Γενικά Ringneck, Cockatiel ή Monk και γιατί;

aggelos87

PB New Member
Εγγραφή
18 Αυγ 2017
Μηνύματα
1
Πόλη
Πάτρα
Το ήθελα εδώ και ένα έτος περίπου, συνέχεια το ανέβαλα και πλέον λοιπόν πήρα την απόφαση να αποκτήσω και εγώ ένα παπαγαλάκι!
Απ όσα έχω διαβάσει και δει έως τώρα σε βίντεο είμαι ανάμεσα σε Ringneck, Cockatiel και Monk με αυτή την σειρά προτίμησης
Προηγούμενη εμπειρία δεν έχω..

Εσείς πιο απο τα τρία θα επιλέγατε ή θα προτείνατε σε κάποιον και γιατί; Έχω καταλήξη κατα 90% στο Ringneck αλλά ρωτάω μήπως και μου αλλάξετε γνώμη 😛

Υπάρχει ας πούμε 'πρόβλημα ασυμβατότητας' μεταξύ κάποιον απ αυτά τα 3 είδη; Δηλαδή αν επιλέξω τώρα ένα ringneck και αργότερα αποφασίσω να αποκτήσω και ένα Cockatiel για παράδειγμα μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα στην συγκατοίκηση τους;

Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στο αρσενικό και το θηλυκό ringneck; Είχα διαβάσει νομίζω πως μόνο τα αρσενικά έχουν την δυνατότητα να μιλήσουν αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι ισχύει

Επίσης, τι ηλικία είναι καλύτερο να επιλέξω; Εμπειρία ταίσματος μικρών δεν έχω, έχει όμως η μητέρα μου, έχει ταίσει άπειρα μικρά καναρίνια στα νιάτα της 😛 (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο βέβαια!)

Το κλουβί για ένα ringneck τι διαστάσεις θα πρέπει να έχει; Μήπως είναι καλύτερα να πάρω για αρχή και για όσο είναι μικρό ένα μικρό κλουβί για να νοιώθει ίσως περισσότερη ασφάλεια σε έναν κάπως πιο μικρό χώρο και αργότερα όταν μεγαλώσει κάπως να αποκτήσει την μόνιμη κατοικία του ή να πάω απ ευθείας σε ένα μεγάλο και άνετο κλουβί;

Έχει κάποιος εμπειρία με εκτροφέα που θα τον πρότεινε; Βρίσκομαι στην Πάτρα.
 
Και τα τρία είδη μεταξύ των οποίων αμφιταλαντεύεσαι είναι υπέροχα.
Η τελική απόφαση θα είναι δική σου. Κανείς δεν μπορεί να σου πει γνώμη, γιατί αυτή θα αφορά τη δική του φαντασία και τα γούστα.
Μια περιγραφή του καθενός, θα βρεις εδώ στα άρθρα μας που ίσως σε βοηθήσουν να καταλήξεις και κανείς δεν θέλει να σου αλλάξει γνώμη 😛
Ringneck.
Cockatiel.
Monk-Quaker.
Ασυμβατότητα... στο ίδιο κλουβί ποτέ δεν βάζουμε να συγκατοικήσουν δύο διαφορετικά είδη, μάλιστα τόσο διαφορετικής δυναμικής, ψυχολογίας και γεωγραφικής προέλευσης, όπως πχ ένα ringneck και ένα cockatiel. Πολύ απλά για το cockatiel μπορεί ένα ράμφισμα του ringneck να αποβεί ακαριαία μοιραίο.
Πάντως αποκτώντας διαφορετικά είδη μεταξύ τους, όποιο και αν έρθει πρώτο ή δεύτερο, το γεγονός είναι πως το πρώτο θα αισθάνεται κυριαρχικό στο χώρο, στην αγάπη σου αλλά και θα αναπτύξει με διάφορους τρόπους συναισθήματα ζήλειας όταν εμφανιστεί το δεύτερο.
Αυτό δεν είναι κάτι αξεπέραστο, όπως ακριβώς συμβαίνει με τα παιδιά ή τα σκυλιά στην ίδια οικογένεια. Απλά χρειάζεται μια οργάνωση, μία εντατική προσοχή και τελικά γίνεται, οπωσδήποτε μιλώντας πάντα για διαφορετικά κλουβιά και συναντήσεις στον χώρο μόνο κατά την διάρκεια των ελεύθερων πτήσεων και του παιχνιδιού :)
Αν και όταν φτάσεις σ' αυτό το προβληματισμό θα το συζητήσουμε πιο αναλυτικά.
Σαν πρώτο κατοικίδιο παπαγάλο, πάρε αρσενικό, για να αποφύγεις τις άσπορες ωοτοκίες και όντως τα αρσενικά είναι πιο επιδεκτικά στην εκπαίδευση. Θα έχεις πάντως τον "φόβο" να προτιμά την μητέρα σου :)
Να πάρεις ένα πλήρως απογαλακτισμένο από τους γονείς του πουλί και εν μέρει εξημερωμένο από τον εκτροφέα. Σ΄αυτή την ηλικία πλησιάζονται εύκολα, πλάθεται η ψυχολογία και δομούνται οι σχέσεις με τον άνθρωπο εύκολα ακόμα και αν είναι άγρια.
Δηλαδή να είναι τουλάχιστον 3 μηνών και σε καμιά περίπτωση να μην μπεις σε διαδικασία ταΐσμάτων στο χέρι. Αυτό το δέλεαρ είναι ένας μύθος με πολλά ενδεχόμενα προβλήματα.
Ναι, φυσικά οι γνώσεις της μητέρας σου μπορεί να βοηθήσουν σε μια τέτοια περίπτωση αλλά καλό είναι αυτά να γίνονται μόνο αν παρίσταται ανάγκη.
Για το κλουβί ισχύει όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Ρίξε μια ματιά εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κλουβιά-για-παπαγάλους.29086/ Οι διαστάσεις που θα ψάξεις να είναι μίνιμουμ περίπου 60Χ60Χ100 εκ. με τρίτο το ύψος. Αν το πάρεις άνω των 3 μηνών όπως σου προτείνω, δεν χρειάζεται κλιμάκωση των διαστάσεων του κλουβιού. Αν είναι νεοσσός φυσικά χρειάζεται ένα είδος φωλιάς ας πούμε γιατί δεν πετάει και έχει ανάγκη από ζεστασιά. Απόφυγέ το αυτό, δεν κερδίζεις κάτι και ρισκάρεις πολλά, όπως λανθασμένες κινήσεις και μυκητιάσεις κατά το τάϊσμα, ψυχολογικά προβλήματα στο μέλλον κτλ. Δυστυχώς εκτροφέα στην περιοχή σου δεν γνωρίζω αλλά η Πάτρα είναι κοντά και αν εντοπίσεις κάποιο στην Αθήνα μπορείς άνετα να ταξιδέψεις να το μεταφέρεις. Με το καλό και καλή επιλογή και είδους που δεν έχει μεγάλη σημασία αλλά κυρίως πηγής αγοράς. Πρόσεξε να είναι καλό το εκτροφείο και συνεργάσιμο. Όλα εμφανή και ξεκάθαρα στις συνεννοήσεις. Περιμένουμε τα νέα σας :)
 
Απότι έχω διαβάσει, τα Cockatiel είναι ποιο κοινωνικά πουλιά, ποιο φιλικά, μαθαίνουν να σφυρίζουν, μιλάνε λίγο και κάνουν λιγάκι θόρυβο.
Τα Ringneck είναι ποιο μακρυά από τα τρία λόγω της μεγάλης ουράς και χρειάζονται ποιο μεγάλο κλουβί. Έχω δει βιντεάκια που μιλάνε ποιο καθαρά από τα quaker αλλά δεν ξέρω εάν λένε πολλές λέξεις. Όσο για τον θόρυβο, είχα πάει σε ένα petshop και ήταν ένα φοβισμένο ringneck. Άμα άκουγες τον θόρυβο που έκανε δεν θα τολμούσες να το έβαζες σπίτι σου.
Τα quaker που έχω κι εγώ είναι πολύ έξυπνα. Μαθαίνουν και μιλάνε πολλές λέξεις ακόμα και προτάσεις. Όχι τόσο καθαρά αλλά καταλαβαίνεις τι λένε. Φαντάζομαι ότι όσο μεγαλώνουν τόσο βελτιώνονται. Το δικό μου είναι 1 χρονών και λέει πολλές λέξεις.
Κάνουν παραπάνω θόρυβο από τα Cockatiel. Όχι συνέχεια αλλά άμα μένεις σε πολυκατοικία μπορεί να έχεις πρόβλημα μερικές φορές και άμα έχεις κανέναν παράξενο γείτονα.
Δένονται πολύ με τα άτομα που το φροντίζουν. Συνήθως με 1-2 άτομα. Μόλις ακούει το συναγερμό του αυτοκινήτου ή τα κλειδιά από την εξώπορτα το ακούω που αρχίζει και φωνάζει. Θέλει να είναι συνέχεια μαζί μου και με ακολουθεί παντού μέσα στο σπίτι.
Εγώ του είχα πάρει ένα ποιο μικρό κλουβί (45χ35χ80) λόγω εξόδων αλλά σκέφτομαι σοβαρά να του πάρω ένα μεγαλύτερο για να είναι ποιο άνετο. Βέβαια το βγάζω καθημερινά έξω και πετάει αλλά καλύτερα να είναι και ευτυχισμένο και μέσα.
 
Back
Top