Διατροφή Ringneck υγιεινή τροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης minaaaa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

minaaaa

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2024
Μηνύματα
77
καλημέρα!! έχω πάρει από δω 4 5 τροφές και λιχουδιές για το ringneck μου να δοκιμάσω μήπως φάει..έχω μιξ τροφη αλλά τρώει μόνο τα σπορια από μέσα και μόνο μήλο..ειδικά μήλο σαν τρελή κάνει όταν το βλέπει.. ανησυχώ που δε τρώει καθόλου λαχανικά και γενικά τίποτα τα βάζει στο στόμα τα επεξεργαζετε και τα πετάει κάτω..κάπου διάβασα καλό θα ήταν να τρώει πελετ γτ οι ηλιοσποροι ουσιαστικά ειναι junkfood αλλα όλα τα απορρίπτει μέχρι και σε κρύα σημεία τα έβαλα ως δραστηριότητα τι μπορώ να κάνω ώστε να δώσει σημασία?
 
@minaaaa καλησπέρα σας ! Είναι απαραίτητο να τρώει από όλα ,πελλετ λαχανικά φρούτα σπόρια ! Για να μάθει να τρώει λαχανικά , καλό είναι από βραδύς να αφαιρείτε την ταιστρα και το πρωί μόλις ξυπνήσει να βάζετε λαχανικά (τα αφήνετε έως 2 ώρες , κάποια λαχανικά που είναι πιο υγρά λιγότερο )! Για να μάθει τα πελλετ αναμειγνύεται μια μικρή ποσοτητα με τα αγαπημένα του σπόρια , και μέρα με την μέρα αυξάνεται την ποσοτητα πελλετ μειώνεται την ποσοστικά στα σπόρια , στο τέλος της εβδομάδας πχ κανετε ξεχωριστό γεύμα τα πελλετ ! Εγώ ακολουθώ την εξής σειρά στα γεύματα πρωί πάντα λαχανικά-φρούτα (αν είναι η μετά τους για όσπρια η αυγό πρόσθετων και αυτά στα λαχανικά) έπειτα πελλετ και το βράδυ λιγα σποράκια!
 
Αν θες να τρώει καλά και υγιεινά τα σπόρια και τα πελλετ θα πρέπει να αποτελούν ο πολύ ενα 10% τις διατροφής του το υπόλοιπο πρέπει να αποτελείται από δημητριακά, όσπρια, ζυμαρικά, αυγά, ξηρούς καρπούς, ρύζι, λαχανικά, και φρούτα!
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: MARY58
ανησυχούσα για τα πελλετ γτ όλοι εδώ είπαν ότι πρέπει να τα τρώει πολύ εγώ τ δίνω παραπάνω όσπρια λαχανικα αυγο καθε 15 μερες φρουτα στα οσπρια μέσα υπάρχει και ρυζι αλλά τα ζυμαρικά τι ακριβώς τρώει και πόσο χρειάζεται?
 
ανησυχούσα για τα πελλετ γτ όλοι εδώ είπαν ότι πρέπει να τα τρώει πολύ εγώ τ δίνω παραπάνω όσπρια λαχανικα αυγο καθε 15 μερες φρουτα στα οσπρια μέσα υπάρχει και ρυζι αλλά τα ζυμαρικά τι ακριβώς τρώει και πόσο χρειάζεται?
Οι τροφές που πουλάνε τα μαγαζιά σπόρια η πελλετ όσο καλά και να τα παρουσιάζουν είναι σκουπίδια και ο μόνος λόγος που τα έχουμε στο κλουβί είναι λόγο του μεταβολισμου τους γιατί πάντα θα πρέπει να έχει κάτι να φάει...

Ζυμαρικά να προτιμάς ολικής αλέσεως και μικρή ποσότητα μια πένα η ένα φιόγκο την ημέρα είναι αρκετό π.χ. εγώ κάθε μέρα αυτή την εποχή δίνω καλαμπόκι ρεβίθια, φασολια κόκκινα, φασολάκια, ρύζι, καρότο, καρύδι, αμύγδαλο, φιστίκι, αυγό, πελλετ μουλιασμενα, σπόρια μαύρα 4 το πολύ ανθρώπινα, σταφύλι, αχλάδι. Και γενικά ότι μπορείς να προσθέσεις όπως σπόρια από πεπόνι, καρπούζι μπανάνα ανανά αλλά μη το παρακάνεις γιατί δε θα τα φάει όλα.
 
σταφύλι ήθελα να ρωτήσω το λευκό ή το κόκκινο? και επίσης σπόρους τι άλλο μου προτείνετε γιατί τα φοβάμαι τα πετούσα τζάμπα τα κουκούτσια δεν ήξερα ότι τρώει από πεπόνι και καρπούζι αν μπορείτε προτείνετε μου κάποιους σπόρους γιατί της αρέσει έτσι σκληρά να ασχολείται μέχρι να το φάει απλά φοβάμαι μην εξναι κάποιο τοξικό χωρίς γνώση που είμαι! σας ευχαριστώ πολύ!
 
Το κόκκινο είναι καλύτερο .από σπόρια αυτά δίνω τώρα το καλοκαίρι όταν έχω βέβαια, τα βάζω μέσα στο μιξ και ηλιοσπορους από μαγαζί για ανθρώπους. Το χειμώνα δίνω και λίγο καναβουρι και καρντι.
 
@minaaaa διάβασε λιγάκι αυτό:


Γενικότερα, να μη δέχεσαι τίποτα ως κανόνα. Να διαβάζεις και να ακούς τα πάντα, να δοκιμάζεις πειραματικά αυτά που νομίζεις ότι πρέπει να δοκιμάσεις και κυρίως να τα δοκιμάζεις με τρόπο που θα σου επιτρέπει να κρίνεις το αποτέλεσμα και αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις τι από αυτά που διάβαζες και άκουγες ήταν αρλούμπες και τι όχι.
 
Σε δικό μου θέμα που ρωτούσα για τα μακαρόνια, νομίζω ότι παρόλο που το μια φορά την εβδομάδα ένα μακαρόνι ολικής δεν θα κάνει ιδιαίτερα κακό, αλλά όμως αφού υπάρχει το ζυμαρικό της @Sissy, το οποίο είναι πολύ καλύτερο γιατί έχει όλα τα καλά του Θεού κ δεν περιέχει αλάτι, προτίμησε το. Αυτή είναι η δεύτερη εκδοχή που δεν χρειάζεται βράσιμο.
Το καναρίνι μου το τιμάει δεόντως κ δεν είναι εύκολος στις νέες γεύσεις.
Οι τροφές που πουλάνε τα μαγαζιά σπόρια η πελλετ όσο καλά και να τα παρουσιάζουν είναι σκουπίδια και ο μόνος λόγος που τα έχουμε στο κλουβί είναι λόγο του μεταβολισμου τους γιατί πάντα θα πρέπει να έχει κάτι να φάει...
Αυτό προφανώς είναι καθ' υπερβολή (πιθανόν σε σύγκριση με τα οφέλη των λαχανικών γιατί αν ήταν αλήθεια δεν θα είχε μείνει πούπουλο για πούπουλο). Ειδικά τα Harrison, δεν τους κάνω διαφήμιση, αλλά αυτά ξέρω κ γι'αυτό τα αναφέρω, αποτελούνται από καλαμπόκι, κριθαρι, φακές, κλπ, βιολογικά μη γενετικά τροποποιημένα. Άντε να το πεις αυτό στον μανάβη ή μπακάλη!
Κ εγώ πιστεύω ότι ειδικά για τους παπαγάλους, η ποικιλία των τροφών είναι πολύ σημαντική.
Κ συμφωνώ με τον @Stavros στο βλέποντας κ κάνοντας θα κρίνεις κ θα δεις τις κ προτιμήσεις του μικρού σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχε υπόψη σου την λίστα

 
Εγώ δίνω αυτό τ μείγμα αλλάζει όμως ανάλογα με τν εποχή και το τη θα βρω στη λαϊκή δηλαδή τώρα έβαλα αχλάδι και σταφύλια αύριο θα βάλω πεπόνι και ανανά. Αυτά τα ζυμαρικά με τα λαχανικα δεν έχουν διατροφική αξία γατί με το βρασμό των λαχανικών οι βιταμίνες πάνε περίπατο και ειδικά κατά το αλεσμα με την επαφή με μεταλο. Απο ζυμαρικά μόνο ολικής αξίζει να δώσεις.
 

Συνημμένα

  • 20240825_102900.webp
    20240825_102900.webp
    137,8 KB · Προβολές: 8
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σε δικό μου θέμα που ρωτούσα για τα μακαρόνια, νομίζω ότι παρόλο που το μια φορά την εβδομάδα ένα μακαρόνι ολικής δεν θα κάνει ιδιαίτερα κακό, αλλά όμως αφού υπάρχει το ζυμαρικό της @Sissy, το οποίο είναι πολύ καλύτερο γιατί έχει όλα τα καλά του Θεού κ δεν περιέχει αλάτι, προτίμησε το. Αυτή είναι η δεύτερη εκδοχή που δεν χρειάζεται βράσιμο.
Το καναρίνι μου το τιμάει δεόντως κ δεν είναι εύκολος στις νέες γεύσεις.

Αυτό προφανώς είναι καθ' υπερβολή (πιθανόν σε σύγκριση με τα οφέλη των λαχανικών γιατί αν ήταν αλήθεια δεν θα είχε μείνει πούπουλο για πούπουλο). Ειδικά τα Harrison, δεν τους κάνω διαφήμιση, αλλά αυτά ξέρω κ γι'αυτό τα αναφέρω, αποτελούνται από καλαμπόκι, κριθαρι, φακές, κλπ, βιολογικά μη γενετικά τροποποιημένα. Άντε να το πεις αυτό στον μανάβη ή μπακάλη!
Κ εγώ πιστεύω ότι ειδικά για τους παπαγάλους, η ποικιλία των τροφών είναι πολύ σημαντική.
Κ συμφωνώ με τον @Stavros στο βλέποντας κ κάνοντας θα κρίνεις κ θα δεις τις κ προτιμήσεις του μικρού σου.
Για τα Χάρισον που λες ότι τα ξέρεις είναι ξηρά τροφή και όσο καλή και να είναι μια ξηρή τροφή δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 10% της συνολικής διατροφής όχι μόνο των πουλιών αλλά και για ανθρώπους και σκύλους και γάτες....
 
Για τα Χάρισον που λες ότι τα ξέρεις είναι ξηρά τροφή και όσο καλή και να είναι μια ξηρή τροφή δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 10% της συνολικής διατροφής όχι μόνο των πουλιών αλλά και για ανθρώπους και σκύλους και γάτες....
Σύμφωνα με το πρόγραμμα της Harrison το 75% της διατροφής θα πρέπει να είναι τα πέλλετ κ το υπόλοιπο βιολογικά πράσινα λαχανικά κ φρούτα. Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι λαχανικά από τον κήπο μας (αυτό θα ήταν ιδανικό) κ για αυτό τα πέλλετ φαίνονται μια σίγουρη λύση. Δηλαδή για εσάς 10% Πέλλετ κ το υπόλοιπο 90% φρέσκα λαχανικά κ αυγό;
Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχουν πέλλετ για ανθρώπους.
 
δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 10% της συνολικής διατροφής
Σύμφωνα με την επίσημη σύσταση της Harrison, τα pellets της πρέπει να αποτελούν το 75 με 80% της συνολικής διατροφής του πουλιού, καθώς μόνο έτσι εγγυάται ότι τα πτηνά θα Λαμβάνουν μέσω της διατροφής τους όλα τα οφέλη που υπόσχεται η εταιρεία.

 
Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι λαχανικά από τον κήπο μας (αυτό θα ήταν ιδανικό
Μαρία, ένα από τα κύρια οφέλη της διατροφής με πέλλετ είναι ότι αποτρέπουν την επιλεκτική κατανάλωση τροφής. Κάθε κροκέτα περιέχει ακριβώς τα συστατικά που αναγράφονται στη συσκευασία, τα οποία έχουν μελετηθεί προσεκτικά προκειμένου να καλύπτουν όσο γίνεται καλύτερα τις διατροφικές ανάγκες των πουλιών.


Δεν λέω ότι υπάρχουν εταιρείες που νοιάζονται υπερβολικά για τα δικά μου πουλιά ή για τα δικά σου περισσότερο από εμάς. Λέω ότι ο λόγος που σχεδιάζουν προσεκτικά τροφές είναι για να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό και να φτάσουν στην κορυφή και αυτό στην τελική αποβαίνει σε δικό μας όφελος.

Επίσης καμία εταιρεία δεν λέει ότι πρέπει οπωσδήποτε να δίνουμε μόνο τα πέλλετ της. Η σύσταση όμως να βασίζουμε το 90% της διατροφής των πουλιών μας σε μαρούλια λάχανα και ρεβίθια, έστω και βιολογικά, είναι κάτι που θα πρέπει να σκεφτεί καλά κάποιος πριν ακολουθήσει στην πράξη.
 
Εγώ λέω ότι η ξηρά τροφή είναι ανθυγιεινή για όλους τούς οργανισμούς. Και σαν εκτροφεας αυτή τη διατροφή ακολουθώ.

Επειδή αυτή τη διατροφή είναι κάπως δύσκολο να την ακολουθήσει κάποιος που έχει ένα πουλάκι εγώ σε όσους δίνω ένα πουλί τούς λέω να διαλέξουν αυτοί οποία μάρκα θέλουν συσκευασμένης τροφής απλά να ταΐζουν και μαλακή τροφή καθε μέρα ένα φρούτο ένα λαχανικό ότι έχουν στο ψυγείο και από εκεί και πέρα αν έχουν μεράκι και χρόνο να διαθέσουν ας κάνουν ότι καλύτερο μπορούν.
 

Συνημμένα

  • 20240620_185353.webp
    20240620_185353.webp
    101,3 KB · Προβολές: 8
  • 20240601_101210.webp
    20240601_101210.webp
    132,5 KB · Προβολές: 8
  • 20240429_225949.webp
    20240429_225949.webp
    139 KB · Προβολές: 8
  • 20240407_180836.webp
    20240407_180836.webp
    96,3 KB · Προβολές: 8
  • 20230505_175930.webp
    20230505_175930.webp
    117,8 KB · Προβολές: 8
  • 20230420_003125.webp
    20230420_003125.webp
    228,6 KB · Προβολές: 8
  • 20230504_191119.webp
    20230504_191119.webp
    131,4 KB · Προβολές: 7
  • 20230511_173706.webp
    20230511_173706.webp
    214,4 KB · Προβολές: 7
Back
Top