Γενικά Ringneck στην ομόνοια 65 ευρω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας! Κατέβηκα Αθήνα για δύο μέρες και πέρασα απο την Ομόνοια!Βρήκα ένα πετ σοπ στην Αθηνάς οπού είχε πολλα είδη και πουλούσε ringneck με 65 ευρώ.. Έδειχναν ησυχα και μικρά! Αν περάσει κανείς απο εκεί ας μου στείλει πμ να μου πεί πως του/της φάνηκαν! Τον ρώτησα αν ειχε μωρά και μου είπε οτι βλεπεις ειναι μικρο εκτος απο κάποια... Μου έδωσε επίσης και ένα pearly conure να κρατήσω!Ηταν πολύ ήμερο και είχε λιγες μέρες που σταμάτησε τη κρεμα (όπως μου είπε)... Τιμή του 300 ευρώ!
 
Ayta ta 2 Pet konta sti Omonia einai apo ta megalitera kai ta xeirotera pet tis Athinas... Panta exoune megali pikilia zoon kai aksesuar omos eprepe na vlepeis pos ferontai sta zoa!

Ta zoa ta narkonoun, den ta prosexoun...arosta zoa einai mazi me ta ipolipa...poli sixna ixa dei pethamena poulia kai peristeria sta klouvia kai kanis den ta mazeve... ta poulia pou kathontai sta stand sixna den exoune oute stagona nerou...kai ayta pou exoune nero den theloun na to pinoun epidi einai vromiko kai myrizi... merika sixna oute trofi den exoune...
...ena Blue Fronted Amazone edo kai 2 mines kathete me fouskomena ftera me ena teraaastio karoumpalo sto mavoulo kai kanis den niazete...
...exo dei mia mera pos pianane ena moro Lovebird pou tous eskase apo klouvi...ton xtipisan me dinami me xeri eno petouse kai to kaimeno epese sto patoma kai sigoura xtipithike asxima...den tous niazei kai na pethanei...
...ayta ta magazia einai katalila na agorazeis mono acsessuar kai trofima gia ta zoa...omos kai trofimato sixna poulane ligmena... ☹
 
γεια σας και απο μενα!
Που μπορω να βρω καλο pet-shop η εκτροφεα ομως;Εσεις που τα βλεπετε απο κοντα προτεινετε κατι! Μενω Ρεθυμνο και θα ανεβω Αθήνα για λιγες μερες και θα ηθελα να παρω ενα quaker-monk η ενα κοκατιλ μωρο!
 
Ayta ta 2 Pet konta sti Omonia einai apo ta megalitera kai ta xeirotera pet tis Athinas... Panta exoune megali pikilia zoon kai aksesuar omos eprepe na vlepeis pos ferontai sta zoa!

Ta zoa ta narkonoun, den ta prosexoun...arosta zoa einai mazi me ta ipolipa...poli sixna ixa dei pethamena poulia kai peristeria sta klouvia kai kanis den ta mazeve... ta poulia pou kathontai sta stand sixna den exoune oute stagona nerou...kai ayta pou exoune nero den theloun na to pinoun epidi einai vromiko kai myrizi... merika sixna oute trofi den exoune...
...ena Blue Fronted Amazone edo kai 2 mines kathete me fouskomena ftera me ena teraaastio karoumpalo sto mavoulo kai kanis den niazete...
...exo dei mia mera pos pianane ena moro Lovebird pou tous eskase apo klouvi...ton xtipisan me dinami me xeri eno petouse kai to kaimeno epese sto patoma kai sigoura xtipithike asxima...den tous niazei kai na pethanei...
...ayta ta magazia einai katalila na agorazeis mono acsessuar kai trofima gia ta zoa...omos kai trofimato sixna poulane ligmena... ☹



Συμφωνω για τα συγκεκριμενα πετ σοπ. Μπορει να ειναι μεγαλα και να εχουν ποικιλια απο ζωα αλλα τα ζωακια τα βασανιζουν. Ειχα περασει πριν ενα μηνα απο 'κει και εβλεπα τα Lovebirds στοιβαγμενα και ξεπουπουλιασμενα, τα κλουβια πενταβρομικα και μερικα χωρις τροφη ή νερο. ΕΛΕΟΣ!
 
Δε ξέρω παιδιά αλλα αυτό το πόστ που άνοιξα μου αρέσει πάρα πολύ γιατί βλέπει κάτι κάποιος σε ένα πετ σόπ και κατευθείαν ζητάει τη γνώμη των εμπειρότερων! Και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οταν πήγα ρώτησα ένδαφέρομαι για παπαγάλο και μου λεεί :ΠΟΣΑ...
Εγώ: Γύρω στα 200
Πετσοπάς : 300?
Εγώ: Για πάμε...
Και μου δείχνει τον pearly ο οποιός καθόταν άνετα στο χέρι σου και ήταν πολύ ήρεμος! Οταν ανέφερα οτι ένδιαφέρομαι και για ringneck ε τότε με άφησε να ψάξω μόνος μου! Τα ζώα έχουν απο πάνω ένα όνομα κτηνιάτρου ο οποιός είναι υπέυθηνος για την υγεία όλων των ζώων στο κατάστημα...
 
Αφου βρεις απο αλλου εννοειται αυτο που θελεις Κατερινα, μπορεις να κανεις και ενα καλο! Να περασεις απο το.. Καταστημα που αναφερεις και να ζητησεις τον ιδιοκτητη, να του ευχηθεις χρονια πολλα και τον λογο που φροντισες να βρεις το φιλαρακι σου απο αλλου! Ενα υπεροχο, καλοτυλιγμενο δωρο για ολους αυτους που φερονται ετσι στις ψυχουλες που πεφτουν στα χερια τους. Με την ευκαιρια να αναφερω οτι πριν κανενα μηνα συναντησα ενα παρομοιο καταστημα διπλα στην κεντρικη πλατεια της Θερμης. (περιχωρα στην πολη μου.)Μπηκα απο περιεργεια. Ειχε εναν African grey (που μου ειπε οτι δεν τον πουλαει ) τριων χρονων και αρκετες καρδερινες αναμεσα σε αλλα πουλακια που στα κλουβια τους ειχε ενα χαρτονι με την φραση δεν πωλειται το προιον. Μετα απο διαφορες ερωτησεις για τις τιμες πολυ ευγενικα και με καλη διαθεση του εξηγησα οτι τα κλουβια ολων των πουλιων εδειχναν να μην εχουν καθαριστει ποτε! Στοιβες δεκα ποντωνοι κουτσουλιες και η μυρωδια ανυποφορη! Ο ευγενικος κυριος μεταμορφωθηκε σε ενα ασχημο τερας που ουρλιαζε κουνωντας χερια και ποδια! Με χτυπησε με καποια κινηση των χεριων. Δεν ξερω αν ειχε το δικαιωμα να ουρλιαζει, το συμφερον του ηταν να σκεφτει και να προβληματιστει. Ενα μονο κλουβι να καθαριζε καθε μερα, εφτανε! Στεναχωρεθηκα και δεν μιλησα σε κανεναν γι αυτο. Ειχα παθει σοκ απο τα ουρλιαχτα του! Ελπιζω να κανω κατι καλυτερο τωρα που το αναφερω σε σας και να βοηθησω και να παρω βοηθεια για το τι πρεπει να κανουμε ολοι!
 
Το συγκεκριμένο μαγαζί στην Αθηνάς φέρνει πάντα πολύ μεγάλη ποικιλία σε παρα πολλά είδη πουλιών, από καναρινια, παπαγάλους όλων των ειδών, εξωτικά, ιθαγενή και υβρίδια. Ομως οι συνθήκες παραμονής των πουλιών είναι απαραδεκτες.

Ολα αυτα που αναφέρει η Πωλίνα έιναι αλήθεια. Πάντα θα δεις στον πάτο των κλουβιών πεθαμένα πουλάκια και δεν υπάρχει κανενός είδους υγιεινή στα κλουβια. Ενα κλουβί που την μια στιγμή φιλοξενεί καναρίνια, την επόμενη στιγμή φιλοξενεί παπαγάλους... Χωρις να μεσολαβήσει κανενος έιδους καθαριότητα☹ Ο ιδοκτήτης φέρεται στα πουλάκια άλλα στους αλλοδαπούς εργαζόμενους με πολύ άσχημη συμπεριφορά... Αδυνατώ να σου περιγραψω τις συνθήκες υγιεινής και διαμονης τους. Το να αγορασεις πολύ από εκεί έιναι σαν να παίζεις ρώσικη ρουλέτα!

Πολλοί άνθρωποι που πήραν απο εκεί μωρά παπαγαλακια μεγάλης αξίας ακόμα τα κλαίνε... Είναι καθαρα έμποροι... Και το βλέπουν σαν δουλειά...Απο την μια εβδομαδα στην άλλη ανεβαζουν τις τιμές βρίσκοντας διάφορες προφασεις... Δεν θα σε συμβούλευα να παρεις πουλί απο το συγκεκριμένο μαγαζί...
 
Kαταλαβα πολυ καλα για ποιο μαγαζι λες και μονο απο την πινακιδα του πτηνιατρου.
Τα ringneck τα ειδα και εγω, ολα ηταν πρασινα εκτος απο ενα που ηταν ασπρο και διπλα ακριβως ειχε 2 γαλαζια χωρις τιμη. Επισης εξω ειχε ενα λευκο και το εδινε αν θυμαμαι καλα γυρω στα 165-δεν ειμαι σιγουρη. Τα συγκεκριμενα τα ειδα καλα, εκτος απο το εξω που ηταν φουσκωμενο.
Τωρα οσον αφορα τις συνθηκες οντως ειναι αθλιες. Ειδικα τα Lovebirds απο το μικρο κλουβι και το στιβαγμα εχουν τριμμενες ουριτσες.
Για να πω ομως και την αληθεια απο εκει αγορασα τη Μαρου-κοκατιλακι-και δεν ειχε κανενα προβλημα υγειας.
Ομως ναι, σε γενικες γραμμες δεν τα προσεχουν, ειναι μονιμως βρωμικα αλλα και αρρωστα.
 
Ασε τραγικη η κατασταση. Δε συμπεριφερονται μονο ασχημα στα ζωακια αλλα και στο προσωπικο του καταστηματος. Ημουνα παρουσα σε ενα περιστατικο. Το αφεντικο εβριζε εναν αλλοδαπο υπαλληλο του και τον εξευτελιζε μπροστα σε πελατες!😱
 
Κλασσικη παρασταση αυτη που περιγραφεις, δεν το κανει μονο το αφεντικο αλλα και η γυναικα του. Μπαινεις μεσα και συμπεριφερονται και σε σενα ετσι. Υπαρχει επισης ενας υπαλληλος ελληνας, ο οποιος ειναι με το φεγγαρι του..
 
Και σε πελατες μιλαει ασχημα.Αν καποιος μπορει απλα να κοιταει μπορει να του πει να βγει εξω αν δεν ενδιαφερεται. Ο κυριος πονταρει στο γεγονος οτι το μαγαζι του ειναι κεντρο και επειδη περναει κοσμος γι'αυτο φοβαται μην κλεισει.
Τα μονα που λυπαμαι ειναι τα ζωακια εκει μεσα.
 
Και σε πελατες μιλαει ασχημα.Αν καποιος μπορει απλα να κοιταει μπορει να του πει να βγει εξω αν δεν ενδιαφερεται. Ο κυριος πονταρει στο γεγονος οτι το μαγαζι του ειναι κεντρο και επειδη περναει κοσμος γι'αυτο φοβαται μην κλεισει.
Τα μονα που λυπαμαι ειναι τα ζωακια εκει μεσα.
Tην ωρα που ημουν μεσα και χαζευα με τους παπαγαλους ηρθε ενας υπαλληλος και αφησε απο αποσταση εναν ringneck που μολις του ειχε κακοκοψει τα φτερα. Το καημενο με δυσκολια καταφερε να πεταξει μεχρι το σταντ του μεγαλου παπαγαλου που βρισκομουν και οταν επιτελους σταθεροποιηθηκε ηταν σα χαμενο και τρομαγμενο.
 
Τα κακοψαλιδισμένα φτερά είναι χαρακτηριστικό όλων των παπαγάλων του ανεξαρτήτως μεγέθους, κπο μακαο, κακατούα μέχρι και τα μπατζι... Ειδικά αυτα που τα έχει ελεύθερα σε στάντ.

Εν παση περιπτώση η οικονομική τιμή δεν είναι παντα ο καλύτερος σύμβουλος για να αγοράσεις απο το συγκεκριμένο μαγαζί. Τωρα που είσαι ψιλιασμένος, ξαναδέστο και από άλλη σκοπιά!
 
παιδιά την πάτησα και γω ως προς το θέμα τιμής, οι κόρες του αφεντικού κόβουν φάτσα και λένε τιμή, δεν τους άφησα έτσι, στο μαγαζί στην Αθηνάς είχαν τον μονκς 300-350 και στο νέο μαγαζί που άνοιξαν στην Βουλιαγμένης τον είχαν 250,τους έκανα φασαρία με αποτέλεσμα να μου δώσουν τροφές δωρεάν για να μου κλείσουν το στόμα.
 
Nα προσθέσω στα παραπάνω γνώμη & για τα δύο στο κέντρο, είναι χάλια, στο ένα καπνίζουν κοντά στα πουλιά & τα πιάνουν με χέρια που κρατάνε τσιγάρο ή χρήματα - όχι πλυμένα. Τα αξεσουάρ επίσης είναι ακάθαρτα αφού πιάνει όποιος θέλει όσα δεν είναι σε νάυλον. Σχετικά με το κόψιμο φτερών, ο ιδιοκτήτης του petshop που τον εισήγαγε, και τον αγοράσαμε, τα έκοψε πολύ ίσια - σωστά, ενώ ο... κτηνίατρος που μας τα έκοψε μετά, τα έχει κάνει όλο μύτες & ουρές. Όμως του τα έκοψε χωρίς πετσέτα στο κεφαλάκι - σκεπασμένα ματάκια, ενώ τον κρατούσαμε, δηλαδή δεν στρεσσαρίσθηκε πολύ!
 
Εχετε παει στο καινουριο της Βουλιαγμενης και αν ναι σε τι κατασταση ειναι τα ζωα;Ειναι καλυτερα απο της Αθηνας;
 
ναι έχω πάει, δεν έχει καμιά σχέση με το άλλο (είναι βέβαια αρχή ακόμα έτσι)το έχουν καθαρό όπως και τα ζωάκια.
 
Κλασσικη παρασταση αυτη που περιγραφεις, δεν το κανει μονο το αφεντικο αλλα και η γυναικα του. Μπαινεις μεσα και συμπεριφερονται και σε σενα ετσι. Υπαρχει επισης ενας υπαλληλος ελληνας, ο οποιος ειναι με το φεγγαρι του..

Εδώ και πολλά χρόνια περνάω από το συγκεκριμένο κατάστημα... φαντάζεστε τι έχω δει από συμπεριφορές...
Η αλήθεια είναι ότι πριν ασχοληθώ με τον δικό μου παπαγάλο δεν ''έβλεπα '' τι ακριβός συμβαίνει εκεί μέσα.
Σήμερα στεναχωρήθηκα ακόμα περισσότερο αφού τα πουλιά που είδα ήταν σε άθλια κατάσταση...
όλες οι τιμές των ζώον ήταν υπερτιμημένες...
το χειρότερο είναι ότι ο κόσμος που περνάει από εκεί δεν το αντιλαμβάνεται αυτό... (όπως και εγώ παλιότερα).
 
Back
Top