Γενικά Rodolfo & Valentino

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα φίλοι μου,
Σας παρουσιάζω 2 καινούργια αρσενικά κόκκινα mosaic τα οποία θα πρωταγωνιστήσουν στην φετινή αναπαραγωγική περίοδο.

Ο Rodolfo γεννήθηκε το 2014 και είναι ιταλικής καταγωγής(F.O.I.) σύμφωνα με το δακτυλίδι του. Τον αγόρασα τον περασμένο Οκτώβριο από Έλληνα εισαγωγέα, προτού προωθηθεί σε pet shop. Αυτός ήταν και ο λόγος, που τον πήγα αμέσως στο κτηνιατρικό κέντρο Πειραιά για περαιτέρω εξετάσεις, μεταξύ των οποίων και ορνίθωση(με προτροπή της πτηνιάτρου). Μετά από έλεγχο κουτσουλιών και αποστολή δείγματος στην Ολλανδία, διαπιστώθηκε πως το καναρίνι δεν έπασχε από κάποια μεταδοτική νόσο. Προσαρμοσμένος πλήρως στο οικογενειακό μας περιβάλλον απολαμβάνει τις περιποιήσεις μου, με ανταμοιβή το υπέροχο κελάηδισμά του που λόγω του έντονου στρες άργησα να ακούσω. Πιθανό ταίρι η Gemma.

o Valentino γεννήθηκε το 2016 στο Κερατσίνι. Η επιλογή του ήταν αρκετά δύσκολη υπόθεση, γιατί κλήθηκα να διαλέξω ανάμεσα σε 1 αρσενικό και δύο θηλυκά(γραμμής θηλυκού-καταλαβαίνετε τι πέρασα...) με συμμετοχή στην παναττική έκθεση! Αν δεν με απασχολούσε το χωροταξικό θα τα είχα πάρει και τα 4 αφήνοντας το κόστος σε δεύτερη μοίρα. Εκτός αυτού έπασχα από αρσενικά και όχι θηλυκά πουλιά, οπότε έκανα την καρδιά μου πέτρα και πήρα μόνο αυτόν. Εδώ και μια εβδομάδα που τον έχω, μολονότι είναι σε περιορισμό(καραντίνα), κελαηδάει ασταμάτητα. Τρώει όλους τους σπόρους του μίγματος και είναι αεικίνητος. Δεν θα μπω στην διαδικασία να τον υποβάλλω σε ιατρικές εξετάσεις καθώς προέρχεται από εκτροφέα και όχι pet shop. Πιθανό ταίρι η Ornella.

Rodolfo
Rodolfo.webp

Valentino

Valentino.webp
 
Να τα χαίρεσαι και καλά αναπαραγωγικά αποτελέσματα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Στέφανε εύχομαι να σου ζήσουν.
Η αγορά έγινε με σκοπό δημιουργίας ποιας γραμμής τελικά ; ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ η ΘΗΛΥΚΩΝ ;

ΓΡΑΜΜΗΣ ΘΗΛΥΚΩΝ ελπίζω. Θέλω να βγάλω θηλυκά γραμμής ΘΗΛΥΚΟΥ.
 
ΓΡΑΜΜΗΣ ΘΗΛΥΚΩΝ ελπίζω. Θέλω να βγάλω θηλυκά γραμμής ΘΗΛΥΚΟΥ.
Θηλυκά γραμμής θηλυκών, σημαίνει ΘΗΛΥΚΑ ΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΥΠΟ 👍 . Με αυτές τις "μάσκες" είσαι πιο κοντά στην γραμμή θηλυκών πράγματι.. Οχι τόσο ατελείς και μικρές αλλά σίγουρα όχι μεγάλες. Αν έχεις θηλυκά με μόνον ένα στίγμα κόκκινο στο μάτι ή έστω μια μικρή γραμμή (φρύδι) πίσω απο αυτό, είσαι σε καλό δρόμο. Με το καλό λοιπόν. Καλή συνέχεια
 
Αν έχεις θηλυκά με μόνον ένα στίγμα κόκκινο στο μάτι ή έστω μια μικρή γραμμή (φρύδι) πίσω απο αυτό, είσαι σε καλό δρόμο.
Η μικρή που έβγαλα εγώ την άνοιξη είναι έτσι! Στέφανε ίσως και να αλλάξουν τα σχέδιά σου! 😉 Να χαίρεσαι τους ιταλούς σου και με καλούς απογόνους! 😀 :D
 
Αν έχεις θηλυκά με μόνον ένα στίγμα κόκκινο στο μάτι ή έστω μια μικρή γραμμή (φρύδι) πίσω απο αυτό, είσαι σε καλό δρόμο
.

Μολονότι τα θηλυκά που έχω είναι αυτά :

Ornella

[X]

Gemma

[X]

πιστεύω πως οι θηλυκοί απόγονοι θα έχουν μεγαλύτερες μάσκες λόγω των πατεράδων τους. Αυτό που δεν θα ήθελα είναι θηλυκά όπως αυτά που απεικονίζονται στην παρακάτω φωτογραφία:

[X]

υ. Γ. sorry για το off topic.
 
Αυτό που δεν θα ήθελα είναι θηλυκά όπως αυτά που απεικονίζονται στην παρακάτω φωτογραφία:
Το πρόβλημά σου δεν είναι οι μάσκες. Τα θηλυκά που θα πάρεις θα είναι πολύ κοντά στο πρότυπο απο αυτή την άποψη. Το θέμα σου είναι η διάχυση του λιποχρώματος στα αρσενικά, αλλά και στην Ορνελλα. Εκεί θα πρέπει να εστιάσεις. Πρέπει να φέρεις στην εκτροφή σου ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κάποια θηλυκά, με κατάλευκα όλα τα σημεία εφαρμογής του μωσαϊκού πτερώματος.
 
Να τα χαίρεσαι τα νέα σου αρσενικά! 🙂
Είναι και οι δύο πανέμορφοι και θαυμάσιοι εκπρόσωποι της ράτσας τους! Άριστης ποιότητας πτηνά! Και τα ονόματα τους είναι πολύ ωραία και αντιπροσωπευτικά! Αλλά και οι κυρίες σου είναι κούκλες και γλυκές! Μπράβο σου που τα προσέχεις τόσο πολύ και δίνεις τόση έμφαση στην υγεία τους!

Εύχομαι να σε συντροφεύουν με τα τραγούδια τους για πολλά χρόνια και να ξεπεράσουν τις προσδοκίες σου στην φετινή αναπαραγωγή! Θα περιμένουμε να δούμε την πορεία των πάντα υπέροχων μωσαϊκών σου! 🙂
 
Back
Top