Διατροφή Softfood για παπαγαλάκια (Budgerigars)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lazaros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lazaros

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2008
Μηνύματα
788
Πόλη
Μονεμβασιά
Βρήκα ένα βιντεάκι για παρασκευή αυγοτροφής.
Αλλά ο τύπος βάζει μέσα, τα πάντα όλα.
Επειδή τα αγγλικά μου είναι σχεδόν ανύπαρκτα, θα μπορούσε κάποιος που ξέρει αγγλικά να μας βοηθήσει, τι βάζει;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Φίλε εγώ δεν βλέπω τίποτα το καινούργιο έναν να χρησιμοποιεί ως βάση αυγότροφη εμπορίου και επάνω σε αυτήν να βάζει κάποια συμπλήρωματα και λαχανικά.
Εγώ θα προτιμούσα μια σπιτική αυγότροφη και πάνω σε αυτήν να προσθέσουμε τα λαχανικά μας καλαμπόκι αρακά καρότο μπρόκολο κλπ ένα συμπλήρωμα όχι χίλια που βάζει ο τύπος και γύρη. Έπειτα ανακάτεμα και κατάψυξη να διατηρηθεί.
Βάζει τα λαχανικά που βλέπεις και τα άλλα είναι τα συμπληρώματα όπως ferti vit,breed max σπιρουλινα κλπ
 
Το είδα μία φορά, επειδή είναι πολύ γρήγορες οι κινήσεις δεν προλαβαίνεις να δεις όλα τα συστατικά πολύ καθαρά. Πρέπει για να γίνει η ανάλυση να το σταματάς κτλ. Ωστόσο εξαρτάται και πόσα πουλιά έχεις για να κάνεις μια τέτοια ποσότητα. Επίσης γιατί να κόψω να λαχανικά και να τα βάλω στην κατάψυξη όταν τα δίνω φρέσκα και ολόκληρα στα πουλάκια μου καθημερινά;
Αξιοσημείωτο και ενδιαφέρον η πολύ μικρή ποσότητα σπιρουλίνας που βάζει σε όλο αυτό το μείγμα.
Συμφωνώ με τον Γιάννη ότι αυγοτροφή μπορούμε να φτιάξουμε πολύ πιο ωφέλιμη δική μας.
Ωραίο video πάντως για συζήτηση πάνω στις αυγοτροφές και την ποικιλία της διατροφής των Budgies.
 
Back
Top