Γενικά Rigneck και Lovebirds ένας ασφαλής συνδιασμός;

Μάρκος

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Αθήνα
Σκέψεις για απόκτηση δεύτερου παπαγάλου

Καλησπέρα και πάλι

Από καιρό σκέφτομαι να αποκτήσω ακόμα έναν παπαγάλο τη στιγμή που έχω ένα Rigneck ηλικίας 6-10 μηνών περίπου.. Ποιό είδος παπαγάλου θα ήταν η ιδανική παρέα του κατά τη γνώμη σας;

Προσωπικά σκέφτομαι
1) ή Lovebirds ζευγάρι

2) ή ακόμα ένα rigneck αλλά έχω αναστολές καθώς είναι ιδιαίτερα ακριβά και δεν έχει δευκρινιστεί ακόμα το φύλλο του δικού μου


Πάντως δεν θα ήθελα ο παπαγάλος να κοστίζει περισσότερο από 300 ευρώ ( μιλάω πάντα για μωρό )

Περιμένω τις αποψεις σας
 
Δέν θα έλεγα όχι και σε κοκατίλ.
βασικά τί άλλες επιλογές έχω με 300 ευρώ;
 
To idaniko tha itane allo ena RingNeck stin idia ilikia peripou...arseniki h thiliko den exei poli simasia... Allo pouli opos Kokatil h Lovebird mporei na ton enoxlisoun mono otan ta afisis na petane mazi...
Ego tha sou protina na pareis ena koumpara :) ka na vazeis kathe mera ena 2euro...an kapnizeis na kopsis to kapnisma kai se 2 mines tha exeis to pio oreo RingNeck gia idaniki parea!
 
Θα προτιμούσα λίγη ποικιλία στην φάρμα μου βασικά. Τα βλέπω στα πετ σόπ όλα μαζί και κάθονται απο κοκατου μέχρι πολύ μικρά χωρίς πρόβλημα.
 
Μπορεί να είναι δύσκολο να προβλεφθεί πώς θα αντιδράσουν δυο πουλιά να αλληλοσυμπληρώνονται. Ειδικά αν είναι από διαφορετικά είδη. Αν θέλετε να έχετε πολλαπλά είδη αλληλεπιδρούν, είναι συνήθως καλύτερες ότι τα πτηνά είναι παρόμοια σε μέγεθος και τη προσωπικότητα.

Υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις στον κανόνα (έχω δει τις φωτογραφίες του Hyacinth Macaw preening μια Quaker Parrot 😱:) αλλά γενικά είναι ασφαλέστερο να προσπαθήσει να συνδυάσει τα πτηνά που έχουν παρόμοιο μέγεθος. Μπορείτε επίσης να έχουν καλύτερη επιτυχία με νεότερα πτηνά, όπως είδατε στο Pet Shop.

Εσείς πρέπει να είναι ανοικτό το ενδεχόμενο ότι δεν θα είναι ποτέ φιλικό μεταξύ τους. Αυτό που συμβαίνει συχνά.

Ένας φίλος μου στην Αυστραλία είχε Lorikeet ότι ήταν φίλος με την αδελφή του Ινδικού Ringneck Parrot.
 
Back
Top