Γενικά SOS. Νεοσσός κότσυφας έπεσε από φωλιά

Εγγραφή
29 Οκτ 2017
Μηνύματα
53
Πόλη
Αθήνα
Μια η ώρα ξημερώματα ξέσπασε μάχη ανάμεσα σε ένα ζευγάρι κότσυφες και δύο γάτες κάτω από το μπαλκόνι μου. Παρατηρούσα την εξέλιξη και έβλεπα ότι ο αρσενικός κότσυφας ήταν στην άσφαλτο και έτοιμος για μάχη. Για κανά εικοσάλεπτο θηλυκός και αρσενικός είχαν ξεσηκώσει τον κόσμο. Το επεισόδιο έληξε με δύο βολές κιμωλίας προς τις γάτες.
Γυρνώντας το απόγευμα σπίτι μου, ξανάκουσα τους κότσυφες, λίγο πιο μακρύα αυτή τη φορά, να δίνουν μάχη με μια γάτα της γειτονιάς. Έκατσα μακρυά από το δέντρο που είχε κάτσει η γάτα και παρατηρούσα τον θηρευτή. Με την άκρη του ματιού μου "πιάνω" μια σταχτοσουσουράδα να έχει προσγειωθεί στην άσφαλτο και σχετικά κοντά στο δέντρο και ξαφνικά πετάγεται ένα πουλάκι από δίπλα του και με χοροπηδηχτά έρχεται προς το μέρος μου. Το παρατηρώ. Δεν πετάει, απλά πηδάει στο περβάζι του πάρκινγκ και βγάζει μικρές φωνές. Πάω προς το μέρος του, βλέπω ότι δεν μπορεί να πετάξει και κρύβεται... καταλαβαίνω ότι για αυτόν γίνεται η μάχη. Τον τσακώνω αμέσως και το κατακίτρινο εσωτερικό του ράμφους μαζί με το φτέρωμα δείχνει ότι είναι νεοσσός κότσυφας. Τον έβαλα σε ένα κλουβί (μεσαίου μεγέθους) μαζί με τροφή και νερό. Έβαλα το κλουβί στο μπαλκόνι και οι γονείς του πετάνε γύρω από το κλουβί του... Δυστυχώς δεν ξέρω που είναι η φωλιά του για να τον ανεβάσω.

Τη βοηθειά σας:
Είναι νεοσσός και καλυμμένος όλος με φτέρωμα. Δε δείχνει να είναι τραυματισμένος. Κοιμάται κανονικά πάνω στην πατήθρα.
α) Μπορείτε να μου συστήσετε μια οργάνωση/εταιρεία για να αφήσω τον νεοσσό; Είμαι Κέντρο-Αθήνα.
β)Επειδή έχω έναν μούλο και μαϊνοτροφή ή κάτω παραπλήσιο δεν έχω, του έβαλα αποξηραμένα έντομα (Insect Snack) της CeDe και αυγοτροφή (για καρδερίνες) της CeDe. Μέχρι να τον παραδώσω, θέλει κάτι πιο εξηζητημένο;
 
Για το α δεν ξέρω αλλα σίγουρα καποιος φιλος θα ξερει, έχω ακούσει πως δίνουν αν χρειαστεί κιμά, αυγό δώσε και φρούτα μήλο μέχρι να τον δώσεις, φιλαράκι ΜΠΡΑΒΟ που τον έσωσες!
 
Για το α δεν ξέρω αλλα σίγουρα καποιος φιλος θα ξερει, έχω ακούσει πως δίνουν αν χρειαστεί κιμά , αυγό δώσε και φρούτα μήλο μέχρι να τον δώσεις, φιλαράκι ΜΠΡΑΒΟ που τον έσωσες!

Κανόνισε να μου γίνει γκουρμέ 😛

Αυγό βραστό και μήλο θα παίξει σίγουρα αύριο.

Ευχαριστώ
 
Έβαλα το κλουβί στο μπαλκόνι και οι γονείς του πετάνε γύρω από το κλουβί του... Δυστυχώς δεν ξέρω που είναι η φωλιά του για να τον ανεβάσω.
Οι γονείς συνεχίζουν να ενδιαφέρονται. Αν ναι θα σου πρότεινα να τον βάλεις σε ανοιχτό χώρο μήπως καταφέρουν με τις φωνές τους να τον κάνουν να τους ακολουθήσει στην φωλιά.
Σε αντίστοιχη περίπτωση που είχαμε στην γειτονιά οι γονείς κατάφεραν να το οδηγήσουν στην φωλιά αφού πραγματικά το προστάτεψαν από γάτες τις οποίες τις έκαναν να κρυφτούν κάτω από τα αυτοκίνητα, βέβαια το δικό μας είχε προσγειωθεί σε οικόπεδο.
 
Ναι, όπως έγραψα στο πρώτο ποστ έρχονται στο μπαλκόνι και πετάνε γύρω από το κλουβί του.
Άμα το αφήσω δε νομίζω να πετάξει πίσω στη φωλιά. Όπως προανέφερα χοροπηδούσε και δεν πέταξε για να με αποφύγει, συνεπώς καλύτερα να μη το διακινδυνέψω.
 
Μετά από μια ηλικία των μικρών, οι κότσυφες διασπείρουν τους απογόνους μιας φωλιάς σε διάφορα σχετικά απομακρυσμένα μεταξύ τους σημεία και γνωρίζουν που και τους πηγαίνουν τροφή. Οπότε, εσύ θα έλεγα να επικοινωνήσεις ακόμα και τώρα με την Άνιμα (μπορεί κάποιος να σηκώσει το τηλέφωνο ή να σε παρεπέμπει τηλεφωνητής σε κάποιο νούμερο), αλλιώς αύριο το πρωί για να σου δώσουν οδηγίες. Επίσης, αν σου είναι δυνατό με το ξημέρωμα προσπάθησε να είσαι ξύπνιος και να μεταφέρεις το πουλάκι με το κλουβί του εκεί που το είχες όταν ήρθαν οι γονείς του να το βρουν, μήπως και το ταΐσουν μέσα από τα κάγκελα (φυσικά θα είσαι κοντά για τις γάτες, αλλά κάπως κρυμμένος αν είναι εφικτό), γιατί τα κοτσυφάκια είναι αρκετά ευάλωτα και καταρρέουν εύκολα αν μένουν νηστικά ή δεν ταΐζονται με αυτά που πρέπει να ταΐστούν.
 
Μετά από μια ηλικία των μικρών, οι κότσυφες διασπείρουν τους απογόνους μιας φωλιάς σε διάφορα σχετικά απομακρυσμένα μεταξύ τους σημεία και γνωρίζουν που και τους πηγαίνουν τροφή. Οπότε, εσύ θα έλεγα να επικοινωνήσεις ακόμα και τώρα με την Άνιμα (μπορεί κάποιος να σηκώσει το τηλέφωνο ή να σε παρεπέμπει τηλεφωνητής σε κάποιο νούμερο), αλλιώς αύριο το πρωί για να σου δώσουν οδηγίες. Επίσης, αν σου είναι δυνατό με το ξημέρωμα προσπάθησε να είσαι ξύπνιος και να μεταφέρεις το πουλάκι με το κλουβί του εκεί που το είχες όταν ήρθαν οι γονείς του να το βρουν, μήπως και το ταΐσουν μέσα από τα κάγκελα (φυσικά θα είσαι κοντά για τις γάτες, αλλά κάπως κρυμμένος αν είναι εφικτό), γιατί τα κοτσυφάκια είναι αρκετά ευάλωτα και καταρρέουν εύκολα αν μένουν νηστικά ή δεν ταΐζονται με αυτά που πρέπει να ταΐστούν.

Με πακέτωσες με αυτό που έγραψες. Αύριο έχω δουλειά και δεν προλαβαίνω να κατέβασω το πουλάκι στην Καλλιθεά. Θα πάρω όμως τηλέφωνο το πρωί να μάθω τι χρειάζεται μέχρι να το παραδώσω.
Το μπαλκόνι μου βλέπει το αλσύλιο που είναι η φωλιά του και για αυτό ήρθαν κατευθείαν οι γονείς του, επομένως ας ελπίσουμε ότι θα τον ταΐσουν οι δικοί του.
 
πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να κάνεις μία προσπάθεια να τον βάλεις σε ανοιχτό χώρο στο μπαλκόνι σου, αν φυσικά έχεις χρόνο για να επιτηρείς την όλη διαδικασία.
 
Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το χάραμα έρχονταν οι γονείς του με γεμάτα τα ράμφη και τώρα που γύρισα σπίτι, η τροφή που του έβαλα είναι σχεδόν απείραχτη και το κλουβί είναι γεμάτο κουτσουλιές, λογικά λοιπόν τρέφεται μόνο από τους γονείς.
Ρε ianos καλή η ιδέα σου, όμως δεν ξέρω σε ποιο δέντρο είναι η φωλιά του, αλλιώς θα τον πήγαινα εκεί να τον ελευθερώσω.

Επικοινώνησα με την ΑΝΙΜΑ. Με συμβούλευσε εφόσον τον ταΐζουν οι γονείς του, να μην του βάλω τροφή και να κάνω μια μεγάλη τρύπα στο πάνω μέρος του κλουβιού, ώστε οι γονείς να το ταΐζουν με ευκολία (να περνά το σώμα, όχι μόνο το ράμφος) και όταν είναι έτοιμος και δυνατός ο νεοσσός να μπορέσει να φύγει μόνος του.
WP_20180316_15_04_43_Pr.webp
ehRR4c
 
Με συμβούλευσε εφόσον τον ταΐζουν οι γονείς του, να μην του βάλω τροφή και να κάνω μια μεγάλη τρύπα στο πάνω μέρος του κλουβιού, ώστε οι γονείς να το ταΐζουν με ευκολία (να περνά το σώμα, όχι μόνο το ράμφος) και όταν είναι έτοιμος και δυνατός ο νεοσσός να μπορέσει να φύγει μόνος του.
Τέλεια ιδέα...
Μπορείς να το κάνεις;
 
Απ' οτι βλέπω Γιάννη ο φίλος ήδη έχει αφαιρέσει τα καγκελάκια απ' την κορυφή του κλουβιού ώστε να μπαίνουν οι γονείς να το ταϊζουν.
Ελπίζω να έρχονται οι γονείς.
 
πολλά μπράβο! βγάλε 2-3 σύρματα ακόμα για να διευκολύνεις ακόμα περισσότερο την έξοδο του από το κλουβί.
Υ. Γ. Πολύ ωραίο κλουβάκι!
 
Ματσαμπόκο, δεν ξέρω τι άλλο να κάνεις. Πρώτα απ' όλα ευτυχώς που το πουλάκι επιζεί και μπράβο σου που το έσωσες. Από την άλλη, το μπαλκόνι σου είναι προσβάσιμο από γάτες; Επίσης, να υποθέσω ότι την ημέρα το μικρούλι θα το προστατεύουν οι γονείς του, οπότε τη νύχτα είναι καλυμμένος με κάποιον τρόπο από τα νυκτόβια αρπακτικά, όπως οι κουκουβάγιες;
Ξέρω, ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε ή να τα κάνουμε όλα σε αυτήν τη ζωή, και ότι κάνεις ό,τι μπορείς καλύτερο για το πουλάκι και πραγματικά εύχομαι όλα να πάνε καλά, και το μικρό να ακολουθήσει τη ροή της ζωής του, έστω κι αν δεν είσαι εκεί για να το δεις να πετάει.
Το γεγονός πάντως είναι ότι ήδη του έδωσες μια παραπάνω ευκαιρία να επιζήσει.
 
Μπράβο που τον έσωσες. Εφόσον οι γονείς του τον έχουν εντοπίσει και ενδιαφερονται θεωρώ θα σωθεί..σε λίγες μέρες ίσως μπορεί να πετάξει κιόλας.
 
Κάνα τέταρτο αφού τον άφησα μόνο, βγήκε μόνος του προς άγνωστη κατεύθυνση.
Βγήκα αμέσως στο αλσύλιο για να τον ψαξω στο έδαφος και δεν τον βρήκα. Επίσης δεν άκουγα τους γονείς του σε συναγερμό.
Εύχομαι να ήταν καλότυχος και να έρχεται στο μπαλκόνι μου να ρίχνει κανά κελάηδησμα.

Μου έκανε εντύπωση η αφοσίωση των γονιών του. Όποτε πλησίαζα το κλουβί και έβαζε τις φωνές, αμέσως οι γονείς του έρχονταν στο μισό μέτρο.

ianos, Οι γάτες της γειτονιάς έχουν φάει πολλές φορές κιμωλίες και στο μπαλκόνι δεν πατάνε. Πάντως με ικαοποιεί το γεγονός ότι ήρθε κοντά μου, όπως προανέφερα, όταν τον πρωτοσυνάντησα. Ίσως να ήταν γραφτό του να σωθεί.***
 
Back
Top