Ασθένειες SOS για σπουργιτακι!

Diamante de gould

PB Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
603
Πόλη
Αθήνα
Την δευτερα το απογευμα βρηκα ενα νεαρο σπουργιτακι ασχημα χτυπημενο στις γραμμες του τραμ. Λογικα θα ειχε 1-2 μερες που βγηκε απο την φωλια γιαυτο και πληρςσε ακριβα την απειρια του. Την μερα που το βρηκα δεν μπηκα καν στον κοπο να ζητησω βοηθεια γιατι ειμουνα σιγουρος πως δεν θα τα καταφερνε ουτε μεχρι το βραδυ. Παρουσιαζε αιμοραγια απο τα ρουθουνια η οποια και σταματησε. Αλλα το χειροτερο ειναι πως τα ματια του ειναι τοσο πρησμενα και μελανιασμενα που μετα βιας βλεπω ελαχιστο ματι απο το ενα μονο. ειναι σαν σφιγγα το καημενο. Εγω παντως του προσεφερα τις βασικες πρωτες βοηθειες (ζαχαρονερο-ζεστασια-ηρεμια) και εκτοτε το ταιζω με μια φορμουλα για ταισμα στο χερι νεοσσων που χρησιμοποιω και στα δικα μου. Φυσικα ουτε λογος για να ζηταει τροφη. Οτι καταφερνω ειναι με το ζορι και πολυ πολυ αργα για να μην το βγαζει. Εχουν περασει 2 24ωρα και η κατασταση του δειχνει σταθερη. Καμια αισθητη βελτιωση ή επιδηνωση. Οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι τελικα βλεπω οτι ισως και να εχει ελπιδες! 🙂 πως μπορει να φυγει το πρηξιμο της μελανιας; φαρμακο; διατροφη; Ευχαριστω
 
φιλε αν θες επικοινωνησε με το εκπαζ (ελλ. Κεντρο περιθ. Αγρ.ζωων)στην αιγινα και θα σε πουνε τι πρεπει να κανεις (τηλ. 2297031338,6973318845)
 
Μπραβο Οδυσσεα πολυ καλη η κινηση σου. Λιγοι θα το εκαναν αυτο.
 
Σου αξιζουν συγχαριτηρια για την πραξη σου, ομως δεν σου αξιζει να ρισκαρεις την υγεια των δικων σου πουλιων, γιατι τα σπουργιτακια ως γνωστον... Μεταφερουν πολλες ασθενειες, οποτε φυλαξου.
 
φιλε αν θες επικοινωνησε με το εκπαζ (ελλ. Κεντρο περιθ. Αγρ.ζωων)στην αιγινα και θα σε πουνε τι πρεπει να κανεις (τηλ. 2297031338,6973318845)

Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Πηρα και μου ειπαν πως αν ζει και αυριο πρεπει να παω απο τα Πατισια που ειναι το εκπαζ Αθήνας να του κανουν μια ενεση γιατι αλλιως δεν υποχωρει το αιματωμα☹. Οποτε μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι αυριο και βλεπουμε
 
Σου αξιζουν συγχαριτηρια για την πραξη σου, ομως δεν σου αξιζει να ρισκαρεις την υγεια των δικων σου πουλιων, γιατι τα σπουργιτακια ως γνωστον... Μεταφερουν πολλες ασθενειες, οποτε φυλαξου.

Προσπαθω οσο μπορω να μην το εχω κοντα στα υπολοιπα. Αλλα κ το σπιτι ειναι μικρο. Σε τι αποσταση θα μπορουσε να μεταφερθει καποιο μικροβιο ή ψυρρα;
 
απο τη στιγμη που δεν ερχεται σε αμεση επαφη με τα υπολοιπα πουλακια δεν θα υπαρξει προβλημα αρκει να μην μπερδεψεις τα σκευη (ταιστρες, ποτιστρες κλπ)

ελπιζω ολα να πανε καλα. Εσυ εκανες το καλυτερο και αυτο εχει σημασια. Τα αλλα αστα στο Δημιουργο τους, εκεινος αποφασιζει!
 
Από τη στιγμή που θα μπει στο σπίτι μικρόβιο ή ψείρα (ειδικά αν αυτό είναι μικρό), τα πράγματα δυσκολεύουν.
Αν πρόκειται όμως να σωθεί μια ζωή, αξίζει να το διακινδυνεύεις λίγο.
 
Συμφωνω με τον Δημητρη αλλα στη θεση σου θα το εβγαζα σε μια ησυχη γωνια στο μπαλκονι και σκεπασμενο με καποιο πανι η πετσετα για προστασια ( για ζεστη αυτες τις μερες ουτε λογος ).
 
μπραβο οδυσσεα, θα το παρεις με τοκο πισω να ξερεις αυτο, τα καλα παντα τα ανταποδιδει... Μπραβο σου κα ιπαλι
 
Οδυσσεα, μπραβο για την προσπαθεια! Συνηθως εμεις οι ανθρωποι ειμαστε φορεις, μπορει δηλ ακομη κι αν το σπουργιτι δεν ερθει σε αμεση επαφη με τα πουλια σου, μπορει να μεταφερεις εσυ κατι, αρα καλο πλυσιμο τα χερια σου και μην πιανεις τα πουλια σου χωρις λογο, αυτοτο διαστημα!
 
μπραβο για την πραξη μακαρι το σπουργιτακι να τα καταφερει οσο για τις αρρωστιες να εισαι λιγο επιφυλακτικος για να μην παθει τιποτα κανενα απο τα δικα σου πουλια.
 
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες κ ειδικα εσενα jk21. Το πηγα σημερα το πρωι στο εκπαζ και τελικα το κρατησαν. Μου ειπαν πως το ενα ματι το εχει χασει σιγουρα ομως... Ελπιζω να πανε ολα καλα
 
Να σαι καλά φίλε μου. Ειναι πολύ συγκινητικό να υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα. Κάνουν τον κόσμο καλύτερο.
 
.. Σε τι αποσταση θα μπορουσε να μεταφερθει καποιο μικροβιο ή ψυρρα;
ο κτηνιατρος μου ειπε, οτι σε αποσταση 800 μετρων [ακομα κ οταν μεσολαβει τοιχος η αλλος οροφος-]
μπορει να μεταφερθουν μικροβια...
 
οδυσσεα το σπουργιτακι απο τα αξια χερια περασε σε σιγουρα χερια. Να σαι σιγουρος οτι θα συμβει οτι ειναι δυνατον. Τα παιδια δεν τα ξερω καθολου αλλα ξερω καποιου αντιστοιχου συλλογου στην πατριδα μου το βολο και πιστευω οτι και αυτα θα δινουν τον καλυτερο τους εατο στα φτερωτα φιλαρακια μας.
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια
 
Τέτοιες πράξεις αξίζουν συγχαρητήρια! Λίγοι θα το έκαναν αυτό.
 
Συγχαρητηρια παντως! Δεν νομιζω πως αλλοι θα εκαναν αυτο που επραξες εσυ σωστα! Φανηκε παντως η αγαπη σου και να ξερεις πως συγουρα καποια στιγμη θα σου βγει σε καλο!
 
Μπραβο φιλε για την υπεροχη πραξη σου
Μακαρι να τα καταφερει το μικρακι

ΜΦΧ
Πανος
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard

Σχετικά θέματα

Back
Top