Γενικά Ringneck lutino νομίζω πως θέλει να ζευγαρώσει

ΣΩΤΟΟς

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας και απο εμενα
Με λενε Σωτηρη και εχω ενα πανεμορφο παπαγαλακι RingNeck Lutino (κιτρινο).
Ειναι θυληκο και αρκετα ζημιαρικο.
Εχω ψαξει να βρω στοιχεια αλλα δεν εχω καταφερει και πολλα. Αυτη η ιστιοσελιδα μαλλον ειναι η papyrus larus Britanica των πτηνων () και χαιρομαι πολυ πολυ που εγινα μελος της.
Διαβασα σε ενα αλλο site ελληνικο πως καπιοι που το εχουν ειναι λενε ηρεμο.
Ο δικος μου μονο ηρεμος δεν ειναι, τον βγαζω εξω απο το κλουβι, κοβει βολτες στο σπιτι (καταστρεφει τα παντα), καθετε στο χερι και στον ωμο μου ομως δεν αφεινει κανενα να τον ακουμπισει.
Τωρα τελευταια (τον εχω 1 χρονο) τον βλεπω λιγακι εκνευρησμενο και νομιζω πως μυριζει καπως. Σκεφτομαι μηπως θελει να ζευγαρωσει και ειμαι σε σκεψη να του παρω εναν ακομα για παρεα και ζευγαρωμα.
Πρεπει να παρω ιδια ρατσα; θα εχει προβλημα αν μοιραστει το κλουβι του με ενα νεο παπαγαλακι;
Περημενω νεα και απαντησεις...
Κλεινοντας θελω να συγχαρω το δημιουργο του site γιατι πραγματικα μπορουμε να αλληλοβοηθηθουμε :)
 
Ο χαρακτηρας καθε πουλιου ειναι διαφορετικος οπως και ολων των ανθρωπων. Προφανως υπαρχουνε και ησυχα και ζωηρα ringneck. (εγω προσωπικα προτιμω τα ζωηρα:D) Μηπως ηρεμα εννουσε εξημερωμενα εκει που το διαβασες; 😕

Για τη μυρωδια δε νομιζω να ισχυει αυτο που λες. Και ενος ετους ειναι μικρη για να μπει σε διαδικασια αναπαραγωγης. Απο δυο ετων και μετα ειναι πιο ασφαλες για το πουλι. Ειναι πολυ καλο το σημειο αυτο που εχετε φτασει, να καθεται επανω σου κτλ και με λιγη δουλεια ακομη θα μαθει και καποια βασικα πραγματα οπως το να ανεβαινει στο χερι σου. Θελει υπομονη, επιμονη και πανω απόλα ηρεμια.

Εαν παρεις δευτερο πουλι και το βαλεις μαζι της σε αυτη τη φαση το πιο πιθανο ειναι να απομακρυνθει σταδιακα απο εσενα και να δεθει με το αλλο πουλι οποιουδηποτε ειδους αν ταιριαξουνε και δε μαλωνουνε. Εχεις καποιο συγκεκριμενο ειδος στο μυαλο σου;
 
Σκεφτομουν να παρω ενα ιδια ρατσα (lutino) ασερνικο. Δε ξερω την ηλικια του απλα τον εχω απο περυσι τον αυγουστο.
Στο χερι μου ανεβαινει συνεχεια απλα δε με αφεινει να τον χαιδεψω.
Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως αρχισει και επιτηθεται σε ενα νεο lutino επειδη 8α μοιραστει το κλουβι του.
 
Οι παπαγαλοι ειτε αρσενικοι ειτε θηλυκοι κατοχυρωνουν το χωρο τους και συνηθως θα επιτεθουνε σε οποιον μπει μεσα σε αυτον. Εαν θελεις δευτερο πουλι τοτε καλυτερα να παρεις ενα καινουριο μεγαλυτερο κλουβι και να τα βαλεις μαζι μεσα ωστε να μην ειναι ηδη ο χωρος κανενος,θα το χρειαστεις αλλωστε με δυο πουλια. 😉

Η εκπαιδευση συχνα παιρνει πολυ καιρο, και τα ringneck αν δεν ειναι ταισμενα στο χερι εχουν τη φημη οτι ειναι πιο δυσκολο να τα εξημερωσεις απο αλλους παπαγαλους. Αρα εισαι ηδη σε πολυ καλο σταδιο, θελει να προσπαθησεις κι αλλο, βρισκοντας τον τροπο να την κανεις να ερθει αυτη για χαδια... 😀
 
Ο λογος που θελω ενα παπαγαλακι ακομα δεν ειναι για μενα αλλα για να κανει παρεα σε αυτο που εχω. Διαβαζα τωρα ενα παρομιο post https://community.petbirds.gr/threa...κώνονται-συνέχεια-θα-κάνουν-παπαγαλάκια.6730/ και με αυτα που λεει μεσα δυσκολα θα παρω την αποφαση ☹
να συμπληρωσω πως το κλουβι ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να τα χωρεσει και τα 2
 
αν τελικα παρεις να το βαλεις πρωτα σε καραντινα το νεο πουλακι και μακρια απο το δικο σου! Και οταν με το καλο δεις οτι ειναι καλα βαλτα στ κλουβι μαζι με ενα χωρισμα απο καγκελακια για αν γνωριστουν! Γιατι αμα το ριξεις ετσι χυμα(στο κυμα)θα θεωρηθει εχθρος απο το ηδη υπαρχον!
 
Back
Top