Φροντίδα Ringneck ενώ τρώει από το χέρι μου, με δαγκώνει συνέχεια

Mariapppst

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα, έχω από το καλοκαίρι ένα παπαγαλακι ringneck κορίτσι. Ενώ την αφήνω ελεύθερη και τρώει από το χέρι μου, με δαγκώνει συνέχεια. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Υπάρχει κάποια συμβουλή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@Mariapppst
Οι παπαγάλοι γενικά δαγκώνουν, είναι φυσιολογικό ως ένα βαθμό.
Άλλες φορές το κάνουν για παιχνίδι,(ήπιο δάγκωμα) και άλλες λόγο φόβου, νευρικότητας, εδαφικής κυριαρχίας, και άλλων παραγόντων,(δυνατο δάγκωμα).
Αν σε δαγκώνει όταν προσπαθείς να το χαϊδέψεις,είναι φυσιολογικό,μερικά πουλιά δεν θέλουν χάδια, είναι έτσι ο χαρακτήρας τους.
Επίσης τα ringneck δεν είναι και τόσο εύκολα στην διαχείριση τους έχουν τις ιδιαιτερότητες τους.
 
Σημασία έχει να δείτε πότε σας δαγκώνει. Δεν έχω την παραμικρή εμπειρία με το συγκεκριμένο είδος πτηνού (ή οποιουδήποτε, πέραν των μπάτζι και της πάπιας), αλλά γενικά, πράγματα που σε εμάς μοιάζουν άμεσο λογικό συμπέρασμα, πχ το χέρι που με ταϊζει δεν με πειράζει, άρα δεν θα με πειράξει αν με πλησιάσει/χαϊδέψει/ό,τι τέλος πάντων, δεν είναι τόσο άμεσο για ένα πτηνό. Θέλει αργά βήματα και πολλή υπομονή.
 
Για να μην την τρομάξω την αφήνω να με πλησιάσει μόνη της όταν θέλει και νιώθει ασφάλεια. Μόλις βρίσκει κάτι που μπορεί να δαγκώσει είτε αυτό είναι το χέρι μου το αυτί μου οτιδήποτε απλά δεν ακούει τίποτα! Ίσως χρειάζεται περισσότερο χρόνο.
 
Υπάρχει και μια άλλη περίπτωση. Εαν είναι πολύ μικρή ή αν απομακρύνθηκε από άλλα πτηνά σε νεαρή ηλικία, μπορεί να μην έχει μάθει την δύναμη του ράμφους της. Οι περισσότεροι παπαγάλοι εξερευνούν το περιβάλλον με το ράμφος, είναι τα χέρια τους, και ως μωρά, μαθαίνουν παίζοντας πότε ένα δάγκωμα πονάει (και ποιον, πχ ένα αδελφάκι του πονάει ενώ ένα κομμάτι ξύλο όχι) και πότε όχι. Αν δεν έζησαν το συγκεκριμένο στάδιο, τότε το πιο πιθανό να μην έχουν συναίσθηση του τι κάνουν. Έχω το ίδιο θέμα με το ένα μπάτζι μου. Οι συμβουλή που δίνεται είναι να αντιδρά κανείς υπερβολικά όταν δαγκώνει, ώστε να δοθει το μηνυμα. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω αν δουλεύει, παρόλο που το προσπαθώ, γιατί δυσκολεύομαι να μιλάω, αυτό όμως είναι δικό μου πρόβλημα XD
 
@Mariapppst το ότι τρώει απο το χέρι σου δεν σημαίνει ότι νιώθει κι απόλυτα ασφαλής ή σίγουρη για εσένα. Προσπαθείς να την χαϊδέψεις μήπως κι εκείνη δαγκώνει; Ή στα ξαφνικά εκεί που τρώει αυτό που της δίνεις σου ρίχνει μια άσχετη δαγκωνιά;
 
@Φοίβος εκεί που τρώει μπορεί ξαφνικά να αρχίζει να με δαγκώνει ή όταν είναι έξω να έρθει πάνω μου από μόνη της και να αρχίζει να με δαγκώνει χωρίς να προσπαθώ να την πιάσω ή να την χαϊδεψω.
 
Υπάρχουν επίσης κάποιοι συγκεκριμένοι ήχοι που μπορείς να κάνεις για να του δείξεις ότι δε σου αρέσει. Είχα δει κάτι παρόμοιο στα parrotlet. Ίσως να υπάρχει και για τα ringneck σε κάποιο βίντεο.
 
Back
Top