Φροντίδα Ringneck 4 μηνών δαγκώνει

Xristos 1

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2017
Μηνύματα
29
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους και ολες. Εχω εναν ρικνεκ μωρο μολις 4 μηνων ταισμενο στο χερι απο εκτροφεα δικο μου εμπιστοσυνης. Εχει κανει DNA και ειναι αρσενικος. Τον εχω 4 μερες μονο. Ενω δεν ειναι καθολου επιθετικος και μαλιστα δενεται καθε στιγμη μαζι μου, οταν τον εχω στο δαχτυλο η τον χαιδευω γιατι με αφηνει, με αγγιζει στο δαχτυλο η οπου βρει και σιγα σιγα κλεινει δυνατα το ραμφος του με αποτελεσμα τελικα το δαγκωμα του να ειναι τρομερο εως ανυποφορο. Υπαρχει περιπτωση να μην το καταλαβαινει λογο ηλικιας που ειναι μικρος και δεν εχει συναισθηση ακομη των κινησεων του;Υπαρχει τροπος να το αντιμετωπισω και να του αλλαξω την συνηθεια αυτη; Καθε σας απαντηση μου ειναι πολυτιμη ευχαριστω.
 
Να σου ζήσει ο παπαγάλος σου και καλώς ήρθες στην παρέα!
Υπαρχει περιπτωση να μην το καταλαβαινει λογο ηλικιας που ειναι μικρος και δεν εχει συναισθηση ακομη των κινησεων του;
Βέβαια δεν τον καταλαβαίνει και λόγω ηλικίας και γιατί δεν του το είπες :)
Δεν είναι επιθετικότητα βέβαια, δοκιμάζει δυνάμεις, παίζει μαζί σου, νομίζει πως σε αγγίζει απλά, δεν γνωρίζει πως πονάς.
Απόφυγε να βγάζεις κραυγές πόνου. Απλά όταν το κάνει, να φεύγει, να παύεις να ασχολείσαι μαζί του, γενικά να του στερείς κάτι που κάνεις και τον ευχαριστεί.
Άσε να περάσει λίγη ώρα και να επανέρχεσαι. Δοκίμασε και μας λες τα αποτελέσματα.
Διάβασε και αυτό ίσως βοηθήσει https://community.petbirds.gr/threads/Η-επιθετικότητα-των-παπαγάλων.9489/.
Θέλουμε φωτογραφίες του μπόμπιρα :)
 
Στεναχωριεμαι γιατι δαγκωσε με τον ιδιο τροπο και τον μικρο μου γιο. Μηπως δεν πρεπει να τον αγγιζω καν μεχρι να μεγαλωσει ακομη;το δαγκωμα του τρυπαει χερι και ματωνω δεν μου ειναι σιγουρα ευχαριστο.Φοβαμαι μην ειναι παντα ετσι ευχαριστω.
 
Αν το αφήσεις τώρα θα αγριέψει σιγά-σιγά. Πιο εύκολο είναι να συμβουλεύσεις το παιδάκι να μην το αγγίζει προς το παρόν μέχρι να εξοικειωθεί το πουλί με την οικογένεια.
Η έντονη και θορυβώδης συμπεριφορά των μικρών παιδιών, ταράζει τα περισσότερα ζωάκια (πλην των σκύλων).
Είναι επικίνδυνο να αφήνεις το παιδί με το πουλί.
Μην του το απαγορεύσεις, γιατί δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο μικρός ή θα το κάνει κρυφά που είναι χειρότερο ή θα αντιπαθήσει το πουλί.
Βάλε το σε μια διαδικασία αναμονής και παρατήρησης, να καταλάβει την διαφορετικότητα του πτηνού και επίσης ότι είναι μωρό ακόμα και σιγά-σιγά θα μάθει μεγαλώνοντας.
 
Θα προσπαθησω σιγα σιγα οσο μπορω γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω προβληματιστει με τον Σιφη... Τον παπαγαλο! Το δαχτυλο μου απο χθες ειναι ακομη πρισμενο... Πολυ δυναμη τελικα το ραμφος του αλλα οταν με βλεπει δειχνει πραγματικα να χαιρεται μαζι μου.
 
Ταισμενος στο χερι ειναι απλα οι εκτροφεις με τοσα πουλια δεν ασχολουνται αποκλειστικα με καποιο οποτε θελει ενασχοληση! Δως του χρονο να σε συνηθισει και μην τον βγαζεις πολυ ωρα εξω!
Γενικα η κατηγορια αυτων των πουλιων δεν ειναι χαλι να σε πατησω! Εχουν τσαμπουκα! Εμενα απο την πρωτη στιγμη τον μικρο μου δεν τον συμπαθησε, ειδικα οταν ειναι μεσα στο κλουβι, οταν περναει ορμαει να τον δαγκωσει, εχει ομως το φταίξιμο κ ο μικρος που του τραβαγε λιγο την ουρα!βεβαια εξω οταν ειναι δεν ασχολειται ευτυχως, κυνηγαει τα ντουλαπια!
 
Καλησπερα σε ολους. Καπως καλυτερα τα πραγματα με τον ''Σιφη''σημερα... Πιο ηρεμος, πιο ανετος... Τον χαιδευα για ωρα στην πλατουλα του τον ταισα τα φρουτα του απο το χερι μουκαι οταν μπηκα σπιτι ενω ηταν ηδη ολοι, με μενα αρχισε να σφυραει και να κανει τουμπες στο κλουβι. Οταν τον πλησιαζω εχει ομως παντα το ραμφος του ανοιχτο οπως κανουν τα μικρα πουλια οταν πεινανε.Ισως δεν θελει να δαγκωσει, αλλα σαν μωρο ανοιγει το στομα διαπλατα!
 
Back
Top