Γενικά Ringneck βγήκε από το κλουβί, πως να τον κάνω να μπει ξανά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tsouk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tsouk

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Καβάλα
έχω ένα πρόβλημα με τον παπαγάλο (ρικ νεκ δεν είναι εξημερωμένος και τον πήρα σήμερα στην ιδιοκτησία μου) πήγα να βάλω στο κλουβί του ενά παιχνίδι και βίκε έξω και τώρα δεν ξέρω πως να τον κάνω να μπει μέσα χορις να τον τρομαξω είναι γύρο στο 2ωρο έξω στο ίδιο σημείο και δεν κουνιέται τι να κάνω για τον ξαναβαλω μεσα
 
Κατ'αρχήν γνώμη μου είναι να ρίξεις μια ματιά γύρω, να είναι κλειστά παράθυρα με κουρτίνες μπροστά, να μην υπάρχουν γιάλινα, καθρέπτες κ.ά. Που μπορεί να πέσει πάνω τους και να κτυπήσει όταν πετάξει, ούτε ζεστά, επικίνδυνα κλπ. Μετά πάρε ένα κομμάτι μήλο, ή καρότο ή κάτι που του αρέσει από φαγώσιμα, ή ακόμη και παιχνίδια που θα τραβήξουν το ενδιαφέρον του και θα τα πλησιάσει, να έλθει στο χέρι σου! Τότε το βάζεις με την πλάτη στην πόρτα του κλουβιού μέσα (αλλοιώς μπορεί να πιαστεί με το ράμφος και να σκαρφαλώσει έξω και πάλι τα ίδια!). Μπορεί να διψάσει αφού είναι αρκετή ώρα έξω και να θελήσει νερό! Μπορεί κάποιος να συστήσει τη λύση με την πετσέτα που θα σκεπάσεις μαλακά το κεφαλάκι του, θα το κρατήσεις επίσης απαλά από τα φτεράκια, όπως κάνει ο γιατρός για να το εξετάσει, και θα το βάλεις μέσα! Προσοχή μην το σφύξεις! Θα είναι στρεσαρισμένο, πρέπει με ήρεμα λόγια να το ησυχάσεις, να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του, να καταλάβει ότι δεν απειλείται από εσένα, και μετά να το αφήνεις να βγαίνει έξω απ'το κλουβί! Γράψε μας εξέλιξη!
 
σου λεει σημερα τ πηρε και ειναι αγριο... Ποιο μηλο και ποιο χερι; Σιγα μην κατσει τ πουλι...ρινγκνεκ αγριο ειναι οχι σαν το ζακο σου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
τα έχω κλειστά όλα τα παράθυρα δεν φαίνεται να μου δείχνει εμπιστοσύνη παω να τον πλησιάσω και πετάει από δω και από κει
 
Κώστα (tsouk) άσε το κλουβί σε μια γωνιά που να το βλέπει με ανοιχτή την πόρτα και φύγε από το δωμάτιο για λίγο. Μπορεί να έχει πεινάσει και να μπει, αφού δεν θα είσαι στο οπτικό του πεδίο και δεν θα φοβάται. Αλλιώς, πάρε μια πετσέτα, ρίξτη πάνω του και με σύντομες κινήσεις, για να στρεσαριστεί όσο το δυνατόν λιγότερο, βάλτο στο κλουβί.
 
θα δοκιμάσω αυτό με το κλουβί και ας ελπίσουμε ότι θα μπει σύντομα μέσα
 
τελικά τον έπιασα με την πέτσετα να στέ όλοι καλά για το εδιαφέρον σας
 
Και την επομενη φορα, αν σου ξανατυχει, για να μην κουραστεις τρεχοντας για να τον πιασεις, απλα σκοτεινιασε το δωματιο! Τα πουλια δεν βλεπουν τοσο καλα οσο εμεις και με λιγο φως μπορεις ευκολα να τον πιασεις με μια πετσετα και να τον βαλεις στο κλουβι του!
 
Καλημερα και απο εμενα...
Να προσεξεις την επομενη φορα μην βγει παλι εξω, δεν εχει μαθει ουτε εσενα, ουτε τον χωρο του!
Πιανοντας τον και με πετσετα... Οσο να ειναι του φαινεται λιγο ασχημη εμπειρια!
 
Καλημερα εμενα παντος ο γιατρος μου ειπε το εξης αν δεν μπαινει μεσα βαλε ενα λαμπακι (νυκτος) στο πισω μερος του κλουβιου του σβησε ολα τα φωτα και ασε αναμενο αυτο! Θα μπει αμεσως (δοκιμασμενο)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mpikis
Καλημερα εμενα παντος ο γιατρος μου ειπε το εξης αν δεν μπαινει μεσα βαλε ενα λαμπακι (νυκτος) στο πισω μερος του κλουβιου του σβησε ολα τα φωτα και ασε αναμενο αυτο! Θα μπει αμεσως (δοκιμασμενο)

ευχαριστώ Πανo αυτή η πρόταση μου φαίνεται πολύ έξυπνη
 
Back
Top