Γενικά Rock Pebbler ή lovebird;

Iasonaskor

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
222
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα. Αποφάσισα να πάρω ένα παπαγαλάκι οπότε έκανα μια έρευνα πάνω στα love bird που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και στα rock perble. Προσπαθώ να αποφασίσω ποιο παπαγαλάκι να πάρω και στο ίντερνετ δεν έχει αρκετές πληροφορίες για τα rock perble και φοβάμαι ότι εάν το διαλέξω θα έχω ένα δυστυχισμένο πουλι που δεν το θέλω σε καμία περίπτωση για αυτό γράφω και αυτο το θέμα. Θα βάλω το πουλί στο κλουβι του προηγούμενου παπαγάλου που είναι το κλασικό κλουβι για κοκατιλ. Ευχαριστώ
 
Τα lovebird είναι μικρά, πανέξυπνα, φιλικά και παιχνιδιάρικα. Όμως μπορεί να γίνουν επιθετικά και κυριαρχικά.
Επίσης πρέπει να προσέχεις τον θόρυβο οπού κάνουνε. Τα rock pebbler είναι υπάκοα, στοργικά , αστεία και ενεργητικά
γενικά δένονται με τον ιδιοκτήτη τους σε έναν υψηλό βαθμό.
 
@Ledagcc το κλουβί νομίζω πως δεν είναι αρκετά μεγάλο για ένα rock perble για αυτό το φοβάμαι πως θα είναι μίζερο
 
Καλό θα ήταν να πάρεις μια κλούβα πτήσης για όποιο πτηνό κι αν πάρεις και
θα πρέπει να το γεμίσεις με πολλά παιχνίδια, μπολ από ανοξείδωτο ατσάλι
και πέρκες από φυσικό ξύλο σε διάφορα στυλ, διαμέτρους και υφές.
 
@Ledagcc θα πάρω μεγαλύτερο κλουβί όταν πληρωθώ αλλά ένα άλλο πρόβλημα που δεν ανέφερα είναι ότι θα το έχω στο δωμάτιο μου δίπλα από το κρεβάτι και δεν ξέρω αν ισχύει ότι δεν κσνει να εισπνεουμε τα πούπουλα τους. Τα κοκατιλ ξέρω ότι βγάζουν μια σκόνη γιαυτό το ρωτάω
 
@Ledagcc η επόμενη επιλογή μου είναι τα μονκ αλλα έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά στην τιμή. Ευχαριστώ για την βοήθεια μάλλον προς το rock perble γιατι δεν θα είναι μόνιμο μόνιμο κλουβί αυτο.
 
@Iasonaskor , τι συνέβη με το προηγούμενο πουλί που ήταν στο κλουβί;
Τα rock perble όπως διάβασα συνήθως διαβιώνουν σε ζεύγη ή σε κοπάδια που αριθμούν πολλά άτομα, επομένως, από ό,τι καταλαβαίνω είναι κοινωνικά πτηνά σε σχέση με το είδος τους. Μήπως να προετοιμαζόσουν οικονομικά να αγοράσεις πρώτα ένα κατάλληλων διαστάσεων κλουβί και έπειτα ένα ζευγάρι από το είδος, ώστε και αυτά να νιώθουν καλά στο νέο τους περιβάλλον;
 
@ianos το προηγούμενο πουλι μας το είχαν κάνει δώρο όταν ειμουν 8 ασχολήθηκα για λίγο τότε μετά το βαρέθηκα και το παράτησα ειμουν μικρός δεν καταλάβαινα. Πέθανε πριν απο λίγους μήνες δεν ασχολούμουν εγω με το πουλί το είχε η αδερφή μου και δεν ήθελε ούτε να το ακουμπάω αλλά ούτε εκείνη του έδινε σημασία που είχε αποτέλεσμα να ήταν ένα πουλί διακοσμητικό και δυστυχισμένο. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να συμβεί το ίδιο στο πουλί αυτό. Ζευγάρι δεν θέλω να πάρω προτειμω να πάρω ένα πουλάκι να δεθεί μαζι μου.
 
Με το καλό να πάρεις το πουλάκι που θες απλά επειδή είσαι μικρός σκέψου το καλά και μην αφήσεις την ανυπομονησία σου να σε καταβάλει. Μιλάμε για μια ψυχή που θα πρέπει να φροντίσεις για πολλά χρόνια. Υπομονή και διάβασμα για το κάθε είδος!
 
@HxC αποφάσισα τελικά και αγόρασα ένα love bird 2 μηνών αγόρι μεγαλωμένο με σύριγγα. Η αλήθεια ότι μερικές φορές ειναι πολύ ανυπόμονος αλλά έχω κανει το λάθος να αγοράσω κάποιο πτηνό συνήθως γιατι έχω ασχοληθεί και με άλλα ζώα και στο τέλος να ψοφανε από την αδιαφορία μου και επειδή δεν περίμενα ότι το ζώο θα είναι έτσι όπως το περίμενα. Τώρα το παπαγαλάκι αυτό δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έχει την ίδια μοίρα. Μπορεί να ειμουν ποιο μικρός όταν έκανα τα λάθη αλλά ακόμα έχω τύψεις. Ευχαριστώ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον σας
 
Εφόσον @Iasonaskor , θα βάλεις το νέο πουλάκι στο ίδιο κλουβί που υπήρχε το προηγούμενο, και επειδή δεν ξέρουμε από τι πέθανε το άλλο ή τι είδους μικροβιακό φορτίο είχε αφήσει στο κλουβί, και παρότι έχουν περάσει πολλά χρόνια αν κατάλαβα σωστά, πιστεύω ότι θα ήταν πολύ ωφέλιμη μια απολύμανση του κλουβιού και η τοποθέτηση νέων πατήθρων (ξύλινες), νέων ταΐστρων και νέας ποτίστρας (τα οποία και αυτά θα πρέπει να τα καθαρίσεις πολύ προσεκτικά αφού τα προμηθευτείς από το κατάστημα). Άρα ξεκίνα στο ντουζ με πίεση:
ζεστό νερό (πάρα πολύ)
σαπούνι και ζεστό νερό (σφουγγάρι και τρίψιμο)
ξέβγαλμα
χλωρίνη και νερό (1 μέρος χλωρίνη + 9 μέρη νερό, σφουγγάρι, αφήνεις ένα 10 λεπτο και μετά ξεβγάζεις με άπειρο νερό)
ξυδόνερο (περνάς το κλουβί)
οινόπνευμα (περνάς το κλουβί)
στέγνωμα έξω μερικές ώρες ή ημέρες να ξεμυρίσει η χλωρίνη
[automerge]1647065980[/automerge]
έχω ασχοληθεί και με άλλα ζώα και στο τέλος να ψοφανε από την αδιαφορία μου και επειδή δεν περίμενα ότι το ζώο θα είναι έτσι όπως το περίμενα
Αν και τώρα έχεις μεγαλώσει και ωριμάσει σε σχέση με χρόνια πριν, στην περίπτωση που σου συμβεί κάτι ανάλογο, απλά θα φροντίσεις να χαρίσεις το πουλί σε κάποιον ηλικιακά μεγαλύτερο που θα το φροντίζει.
 
@ianos το κλουβί το καθάρισα με μηλοξυδο δεν νόμιζα ότι χρειαζόταν τόσο γερό καθάρισμα αλλά θα το καθαρίσω και με χλωρίνη. Ναι εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ θα το χαρίσω
 
@ianos το κλουβί το καθάρισα με μηλοξυδο δεν νόμιζα ότι χρειαζόταν τόσο γερό καθάρισμα αλλά θα το καθαρίσω και με χλωρίνη. Ναι εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ θα το χαρίσω
Αν έχεις ήδη φέρει το πουλί, άσε και μη βάζεις χλωρίνες.
 
@HxC αποφάσισα τελικά και αγόρασα ένα love bird 2 μηνών αγόρι μεγαλωμένο με σύριγγα. Η αλήθεια ότι μερικές φορές ειναι πολύ ανυπόμονος αλλά έχω κανει το λάθος να αγοράσω κάποιο πτηνό συνήθως γιατι έχω ασχοληθεί και με άλλα ζώα και στο τέλος να ψοφανε από την αδιαφορία μου και επειδή δεν περίμενα ότι το ζώο θα είναι έτσι όπως το περίμενα. Τώρα το παπαγαλάκι αυτό δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έχει την ίδια μοίρα. Μπορεί να ειμουν ποιο μικρός όταν έκανα τα λάθη αλλά ακόμα έχω τύψεις. Ευχαριστώ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον σας
Να σου ζήσει! Δυστυχώς δεν μπορείς και δεν πρέπει να περιμένεις το οτιδήποτε. Το κάθε πτηνό είναι ξεχωριστό γι'αυτό θα ακούσεις πολλές φορές ότι παλιά είχα παπαγάλο και ήταν έτσι και τώρα είναι αλλιώς κτλπ κτλπ. Είχε τεστ dna το πουλάκι;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ είχα προσπαθήσει λίγο ποιο παλιά να ανεβάσω φωτογραφία και δεν τα κατάφερα αλλά θα βάλω για εικόνα προφίλ μου το παπαγαλάκι αύριο όμως τώρα κοιμάται. Ευχαριστώ πολύ
 
Back
Top