Φροντίδα Ringneck μπαίνει στο πιατάκι με τα σπόρια και σκαλίζει με τα πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva99
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva99

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2023
Μηνύματα
22
Καλημέρα σας! Έχω ένα ringneck 2,5 μηνών που άρχισε σχετικά στα κοντά να τρώει και σποράκια.Την τελευταία εβδομάδα μπαίνει μέσα στο πιατάκι με τα σπόρια και ουσιαστικά κάνει μια κινηση με τα πόδια σαν να τα σκάβει και τα ρίχνει όλα κάτω . Υπάρχει λόγος π το κάνει αυτό; Να ανησυχισω; Αν το κάνει σαν παιχνίδι υπάρχει κάποιος τρόπος π μπορώ να το σταματήσω ; Γενικά όταν κάνει κάτι π δεν μ αρέσει και του πω λίγο πιο σοβαρά Μην ακούει και απομακρύνετε όταν το κάνει αυτό και του το λέω δεν με ακούει .
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@dimitrios magnisalis η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ο εκτροφέας μας είπε ότι λογικά είναι αγόρι
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
τοτε για να κανι ετσει θα θελει κοριτσι και να βγει απο το κλουβι για μια δυο ωρες καθε μερα.
 
Καλημέρα.
Να ανησυχισω;
Όχι, οι περισσότεροι παπαγάλοι το κάνουν.
Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις μια μεταλλική ταΐστρα αντί για πιατάκι.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έχετε να μου προτείνετε κάποια; Το κλουβί που τον έχω είναι αυτό (όλο αυτό π είναι κάτω είναι Γ τροφή του π τ έβαλα εχθές )
 
@eva99 δες και αυτό
 
@dimitrios magnisalis
Επειδη οι γνωσεις σου μαλλον δεν εχουν φτασει στο ποτε τα ringneck φθανουν σε αναπαραγωγικη ηλικια και αρχιζουν οι ορμονες τους να επικρατουν..μην προχωραμε σε ατεκμηριωτες απαντησεις.
2μιση μηνων ειναι που μολις αρχισε να τρωει σπορους.

Αν προσφερονται σε ρηχο πιατακι θα μπορουσε σημαινει κατι απο τα παρακατω

οτι απλα παταει μεσα και με το χαρακτηριστικο ατσουμπαλο βαδισμα των ringneck πεταει αθελα του την τροφη εκτος δοχειου
να δειχνει την αντιδραση του σε μια τροφη που δεν του αρεσει /δεν ξερει οτι ειναι τροφη καν.Εδω τα καναρινια πετανε την τροφη τους στην προσπαθεια να φτασουν στους σπορους που τους αρεσει να τρωνε.Ποσο μαλλον τα ringneck

προσπαθει να μαθει πως πιανει την τροφη για να την φαει(κομματια φρουτα ή αλλα snack ευκολα τα πιανουν με το ποδι για να τα φερουν στο ραμφος τους)
Η ακομα και να εχει βρει εναν επιπλεον τροπο να τραβαει την προσοχη του φροντιστη του
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τα περισσότερα από αυτά τα γνωρίζω έχω ψάξει αρκετά για την συγκεκριμένη ράτσα
[automerge]1695027185[/automerge]
751A51F1-D731-4239-8D07-81A1318C9B5C.webp808335BF-CA08-4ED8-85A9-4D45B8E288F7.webp
Αυτό είναι το κλουβί του και το πιατάκι του δεν ξέρω κατά ποσό θεωρείτε ρηχό
[automerge]1695027275[/automerge]
@φιλομαθης εγώ γνωρίζω για το ποτε ωριμάζουν σεξουαλικα για αυτό δεν συνέχισα και το θέμα όσο για τα υπόλοιπα δείτε τις φωτογραφίες πάνω αν είναι εύκολο
[automerge]1695027412[/automerge]
@eva99 για να μην παρεξηγηθώ όλα αυτά κάτω είναι η τροφή τ π σήμερα πέταξε κάτω του αλλάζω άμμο μέρα παρά μέρα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βάλε και μια τέτοια πιο ψηλά
7442.webp
Οι ταΐστρες που έχει το κλουβί μια χαρά μου φαίνονται.
Περίμενε να σου πουν την άποψη τους και οι φίλοι που έχουν εμπειρία με τους παπαγάλους.

Να το χαίρεσαι !!!
 
@eva99
Όπως πολύ σωστά σου έγραψε ο @φιλομαθης μπορεί να το κάνει επειδή ψάχνει να βρει σπόρους που του αρέσουν και μπορεί να φάει, ή μπορεί να το κάνει για παιχνίδι.
Είναι φυσιολογικό κάποια στιγμή θα το σταματήσει.
Όι ταΐστρες είναι μια χαρά, βαθιές.
Η γνώμη μου είναι να μην τις γεμίζεις μέχρι επάνω.
 
όσο για τα υπόλοιπα δείτε τις φωτογραφίες πάνω αν είναι εύκολο
Αυτο προφανως δεν ειναι πιατακι.Ειναι το κανονικο δοχειο του κλουβιου και σε καμια περιπτωση δεν θα το ελεγα ρηχο.
Παμε σε πιο βασικες ερωτησεις κατανοησης(εκ μερους μου κατανοησης)
ποσες μερες εχεις ξεκινησει την μεταβαση προς την διατροφη με σπορους?
εχεις δει να τους καταναλωνει σωστα σε αλλη χρονικη στιγμη και αλλοτε να παιζει?
Ποιο μειγμα σπορων χρησιμοποιεις?
Οταν ειναι ελευθερος εκτος κλουβιου και του προσφερεις λιγους σπορους σε μορφη επιβραβευσης ή κερασματος που λεμε ερχεται και τους καταναλωνει ?
Τι αλλες τροφες καταναλωνει αν πουμε οτι αποφευγει τους σπορους?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 
@φιλομαθης Ωραιααα. Ναι τον έχω δει να τα τρώει κανονικά της τελευταιεσ 3 μερες το κάνει αυτό . Έχει 3 εβδομάδες που έχω αρχίσει να του δίνω σπόρους ! Άλλες τροφές π του δίνω μια φορά την ημέρα κρέμα φρούτο π έχω δοκιμάσει σεν έδειξε κάποιο ιδιετερο ενδιαφέρον προς το παρόν και σουπιοκοκκαλο π του το βάζω 1 φορά την εβδομάδα και του το βγάζω το οποίο επίσης δεν έχει δώσει σημασία. Οι σπόροι π χρησημοποιω είναι της vitacraft π έχει τους μικρούς σπόρους και λίγα φρούτα Γτ αυτά μας προτείνανε από το πετ σοπ ως μεταβατικά για την απογαλακτηση. Σπόρους για επιβράβευση δεν έχω χρησημοποιησεο ακόμα η αλήθεια είναι με τα επιφωνήματα και τα φιλια είμαστε ακόμα !!
[automerge]1695066162[/automerge]
@Vada Πιστεύω ότι μπορεί να το κάνει καο από αντίδραση Γτ πριν λίγο που τον έβαλα μέσα ατο κλουβί του πήγε και το έκανε κατευθείαν τον έκανα παρατήρηση κι τον εβγαλα από εκεί και προς το παρόν το σταμάτησε αλλά ακόμα και τρ π έχει ελάχιστους σπόρους η ταϊστρα του μπήκε και το έκανε 🤣
 
@φιλομαθης αν δεν κάνω λάθος νομίζω είναι το Australian αλλά τρ έφυγα από το σπίτι και δεν μπορώ να το σίγουρεψω
[automerge]1695067141[/automerge]
@φιλομαθης επίσης κάτι π ξέχασα να αναφέρω είναι ότι τ βάζω και κλαδάκια μιλετ το οποίο στην αρχή το τρώει ξαι μετά απλά παίζει μαζί τ και το μαδάει
 
Καλησπέρα,
Προσωπικά αντιμετώπιζα και εγώ το ίδιο θέμα κάποτε. Το πρόβλημα λύθηκε με την τοποθέτηση δεματικών (tire up) σε όλες τις τύπου ανοιχτές ταΐστρες. Παράδειγμα : IMG_20230919_112720.jpg
Έτσι τα πουλιά μπορούν να βάλουν μόνο το κεφάλι τους μέσα για να τραφούν χωρίς να χωράνε ολόκληρα και να σκαλίζουν τα σπόρια.
 
Back
Top