Φροντίδα Ringneck δαγκώνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexan

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά ! Έχω ένα ρικνεκ που είναι 2 μισή μηνων.Σε γενικές γραμμές και ανεβαίνει στο χέρι μου εύκολα και όταν τον αφήνω ελεύθερο πετάει και έρχεται πάνω μου από μόνος του όλα καλα.Απλα έχει κακό συνήθειο όταν βάζω το χέρι μου για να ανέβει σχεδόν πάντα ειδικά την πρώτη φορά που τον βγάζω από το κλουβί επιτιθεται... Και αφού ανέβει πάνω στο χέρι κάποιες φορές ( δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ ) πιάνει με το στόμα του το δέρμα μου και το δαγκώνει με όλη του τη δύναμη με αποτέλεσμα να ματωνω...έχει κανείς κάποια ιδέα πως μπορώ να το σταματήσω αυτό ;
 
@christina07 μέχρι πριν πέντε μέρες μόνος του έβγαινε γιατί δεν τον είχα σε άνεση να τον βγάλω εγω...συνολικά τον έχω τρεις εβδομαδες... Και τώρα αν τον βγάζω 3 φορές την μέρα τις δύο μόνος του βγαινει.. Και πάλι όμως ακόμα και όταν είναι έξω από το κλουβί και τον βάζω στο χέρι μου δαγκώνει το δερμα...επειδή πρώτη φορά έχω παπαγάλο το μόνο που έχω σκεφτει σαν ιδέα είναι να του πάρω ένα ξύλο για να χτυπάει κάπου το ράμφος του αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει αυτό
 
@Alexan δεν ξέρω αν θα προλαβαίνεις. Μεγαλώνει και καταλαβαίνει. Προτείνω βασική εκπαίδευση στο να ανεβαίνει στο χέρι σου. Όταν ΔΕΝ δαγκώνει του δίνεις λιχουδιά, όταν δαγκώνει δεν του δίνεις. Τα Ringneck έχουν πολύ ύφος και θα κάνουν αυτό που θέλουν όταν το θέλουν.
 
Αυτο που περιγραφεις το αντιμετώπισα κι εγω καποια στιγμη με τον Hool και το εκανε οπως λες στην πρωτη εξοδο απο το κλουβι.Αυτο που κατάλαβα εγω ειναι οτι αυτη η αντιδραση προερχεται απο την αδημονία να βγει απο το κλουβι.
Το να κρατας τροφη εκεινη την ωρα στο χερι ισως το εντείνει, αυτο που εκανα εγω ειναι αντι για το χερι να του προτασσω τον ωμο ή να του τραβαω την προσοχη με καποιο παιχνίδι. Σε συντομο χρονο κοπηκε αυτη η κακια συνήθεια.
Παιζει ρολο και η ηλικια τους,οσο μεγαλωνουν "στρώνουν" χαρακτηρα.
 
Δες αυτό κι ίσως σε βοηθήσει
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αν και έχει ζέστη δοκίμασε με μακρυμάνικο να ανεβαίνει πάνω στο μανίκι αντί για το δάχτυλο σου. Έχω κι εγώ δύο ringneck και είχα το ίδιο πρόβλημα με την Ίνα. Τα μακρυμάνικα με έσωσαν. Στο δάχτυλο ανεβαίνει μόνο όταν κρατάω φιστίκι και είναι να μπει στο κλουβί ώστε να πάρει το φιστίκι μόλις μπει μέσα.
 
Back
Top