Γενικά Ringneck parakeet ο Φώντας!

kostantakis

PB Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2011
Μηνύματα
723
Πόλη
Ηράκλειο
ένα όμορφο απόγευμα πέρασα σήμερα σε σπίτι φίλου με... όμορφη παρέα! Ένας ρίνγκνετ πανέμορφος και πανέξυπνος! Δεν με άφηνε σε ησυχία (άλλο που δεν ήθελα και εγώ...) πραγματικά απολαυστικός παπαγάλος! Παρόλο που με είδε και τον είδα για πρώτη φορά, δεν ξέρω τι και πως... ήρθε κατευθείαν επάνω μου. από τον έναν ώμο πήγαινε στον άλλο... ανέβηκε στην κεφαλή μου (ευτυχώς δεν γλίστρησε στο... λείο κεφάλι μου... 😛 ), γαντζωνόταν στα ρούχα μου. Γενικά γίναμε αυτοκόλλητοι φίλοι με την... Πρώτη ματιά ! ακόμα και ο Μιχάλης που έχει τον παπαγάλο τα έχασε... Δεν το έχει ξανακάνει λέει ο Φώντας να δεθεί τόσο πολύ με την μια! :D

Σας τον παρουσιάζω λοιπόν & ευελπιστώ κάποια στιγμή να αποκτήσω και εγώ έναν εξημερωμένο παπαγάλο!

10342835_10202959238955420_3173796963128255490_n.jpg


DSC02077.JPG


DSC02080.JPG


DSC02085.JPG


DSC02087.JPG


DSC02090.JPG



στην επόμενη βόλτα μου προς τα εκεί, θα σας έχω και άλλες φώτο αλλά & βίντεο!
 
Κούκλος φτου φτου! Έρωτας με την πρώτη ματιά λέγεται :)
 
έτσι ακριβώς Μαράκι! 😀

ααα ξέχασα να γράψω ότι τα παιδιά που τον έχουν δεν γνωρίζουν το φύλλο του με σιγουριά ! τους είπαν ότι είναι μικρός και δεν έχει δείξει ακόμα το φίλο του, αλλά πιστεύουν ότι είναι αρσενικός!

εαν γνωρίζει κάποιος φίλος μας καλά το συγκεκριμένο είδος ας μας γράψει τι πιστεύει!
 
Από 18 μηνών και μετά φαίνεται η διαφορά στο δαχτυλίδι του αρσενικού και γίνεται έντονο. Μπορεί όμως και να φτάσει δύο ετών για να φανεί καλά. Πόσο είναι αυτό;
 
για το δαχτυλίδι μου έλεγαν τα παιδιά εκεί ότι περιμένουν από εκεί να δουν ! αχμμμ δεν θυμάμαι πόσο μηνών είναι! Θα ρωτήσω αύριο να μάθουμε!
 
Τι κουκλί είναι αυτό;! Πραγματικά πανέμορφος! Πρώτη φορά βλέπω ένα παπαγάλο τέτοιας ράτσας!
 
Ωραιο πουλι Αλεξανδρε αν και καπως αυστηρα κομμενα τα φτερακια του!

Ετσι ειναι οι παπαγαλοι, καποιους μπορει να τους συμπαθησουν με την πρωτη ματια και καποιους αλλους το ακριβως αντιθετο. 😉 Εγω βεβαια εχω εναν που δεν χωνευει κανεναν μα κανεναν. :D Μπορει να σου φωναξει "ελα εδω" και να κολλησει πανω στα καγκελα. Αν νομισεις οτι θελει να τον χαιδεψεις και κανεις το λαθος και απλωσεις το δαχτυλακι σου αναμεσα απο τα καγκελα στο εφαγε. :D
 
Back
Top