Φροντίδα Rio το αγριμακι

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην ομάδα!
Λοιπόν αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Rio,το Ringneck που πήρα πριν από περίπου ένα μήνα.
Για να σας υπενθυμίσω, ο μικρός είναι 7 μηνών, αγορασμένο από εκτροφέα αλλά μεγαλωμενο και ταισμενο από το παιδί που τον αγόρασα. Εκεί πιστεύω ξεκινάνε τα προβλήματα...
Για αρχή να σας πω πως τα φτερά του δεν ήταν κομμένα και πετούσε όπου ήθελε,όποτε ήθελε σε όποιον ήθελε. Γι αυτό το λόγο του τα έκοψα έτσι ώστε να μην παίρνει ύψος. Είμαι υπέρ στο κόψιμο των φτερών Γιατί έχω ήδη χάσει ένα πουλί και παραλίγο το φθινόπωρο να χάσω και τον Πριμακο μου γιατί τρόμαξε και πέταξε...
Ο Rio λοιπον ΔΕΝ δέχεται χάδια και υπάρχουν στιγμές που τσιμπάει. Θα τσιμπήσει πχ Γιατί δεν τον αφήνουμε να μασουλάει τα βραχιολακια μας ή το ρολόι. Θα τσιμπήσει γιατί τον μαλώνουμε γι αυτό που κάνει. Πώς το σταματάμε αυτο; Ειδικά τον αδερφό μου τον πήρε από κακό μάτι Γιατί τον μαλωσε με τα κομποσχοινια...
Επίσης προσπαθώ σιγά σιγά να τον χαϊδεύω για να το συνηθίσει. Άλλες φορές το δέχεται και άλλες όχι. Πώς να τον κάνω να συνηθίσει στα χαδια;. Γενικά κατάλαβα πως Ναι μεν το τάισε με κρέμα όμως δεν το μεγάλωσε όπως ένας έμπειρος εκτροφέας.
 
. Γενικά κατάλαβα πως Ναι μεν το τάισε με κρέμα όμως δεν το μεγάλωσε όπως ένας έμπειρος εκτροφέας.

Δηλαδή; Εκεί συνήθως οφείλεται και το δάγκωμα, στο τάισμα αποκλειστικά απο τον άνθρωπο. Ο καλύτερος τρόπος για να το χειριστείτε είναι καταρχήν να αποφεύγετε να μπλέκει σε καταστάσεις που δεν θέλετε και σαφώς να μην τον μαλώνετε. Αλήθεια πως εννοείς το μάλωμα;
 
Δηλαδή; Εκεί συνήθως οφείλεται και το δάγκωμα, στο τάισμα αποκλειστικά απο τον άνθρωπο. Ο καλύτερος τρόπος για να το χειριστείτε είναι καταρχήν να αποφεύγετε να μπλέκει σε καταστάσεις που δεν θέλετε και σαφώς να μην τον μαλώνετε. Αλήθεια πως εννοείς το μάλωμα;
Μαλωμα του στυλ "μη" και το δάχτυλο που τον δείχνω. Πιστεύω εκεί είναι το λάθος, στο δάχτυλο. Αλλά πίστεψε με ώρες ώρες ξεφεύγει!
 
Back
Top