Γενικά Rico's Story - Longread

johnyskar

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2019
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Πέρα από κάτι χρυσόψαρα και καναρίνια μικρός δεν είχα κατοικίδια... Ώσπου μία Παραμονή Πρωτοχρονιάς σε ένα παζάρι της γειτονιάς είδα διάφορα ζωάκια και κατέληξα σε ένα τρίλημμα.. Παπαγάλο, κουνέλι ή χαμστεράκι; Εφόσον θα έπαιρνα κατοικίδιο σκόπευα να συνδεθώ μαζί του και όχι να το έχω διακοσμητικό, τα έψαξα τα συζήτησα 2 φίλοι μου είχαν Cockatiel και ο ένας ίδιο με το δικό μου, δεν ήθελε και πολύ και απέκτησα τον Ρίκο!

Ο Rico το κοκατίλ μου

Ο Ρίκο είναι ένα Lutino Pearl Cockatiel κιτρινόλευκου χρώματος που είναι και ο λόγος που το ξεχώρισα ανάμεσα στα γκρίζα γειτονάκια του εκείνη τη μέρα αλλά και η δραστηριότητα του καθώς πείραζε τα υπόλοιπα πουλάκια. Επίσης είναι ο λόγος που ενώ ρώτησα αν είναι αρσενικό γιατί προτιμούσα να υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να σφυράει μελωδίες ή να μιλήσει μου είπαν ναι,-χωρίς την αξιοπιστία και τα έγγραφα ενός pet shop φυσικά- αλλά αργότερα διαπίστωσα ότι είναι θηλυκό(έχει το πιο δύσκολο χρώμα για να το ξεχωρίσεις) αλλά αυτό δεν με έκανε να το αγαπήσω λιγότερο αλλά να αποκτήσουμε μία ακόμα πιο ξεχωριστή σχέση. Με ρώτησαν αν θέλω να του κόψουν τα φτερά για πιο εύκολη εξημέρωση και τους είπα ναι αφού εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω αργότερα, όπως και έγινε αλλά δεν χρειάστηκε κιόλας.
60193
Ως ανυπόμονος χαρακτήρας και παρόλο που είχα δει ένα σωρό tutorial για προσέγγιση και εκπαίδευση, αγνόησα παντελώς τις συνιστώμενες 2 εβδομάδες αναμονής και το σιγά-σιγά της επαφής και από την πρώτη κιόλας μέρα 😂 όπως φαίνεται στην 1η του φωτό έβερ παραπάνω άφησα τον Ρίκο να βγει έξω και έπεσα με τα μούτρα. Με υπομονή και επιμονή απλά αφήνοντας τον πάνω μου σταμάτησε να με φοβάται και σε μονάχα 3 βδομάδες περίπου έφτασε η στιγμή που πέταξε πάνω μου από μόνο του για πρώτη φορά δίνοντας μου τεράστια χαρά. Κάπου εκεί γίναμε αχώριστοι.
6019460195 60197
Ακολούθησαν "μάχες και εισβολές" όποτε τρώω φαγητό ΌΤΙ και αν είναι αυτό, υπνάκοι και άραγμα σε ότι σημείο να'ναι ώστε να με σαμποτάρει αν παίζω κάποιο παιχνίδι ή να πάθω κράμπα επειδή όταν κοιμάται δεν μου πάει η καρδιά να κουνηθώ, έμαθε τι μου αρέσει ώστε να ξεσηκώνεται όταν χτυπάει το ξυπνητήρι μου ή ο ήχος του κινητού μου αλλά και όταν βλέπω σειρές με χαρακτηριστικό τραγούδι όπως τα Φιλαράκια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
, και μου κάνει "χάδια" συχνά πυκνά ώστε εγώ να καταλάβω ότι είναι κοριτσάκι τελικά και πόσο λάθος είχα όταν πέταξε πρώτη φορά πάνω μου και έλεγα "μπράβο αγόριιι μου" αλλά αυτό να μη λέει να καταλάβει ότι αυτό είναι διαφορετικό είδους πουλιού.
60200
Για αυτό λοιπόν κατέφυγε σε άλλες λύσεις αναζητώντας τη συντροφιά των γειτόνων κουκλακίων με ένα αποτέλεσμα "Βρες ποιο ζώο δεν είναι ψεύτικο"😋
60201
Αυτό είναι το σπιτάκι του το οποίο πήρα διπλό για περισσότερη άνεση και παρόλο που έχει και την κούνια του και την μπανιέρα του αρνείται να τα αγγίξει και το μόνο μπάνιο που τον ενδιαφέρει είναι μέσα σε ένα μπολ γάλα60202

Αρχικά το σκέπαζα ή ακόμα και όχι μιας και είχε μάθει σαν καλό πουλάκι όταν κλείνουν τα φώτα(και ακόμα και αν υπάρχει φως τηλεόρασης ή PC) έμπαινε μέσα μόνο του για να κοιμηθεί στο κλουβί του και ας μην του έχω κλείσει την πόρτα! Until...
60204
Ώσπου μία μέρα το ανέβασα στην μπασκέτα και έγινε το νέο του μόνιμο στέκι πέρα από τον ώμο μου και πρέπει να το βάζω για ύπνο γιατί δεν ξεκολλάει από κει. Παρόλαυτα είναι πολύ ήσυχο πουλάκι και ακόμα και χωρίς σκέπασμα δεν κάνει φασαρία και οι μόνες φορές που τρελαίνεται είναι όταν καταλαβαίνει ότι φεύγω απ'το σπίτι ή όταν θέλει να μου δείξει ότι δεν έχει φαΐ και πετάει πάνω μου και στο κλουβί εναλλάξ! Γιατί ώρες ώρες όπως αυτή είναι πανέξυπνο και που και που λέει και το όνομα του παρόλο που τα θηλυκά μιλάνε πιο σπάνια, αλλά είναι και χαζούλικο και πάνω απ'όλα φοβιτσιάρικο αφού είναι εξωφρενικά αστείο ότι μπορεί να ορμάει σε μία σακουλάρα πατατάκια(μα είναι φαγητό) αλλά να φοβάται ένα κυριολεκτικά μικρό καπάκι.
60198Παρά τους φόβους του όμως δεν διστάζει να επιβλέπει ακόμα και όταν κάνω μία δουλειά στον υπολογιστή.

Έχουμε περάσει περιπέτειες με πιο ακραία όταν στις αρχές έκανε μία γρήγορη αναστροφή και πτήση έξω από τη σχισμή της μπαλκονόπορτας που ήταν για λίγο ανοιχτή και είδε εμένα να τρέχω σαν τρελλός να το φέρω πίσω. Σαν ένα μήνυμα "κοίτα εγώ να ξέρεις αν θέλω να φύγω μπορώ αλλά δεν θέλω!" αφού καλώς ή κακώς δεν ήταν η μόνη φορά που έχει σταθεί δίπλα σε ορθάνοιχτη μπαλκονόπορτα(ας όψονται οι γονείς μου) αλλά δεν κουνήθηκε ρούπι.
Έχουμε περάσει και ατυχήματα με αποκορύφωμα μία φορά που δεν το είδα και σχεδόν κάθισα πάνω του αφού είχε πάει στη καρέκλα μου που δεν το συνηθίζει ποτέ, και για τις επόμενες 2-3 μέρες ήταν το μόνο που σκεφτόμουν αφού δεν με πλησίαζε και δεν έβγαζε άχνα και είχα ατελείωτες τύψεις μη το τραυμάτισα, αλλά τέλος καλό όλα καλά.

Έχουμε περάσει Χριστούγεννα και Πάσχα μαζί(φωτογραφίες στο 1ο σχόλιο γιατί δεν με αφήνει να επισυνάψω άλλες) και ευελπιστώ πως θα περάσουμε πολλά ακόμα αφού το Ρικοπούλι τώρα είναι 5μιση χρονών(ήταν περίπου 6 μηνών μου είπαν όταν το πήρα) και θα έχω έναν παραπάνω λόγο να γιορτάζω όταν έρχεται Πρωτοχρονιά.

Της αρέσουν τα ατελείωτα χάδια και να ρίχνει ύπνους πάνω μου, όπως και να ξεσκίζει οποιοδήποτε χαρτί ή οτιδήποτε δαγκώνεται στο γραφείο μου και όχι μόνο. Επίσης της αρέσει να αφήνει ένα σωρό ενθύμια(σκατούλες) πάνω μου και όπου βρει. Μία στο τόσο της την βαράει και εξερευνάει τον χώρο και φέρνει βόλτες στο πάτωμα και επειδή δεν κάνει ντουζάκια στη μπανιέρα του καμμιά φορά το παίρνω εγώ μαζί μου όταν κάνω μπάνιο για να πιτσιλιέται.

Πάνω κάτω αυτή είναι η ιστορία που είχαμε να σας πούμε και κάποιες από τις λεπτομέρειες δεν τις λέω απλά για να τις διηγηθώ αλλά κάποιοι φίλοι ιδιοκτήτες μπορεί να πάρουν συμβουλές αλλά και να θορυβηθούν μαθαίνοντας από τα λάθη μου και την προσοχή που χρειάζεται όταν τα έχεις ελεύθερα όλη την ώρα. Εγώ πάντως όταν παραπονιέται δεν μπορώ να το αφήσω κλεισμένο μέσα 😌 και ενθαρρύνω οποιονδήποτε έχει τον χρόνο και τη διάθεση να αφοσιωθεί στο να τα εξημερώσει να το κάνει για να μην είναι κλειδωμένα μέσα στο κλουβί τους επ'αόριστον.
60205
Ευχαριστούμε για την ανάγνωση 🙂🐥
[automerge]1548203741[/automerge]
Περισσότερες φωτογραφίες απ'όταν κάνει παρέα με άλλα κοτοπουλάκια αλλά και όταν δεν λέει να κάτσει στο δέντρο σαν κανονικό πουλί 🐣🙃
60206 60207602086021060209
Και μερικά βίντεο που έχω ανεβάσει, υπάρχουν και άλλα στο κανάλι μου αν θέλει να τα δει κάποιος:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_5.webp
    Screenshot_5.webp
    11,4 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:
Παντα ειχα μια απορια με εσας τους παπαγαλαδες, με τις κουτσουλιες οταν ειναι εκτος κλουβιου τι γινεται; 😛
Στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν μιλάμε για κάτι παραπάνω από τσίχλα που με ένα χαρτάκι μαζεύεται! Ακόμα και αν δεν το δεις και ξεραθεί μη σου πω είναι πιο εύκολο με το χέρι το πετάς σαν μπιλάκι. Στις άλλες περιπτώσεις... Μωρομάντηλο/βρεγμένο χαρτί αλλιώς απλά είσαι σημαδεμένος μέχρι το πλύσιμο 🤦D
 
Ωραία η πιτσι-Ρίκα! Φαίνεται απο τον τρόπο που μιλάς γι'αυτήν το πόση αγάπη παίρνει.

Θα σου έλεγα ότι το κλουβάκι είναι πολύ μικρό αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν περνάει τις περισσότερες ώρες τις ημέρας εκεί σωστά;

Υ. Γ. Μακριά απο παζάρια άλλη φορά για την αγορά ζώου, οι συνθήκες απο τις οποίς προέρχονται είναι συνήθως κακές και τα περισσότερα είναι άρρωστα και δεν ζουν πολύ.
 
Πολύ όμορφη! Να τη χαίρεσαι και να περνάτε πάντα τόσο καλά!
Το κλουβακι είναι όντως πολύ μικρό για κοκατιλ. Αν, όπως λέει ο Ανεστης, περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας εκτός κλουβιου, τότε εντάξει. Αυτό που πρέπει όμως να κάνεις σίγουρα είναι να αντικαταστήσεις τις ταιστρες του κλουβιου με εσωτερικές ταιστρες κατάλληλες για κοκατιλ.
 
Θα σου έλεγα ότι το κλουβάκι είναι πολύ μικρό αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν περνάει τις περισσότερες ώρες τις ημέρας εκεί σωστά;
Υ. Γ. Μακριά απο παζάρια άλλη φορά για την αγορά ζώου
Για τον Ρίκο δεν το έχω μετανιώσει καθόλου αλλά ναι για άλλη φορά έχω αποφασίσει και γω για pet shop κυρίως για ακριβή χαρτιά, ηλικία και φύλο. Απ'την άλλη και αυτά κρίμα δεν είναι, μόνο έτσι δεν θα σωθούν κάποια και απο εκεί;
Τότε το πήρα απο εκεί κυρίως επειδή εκεί έγινε το κλικ και όποτε πέρναγα βόλτα κοίταζα, φλέρταρα με την ιδέα ώσπου λύγισα αλλά και επειδή ήταν πιο φθηνά.

Το κλουβακι είναι όντως πολύ μικρό για κοκατιλ.
να αντικαταστήσεις τις ταιστρες του κλουβιου με εσωτερικές ταιστρες κατάλληλες για κοκατιλ.
Παιδιά υποθέτω ότι οι φωτογραφίες ξεγελάνε, ναι όλη μέρα έξω είναι όπως ανέφερα και κυρίως για ύπνο μπαίνει αλλά το κλουβί όπως έγραψα το πήρα διπλό για να είναι άνετο! Έχω βγάλει το χώρισμα και νομίζω πως είναι αρκετά ευρύχωρο, δεν είναι ψηλό όπως άλλα βέβαια και φαντάζομαι ότι για αυτό δείχνει μικρό.

Όσο για τις ταίστρες εννοείς να είναι από αυτές που στέκονται όρθιες σαν μπολάκια; ή αυτές που πιάνονται από μέσα και είναι ορθογώνιες; Θα το κοιτάξω αυτό αν και δεν έχει πρόβλημα τόσο καιρό να τις αδειάζει και αυτές 😛

Ορίστες κάποιες φωτογραφίες που είναι μέσα το πουλί για να φανεί αναλογικά το μέγεθος του κλουβιού, οι 2 δεν είναι καθαρές γιατί τις έκανα screenshot από βίντεο.
602146021560216
[automerge]1548228249[/automerge]
Επίσης @Φοίβος έχω απορία για την υπογραφή σου.

...,HIMYM, Friends, Friends
Το πρώτο μόνο δεν μου βγαίνει και δεν πιστεύω να είναι Ugly Betty 😌
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχουμε την ίδια μπανιέρα 😁
Μπαίνει μέσα; Εγώ παροτλετ έχω που είναι μια σταλιά και πάλι συμπεριφέρεται σαν να μην του φτάνει 🤨

Το κλουβακι σας είναι ζευγαρωστρα κατά πάσα πιθανότητα 60αρα. Είναι μικρό για κοκατιλ.
Εσωτερικές ταιστρες εννοώ αυτές που είναι σαν μπολακια. Μπράβο της που τρώει από αυτές. Τα περισσότερα κοκατιλ θα προτιμήσουν να λιμοκτονησουν παρά να φάνε από αυτές. Μάλλον δεν είναι πολύ βολικές εξαιτίας του λοφιου. Αν ψάξεις σε άλλα θέματα θα δεις ότι υπάρχουν άτομα που πήραν κοκατιλ και δεν καταλάβαιναν γιατί το πουλάκι 3-4 μέρες δεν έτρωγε καθόλου. Μόλις έβαζαν ένα μπολακι μέσα, εκείνα ετρεχαν στο φαγητό.

Και μια παρατήρηση ακόμη. Θα βοηθήσεις πολύ τα πόδια του αν του παρεις ξύλινες πατηθρες στο κατάλληλο για αυτά μέγεθος.
[automerge]1548228883[/automerge]
για pet shop κυρίως για ακριβή χαρτιά, ηλικία και φύλο.
Τα πετ σοπ απ'οσο ξέρω δεν δίνουν χαρτιά σε τόσο μικρούς παπαγάλους και οι πληροφορίες που θα σου δώσουν για ηλικία, φύλο κτλ θα είναι τουλάχιστον ανακριβείς. Αν αποφασίσεις να πάρεις και δεύτερο πουλάκι, η καλύτερη λύση είναι ο εκτροφέας.
 
χαχα δημοφιλής η μπανιέρα! 😄 Ότι μπαίνει μπαίνει, όχι ότι χωράει με άνεση να φέρει και βόλτες αλλά και μεγαλύτερη να είναι ελάχιστες φορές έχει βρέξει πούπουλο πάνω από μισό λεπτό(είναι τόσο σπάνιες που μία την έχω και στα βίντεο που πόσταρα)😅. Πιο πολύ για να πίνει νερό την έχει, σε αντίθεση με τις ταίστρες που ρίχνει ένα σωρό βουτιές για να φάει!

Πατήθρες εννοείς μικρότερες ή μεγαλύτερες; Θα το κοιτάξω και αυτό όπως και για ταίστρα. Εντωμεταξύ νομίζω ότι η μπασκέτα γιαυτό το έχει καραβολέψει, πρέπει να του κάθεται ταμάμ η στεφάνη σαν μέγεθος, και όταν την πέφτει ακουμπάει στο ταμπλό κιόλας και ξεκουράζεται 😊

Εκείνος που μου το πούλησε μου είχε πει ότι: Αυτά θέλουν χώρο οριζόντιο για να περπατάνε για αυτό πήρα το κλουβί(ή ίσως ήθελε να το πουλήσει απλά, αν και το πήρα σε σχεδόν τιμή μονού), ότι θα πάρω αργότερα ποτίστρα μεγαλύτερη που δεν το έχω κάνει γιατί σαν δεύτερη έχω τη μπανιέρα και ότι αν πάρω ξύλινη πατήθρα θα την φάει και θα την χαλάσει. Του είχα και καθρεφτάκι ένα διάστημα με ξύλινη βάση αλλά δεν ξεκόλλαγε και το 'βγαλα.
 
Πιο μεγάλες θα είναι οι πατηθρες. Μιλάμε για κοκατιλ και όχι για μακαο. Δεν μπορεί να φάει τις πατηθρες. Γενικά προσπάθησε να ξεχάσεις όσα σου είπε εκείνος και άρχισε διάβασμα εδώ!
Την μπανιέρα θα πρέπει να τη βάζεις το πρωί και αν δεν κάνει μπάνιο να την αφαιρεις μετά από μισή ώρα το πολύ. Μην την αφήνεις για να πίνει νεράκι. Μπορεί να πέσει καμιά κουτσουλια και το νεράκι είναι ακατάλληλο μετά για να το πιει.
Για τους παπαγάλους συνήθως προτείνουν κλουβιά ψηλά και με οριζόντια κάγκελα για να σκαρφαλώνουν όταν παίζουν. Δεν είναι κότες για να περπατάνε 😉 Μάλλον του περίσσευε η ζευγαρωστρα 😋
Αλλά με το κλουβί δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον το πουλάκι περνάει καθημερινά αρκετές ώρες εκτός κλουβιου.
 
Nα τον χαίρεσαι και να σου ζήσει. Τα παιδια σου είπαν αρκετα καλές συμβουλές.

Εγώ; Αιώνια γκρινιάρης.
Ζητώ να μη με παρεξηγήσεις, πριν καν ξεκινήσω 😛

Μακριά από παζάρια. Μακριά απο πετ σοπ για αγορά ζώων συντροφιάς. Είναι έμποροι ψυχών και δεν έχουν καμία απολύτως γνώση πανω στο αντικείμενο. Κι εγώ παλιότερα αλλά και αρκετά παιδιά κινδύνεψαν να χάσουν τους φίλους τους από τις "λαμπρές" συμβουλες των πετσοπάδων.
Βλέπω πως ασχολείσαι με υπολογιστες και ηλεκτρονικά και ανοίγεις κονσόλες κτλ. Μακριά απ' το μικρούλι, το υλικό των τσιπ μπορεί να του προκαλέσει δηλητηρίαση βαριάς μορφής.

Οχι καθρέφτες στο κλουβί. Είτε μένει σ' αυτο είτε όχι όοοταν μπορέσεις ένα ακόμα μεγαλύτερο κλουβάκι θα του δώσει χαρά και άνεση. Ο ύπνος του να ειναι αδιατάρακτος μακριά απ' την παρουσία ανθρώπων για τουλάχιστον 12 ώρες ημερησίως.

Κακή η ιδέα σου να του κόψεις τα φτερά αλλά δεν ήξερες και έπεσες και σε "ξυπνιο" πωλητή. Το κόψιμο των φτερών είναι ακρωτηριασμός και μπορεί να αφήσει ψυχολογικά προβλήματα σε κάποια πουλάκια. Δεν είναι δικό σου το σφαλμα φυσικα αλλά αφου βλέπω πως είστε πια καλα φιλαράκια δεν υπάρχει ανάγκη να το ξανακάνεις ότι και να σου πει ο κάθε ένας.

Η ιστορία σας είναι όμορφη όπως κάθε ιστορία φιλίας αγάπης και εμπιστοσύνης. Να με συγχωρείς για την γκρίνια μου αλλά το κάνω πάντα με αγάπη και με πρόθεση να βοηθήσω. Ως πιο "γέροντας" μου βγαίνει σε δασκαλίστικο τόνο και ίσως να παρεξηγούμαι καμια φορα :)

Και πάλι καλώς ήρθατε και να χαίρεσαι το φιλαράκι σου.
 
Πέρα από κλουβί, ταϊστρες και πατήθρες, θα σταθώ στην πολύ όμορφη σχέση... Καταπλακτικό πουλάκι και καταπληκτικός και συ που παίζεις μαζί της τόσο πολύ.

με τις κουτσουλιες οταν ειναι εκτος κλουβιου τι γινεται
Αυξήθηκε η επένδυση σε χαρτοπετσέτες και αντιβακτηριαδιακά :) Πέρα από την πλάκα... Μόνο η πρώτη πρωινή είναι λίγο σιχαμερή... Και σου δίνει και ένα δευτερόλεπτο να προετοιμαστείς, γιατί.. Παίρνει θέση :)
 
Πολύ όμορφη, μεγάλη και ενδιαφέρουσα η ιστορία σας και σε ευχαριστούμε πολύ που την μοιράστηκες μαζί μας! Την αφηγήθηκες λεπτομερώς και την συνόδεψες με καλό φωτορεπτορτάζ που έκανε ευχάριστη την ανάγνωση της! 🙂

Συγχαρητήρια για την αγάπη, την φροντίδα και την αφοσίωση που της παρέχεις πέντε χρόνια και εύχομαι να σε συντροφεύει για πολλά ακόμη, καθώς και για την ισχυρή και υπέροχη σχέση που έχετε! Να είσαι βέβαιος ότι και εκείνη σε ανταμοίβει για όλα όσα της προσφέρεις! Είστε τυχεροί που έχετε ο ένας τον άλλον και ομορφαίνετε τις ζωές σας! Καλή σας συνέχεια και να είστε πάντα "δεμένοι"! 🙂
 
. Για pet shop κυρίως για ακριβή χαρτιά, ηλικία και φύλο. Απ'την άλλη και αυτά κρίμα δεν είναι, μόνο έτσι δεν θα σωθούν κάποια και απο εκεί;
Τα πετ σοπς δεν δίνουν τίποτα τέτοιο Γιάννη. Γενικά είναι έμποροι χωρίς βασικές γνώσεις τις περισσότερες φορές.
Επίσης @Φοίβος έχω απορία για την υπογραφή σου.

...,HIMYM, Friends, Friends
Το πρώτο μόνο δεν μου βγαίνει και δεν πιστεύω να είναι Ugly Betty 😌

Είναι τα ονόματα απο τις αμαζόνες μου. Φοίβη ήταν η πρώτη και δεν ζει πια, Τζόι ο γαμπρός (της συμφοράς😛) και Μπέττυ, Μπάρνι τα 2 παιδιά τους.
 
Είναι τα ονόματα απο τις αμαζόνες μου. Φοίβη ήταν η πρώτη και δεν ζει πια, Τζόι ο γαμπρός (της συμφοράς😛) και Μπέττυ, Μπάρνι τα 2 παιδιά τους.
Δηλαδή είναι σύμπτωση και τα ονόματα Τζοι, Φοίβη, Μπάρνι δεν προέρχονται απο Φιλαράκια και How i met your mother; Αυτο εννοουσα 😀
 
Δηλαδή είναι σύμπτωση και τα ονόματα Τζοι, Φοίβη, Μπάρνι δεν προέρχονται απο Φιλαράκια και How i met your mother; Αυτο εννοουσα 😀

Η Φοίβη βγήκε στην τύχη, τον λέγαμε αρσενικό στην αρχή και Φοίβο απλά ως ένα ελληνικό όνομα. Μετά που πήραμε τον δράκουλα αφού είχαμε μάθει ότι είναι Φοίβη κι όχι Φοίβος είπαμε να του δώσουμε ένα όνομα που να ταιριάζει και διαλέξαμε το Τζόι απο τα φιλαράκια όντως. Αν ήξερα απο την αρχή πόσο διαβολικός είναι θα είχα βρει άλλο.:D Η Μπέττυ και ο Μπάρνι είναι απο τους φλινστοουνς που μου άρεζαν πολύ. 😛
 
Η Μπέττυ και ο Μπάρνι είναι απο τους φλινστοουνς που μου άρεζαν πολύ. 😛
Και από Φλίνστοουνς δεν πήγε το μυαλό μου πολύ ωραία επιλογή! Άντε και Φρεντ και Βέλμα οι επόμενοι :D
[automerge]1548287838[/automerge]
Ζητώ να μη με παρεξηγήσεις, πριν καν ξεκινήσω 😛

Μακριά από παζάρια. Μακριά απο πετ σοπ για αγορά ζώων συντροφιάς.
Βλέπω πως ασχολείσαι με υπολογιστες και ηλεκτρονικά και ανοίγεις κονσόλες κτλ.

Οχι καθρέφτες στο κλουβί. Ο ύπνος του να ειναι αδιατάρακτος μακριά απ' την παρουσία ανθρώπων για τουλάχιστον 12 ώρες ημερησίως.

Κακή η ιδέα σου να του κόψεις τα φτερά αλλά δεν ήξερες και έπεσες και σε "ξυπνιο" πωλητή.
  • Δε παρεξηγώ κάτι, οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες. Όταν απέκτησα το πουλάκι δεν είχα ιδέα και όσα ξέρω τα έχω μάθει από ψάξιμο, διάβασμα, συζητήσεις και την εμπειρία μου, και υπάρχουν αρκετοί που έχουν ακόμα μεγαλύτερη.
  • Απορία, αυτοί που είναι στα παζάρια δεν είναι εκτροφείς ας πούμε; Γιατί μου είχαν πει ότι αν ήθελα και ταισμένο στο χέρι θα περίμενα κανά μήνα και θα μου το έδινε. Πέραν αυτού θα το έχω υπόψιν.
  • Μη ανησυχείς, αυτή η φορά είναι και η μόνη που ασχολήθηκα να αντικαταστήσω μία κάρτα γραφικών για αυτό και την απαθανάτισα δεν είναι κάτι γενικό 🤣
  • Καθρέφτη ειχα βάλει ένα διάστημα αλλά επειδή εθίστηκε τον έβγαλα. Άσε που έφαγε/έσπασε το ξύλο 😜
  • Όσον αφορά τον ύπνο ρίχνει αρκετούς και τις συμπληρώνει τις ώρες του ακόμα και αν είμαι στο δωμάτιο και είναι μέρα, μη σου πω στη μπασκέτα κοιμάται πιο άνετα γιατί βλέπω που κουλουριάζεται.
  • Για τα φτερά επειδή μου σπάραξε η καρδιά όταν του τα κόψανε μπροστά μου, το είχα ψάξει πρώτα και στο ίντερνετ και σε συζητήσεις είχα διαβάσει ότι παρόλο που είναι άσχημη εμπειρία δεν πειράζει για αυτό και είπα το οκ! Ότι δεν είναι ακρωτηριασμός αλλά είναι σαν να κόψεις τα νύχια σου, μαλλιά σου που ξαναβγαίνουν σε μερικούς μήνες. Και αυτός μου είπε τότε ότι μόνο τα φτερά πτήσης του έκοψε. Τώρα οκ, δε ξέρω τελικά.. Όπως και να'χει ανέκαθεν προτιμούσα να το αποφύγω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενας σοβαρός εκτροφέας νομίζω δε θα πήγαινε στα παζάρια. Δεν ξέρω βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος ας απαντήσουν τα παιδιά που είναι εκτροφείς. Ομως επηρεασμένος από παζάρια που κάνουν "πάρτι" οι πουλοπιάστες τα βλέπω κάπως "περίεργα".
Και φυσικά τα όποια λάθη οφείλονται στην απειρία. Ολοι τα κάναμε (εγώ να δεις) γι' αυτό και τα λέμε για να τα αποφύγει ο επόμενος.
Και ξέρω ότι μας γέμισες φωτο και βίντεο, αλλά είμαι σίγουρος ότι και ο υπόλοιπος λαός του petbirds συμφωνεί, ποτέ δεν είναι αρκετά, περιμένουμε και τα επόμενα! :D😁
 
Ενας σοβαρός εκτροφέας νομίζω δε θα πήγαινε στα παζάρια. Δεν ξέρω βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος ας απαντήσουν τα παιδιά που είναι εκτροφείς. Ομως επηρεασμένος από παζάρια που κάνουν "πάρτι" οι πουλοπιάστες τα βλέπω κάπως "περίεργα".
Και φυσικά τα όποια λάθη οφείλονται στην απειρία. Ολοι τα κάναμε (εγώ να δεις) γι' αυτό και τα λέμε για να τα αποφύγει ο επόμενος.
Και ξέρω ότι μας γέμισες φωτο και βίντεο, αλλά είμαι σίγουρος ότι και ο υπόλοιπος λαός του petbirds συμφωνεί, ποτέ δεν είναι αρκετά, περιμένουμε και τα επόμενα! :D😁

και φυσικα δε πανε σε παζαρια οι εκτροφεις! Αυτοι που πανε στα παζαρια δεν ειναι εκτροφεις! Ειτε ειναι απο καποιο πετ σοπ ειτε κατι αλλο!
 
Ορίστε κάποια παλιά αστεία βίντεο και μερικές φωτό έτσι για την όρεξη!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
60276602776027860279
 
Back
Top