, κόκκινα μωσαϊκά σας! Να τα χαίρεστε και με το καλό να τα καμαρώσετε με το ενήλικο ασπροκόκκινο φτέρωμα τους το φθινόπωρο!
 
πανέμορφα πουλιά, να τα χαίρεσαι!
Γι αυτό αποφάσισα να ξαναβάλω το τσιρότο για άλλες 20-μέρες
Το τσιρότο λειτουργεί με πολύ καλά αποτελέσματα (είχα προσωπική εμπειρία με δυο νεοσσούς το 2017) επιπλέον θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις πιο λεπτές πατήθρες μέχρι να αποκατασταθούν τα ποδαράκια τους γιατί έτσι το πίσω δάκτυλο γαντζώνει πιο εύκολα στην σωστή θέση.
 
θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις πιο λεπτές πατήθρε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό. Και να σκεφτείς ότι διάλεγα τις πιο πλατιές... Είσαι φοβερός!
 
Τελικά έβαλες ένα ζευγάρι γιατί αν θυμάμαι σωστά είχες πει ότι δεν θα έβαζες φέτος.

Παρασύρθηκα Νίκο... Εξάλλου έχω παραγγελιές για το φθινόπωρο. Μέχρι τότε θα βολευτούμε.

Μωσαϊκού δεν βλέπω.

Είναι 40 ημερών και από την προετοιμασία των γεννητόρων μέχρι τον απογαλακτισμό τους έτρωγαν ολόκληρο το αυγό. Όλα τα mosaic που έχω βγάλει έτσι είναι στην αρχή. Μετά όμως; Μωσαικά με βούλα! 😀.

Και εγω ηθελα να ρωτησω γιατι τοσο πολύ διαχυση.

Ο κρόκος φταίει για όλα. Δεν δίνω μόνο ασπράδι. Εξάλλου έτσι σαν μπαρμπούνια που είναι με βοηθά κ στο διαχωρισμό του φύλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top