Ασθένειες Scaly face σε παπαγαλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gtsaka
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gtsaka

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2014
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας
Εχω και εγω ενα προβλημα με το παπαγαλακι μου τον Diego. Δεξια και αριστερα στο ραμφος του εχει κατι σαν κρουστα. Δεν εχω παρατηρησει κατι σε αλλο σημειο ουτε στα ποδια. Μετα απο επιμονο ψαξιμο στο ιντερνετ αλλα και στα pet shop κατεληξα οτι ειναι ακαρεα που προκαλουν scaly face.Βρηκα με δυσκολια την epithol και εχω αρχισει επαλλειψη στο ραμφος,θα συνεχισω 2 φορες τη μερα τουλαχιστον μια βδομαδα. Επειδη ομως δεν ειμαι και πολυ σχετικος και θελω να ειμαι οσο το δυνατον πιο σιγουρος για το τι πρεπει να κανω, εχω μερικες ερωτησεις, οποιος μπορει ας μου απαντησει.
Υπαρχει περιπτωση εκτος απο το scaly face να εχει και εσωτερικα ακαρεα, ακαρεα τραχειας κτλ. Πως μπορω να ειμαι σιγουρος; Το Pulmosan κανει μονο για τα εσωτερικα παρασιτα η καταπολεμα και τα συγκεκριμενα που προκαλουν το scaly face?μου προτεινεται να βαλω και Pulmosan για να ειμαι σιγουρος οτι θα καταπολεμηθουν
ολα τα ακαρεα, εξωτερικα και τυχον(?) εσωτερικα; Την επαλειψη της epithol την κανω με το χερι, μηπως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιω μπατονετα;το scaly face και η ψωριαση ειναι το ιδιο. Απο την ερευνα που εκανα διαπιστωσα οτι επικρατει μια συγχυση για το συγκεκριμενο θεμα.
Ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια
Γιωργος
 
Ρίξε εδώ μια ματιά Γιώργο, απαντώνται αρκετές ερωτήσεις σου Scally face
 
θα βαλω φωτο συντομα. Αμφιβαλω ομως αν θα διακρινεται κατι, γιατι παραδοξως απο την πρωτη μερα που εβαλα epithol,το μεγαλυτερο μερος της"κρουστας"στο πλαι του ραμφους... Εξαφανιστηκε. Περιεργο ε;εχει μεινει λιγο, αλλα θελει προσπαθεια να το διακρινεις, αν ηταν απο την αρχη οπως τωρα δεν θα ειχα δωσει σημασια. Συνεχιζω να βαζω epithol, νομιζω ομως οτι δεν πρεπει να ανησυχω.
 
Δεν πρέπει να ανησυχείς είναι ιάσιμη ασθένεια και προφανώς ήταν στην αρχή. Πάντως υπάρχει ενδεχόμενο να εμφανιστεί και πάλι. Γι' αυτό να ολοκληρώσεις την θεραπεία και να φυλάξεις το επιθόλ για πιθανή μελλοντική χρήση.
 
Back
Top