Φροντίδα Ringneck σε μικρότερο κλουβί για να τον εκπαιδεύσω

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Γειά σας παιδια θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν Μπορω να μεταφέρω τον ringneck μου σε ένα Ποιο μικρό κλουβί για να μπορέσω να τον μάθω να τρώει από το χέρι μου
[automerge]1556790913[/automerge]
Αυτό το κλουβί

01717.webp
 
καλησπερα θα συμφωνησω με την σισσυ. η ασφαλεια και η εμπιστοσυνη ειναι ο τροπος προσεγγησης και στο να καταλαβης οτι ο μοναδικος συμαχος στην σχεση σας ειναι ο χρονος. Γιωργο αν δεν κανω λαθος ο παπαγαλος ειναι αγριος, αρα πολη υπομονη και χρησιμοποιησε τον χρονο και την θετικη προσεγκηση οταν στο επιτρεψη. στην θεση σου θα αλαζα την λεξη εκπαιδευση με την λεξη προσεγκηση. η αλλαγη κλουβιου δεν χρειαζεται.
 
Παιδια το έβαλα στο κλουβί που φαίνεται Ποιο πάνω. Εγω ήδη έχω παρατηρήσει μια ποιο καλή αλλαγή στη συμπεριφορά του. Και κάτι ακόμα πως δίνουμε το μπρόκολο βρασμένο η ωμό
 
Παιδια το έβαλα στο κλουβί που φαίνεται Ποιο πάνω. Εγω ήδη έχω παρατηρήσει μια ποιο καλή αλλαγή στη συμπεριφορά του.
Το να αισθάνεται ανασφάλεια λόγω της αλλαγής κλουβιού, δεν σημαίνει πως άλλαξε κάτι... Προς το καλύτερο!
Το ''καλύτερο'' είναι η ασφάλεια και η εμπιστοσύνη που θα κερδίσει το πουλί πραγματικά και όχι αλλαγές που το πιθανότερο είναι να το αποσταθεροποιούν.
Φυσικά ο καθένας μας κάνει ότι νομίζει και βλέπει τ΄αποτελέσματα.
 
καλησπερα. Πολη σωστα στα ειπε η σισσυ. Βεβαια πολη σωστο και αυτο που τονισε οτι ο καθενας κανει οτι νομιζει και βλεπει τα αποτελεσματα. Προσωπικα θα συμφωνουσα στην αλλαγη κλουβιου μονο εαν το υπαρχον ηταν ακαταληλο η λογο παλαιοτητας, και αυτο σταδιακα. εφοσον αλαξες κλουβι αστο να ηρεμηση διοτι συγουρα εχει στρεσαρηστη και ας μην του φαινεται. σκεψου οτι ειναι ενα αγριο πουλι, και η χειρισμη σου πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεχτηκη. Δωστου χρονο και χορο, και ασ'το να σε καλεση το πουλι. αυτη ειναι η γνωμη μου για την προσεγκηση ενος αγριου πουλιου. και κατι τελευταιο. Πριν φταση καποιος στο σημειο να ανεβαζη φωτογραφειες με τον παπαγαλο στο δαχτυλο, και αυτο να ονομαζεται εκπεδευση και οχι ρουτινα, ειναι καλο να μελετησουμε να διαβασουμε ωρες να ασχοληθουμε ωρες και να προσπαθησουμε να σκευτουμε εστω και λιγο τι σημενη η φραση '' η γλωσα του σωματος των ζωων''. Οφειλουμε στην σχεση με τα ζωα μας να μην ημαστε εγωιστες.
 
Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω και ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Παρεπιπτοντος δεν έχω ανεβάσει φωτογραφίες με τον παπαγάλο στο δάχτυλο μου γιατί δεν μπορώ ούτε να τον αγγίξω γιατί με φοβατε
 
γιωργο καλησπερα. το ξέρω ότι δεν έχεις ανεβάση τέτοιες φωτογραφειες. αυτό που έγραψα ήταν γενικω και για εμενα ισχυη αυτο. Ο πρωτος που εκανα λαθη ημουν εγω στην σχεση με τον πρωτο μου παπαγαλο. τα θεματα αυτα πολλες φορες μου θυμιζουν τα λαθη μου. απλα οφειλω να σου πω ψαξου με το πουλι που πειρες. στο φορουμ θα συναντησεις μελη με χρονια ασχολιας με παπαγαλους που θα σε καθοδηγησουν σωστα μεσω της εμπειριας τους και οχι διοτι ειναι εκπαιδευτες.
 
Γειά σας παιδια θα ήθελα να σας ρωτήσω που πιστεύετε ότι είναι καλύτερα να μείνει το ringneck μου. Στο μεγάλο κλουβί που έμενε παλιά η στο μικρό που μένει τώρα.

01717.webp02717.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω πολλά πράγματα για το χαρακτήρα αυτών των πουλιών, αλλά δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην τον βάλεις στο μεγάλο κλουβί. Πιο πολύ θα το ευχαριστηθεί. Θα νιώθει πιο ελεύθερος, θα μπορεί να πετάει κ. Α. Αν όμως τον βάλει στο μεγάλο κλουβί θα τον έχεις στο πάνω μέρος; Πιστεύω πως εκεί πρέπει να μπει επειδή εάν τον βάλεις στο κάτω μέρος, λογικά θα φοβάται που δεν θα μπορεί να δει τι συμβαίνει από πάνω του!
 
Και αυτό το κλουβί που του προσφέρω τώρα είναι ευρύχωρο μπορεί να μην είναι σαν το άλλο αλλά σε αυτό το κλουβί επειδή είναι μέσα στο σπίτι το οποίο είναι αρκετά μεγάλο του αφήνω μόνιμος όλη την ημέρα την οροφή ανοιχτή την οποία οροφή την έχω διαμόρφωση σαν ένα παρκάκι. Ο λόγος ο οποίος τον έχω βάλει μέσα είναι γιατί το μεγάλο κλουβί που είναι μέσα το cockatiel το οποίο είναι εξιμερομενο είναι πάντα έξω τέτοιες εποχές και επειδή δεν βιενουμε στο μπαλκόνι φοβαμε ότι το ringneck μου δεν θα με μάθει ποτε.Αυτοι ήταν οι λόγοι για τους οποίους έβαλα το ringneck μου μέσα. Τωρα πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να το βγάλω στο μπαλκόνι η να το κρατήσω μέσα.

Ο χώρος μέσα:

03717.webp
 
Βασικά τώρα μπαίνει στη συζήτηση κι άλλο θέμα... Πιστεύω πως ένα ήδη εξημερωμένο πουλί πρέπει να συνεχίσεις να το ''διατηρείς'' εξημερωμένο. Αν θυμάμαι καλά τα πουλιά ζούσαν μέσα στο σπίτι... Οι επιπτώσεις της αλλαγής (έξω) του κλουβιού θα επηρεάσουν το εξημερωμένο πουλί (που ήδη έχασε και τη συντροφιά του άγριου, έστω κι αν δεν βλεπόντουσαν επειδή ζούσαν πάνω-κάτω).
 
το μικρο κλουβι δεν ειναι ευρυχωρο για το ρινγκνεκ! Δε γινεται να τα εχεις μεσα εξω τα πουλια και να ειναι και ημερα! αν θες να ασχολεισαι θα τα εχεις μεσα! αλλα ταυτοχορνα πρεπει να ειναι σωστη κ η διαβιωση τους!
 
το μικρο κλουβι δεν ειναι ευρυχωρο για το ρινγκνεκ! Δε γινεται να τα εχεις μεσα εξω τα πουλια και να ειναι και ημερα! αν θες να ασχολεισαι θα τα εχεις μεσα! αλλα ταυτοχορνα πρεπει να ειναι σωστη κ η διαβιωση τους!
Το μεγάλο κλουβί είναι χωρισμένο στα δύο
 
Back
Top