Γενικά Spinus atrata (Μαύρο λούγαρο)

Συμφωνώ μ τον κύριο Γιάννη από το λίγο που διάβασα βρίσκεται Αργεντινή, Χιλή. Είναι άγριοι πτηνό όπως και το δικό μας Λούγαρο η καρδερινα! Όποτε δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι. Θα έχουμε Έλληνες εκτροφείς! Αλλά πες μας δυο λόγια
 
Γεια σας! Υπαρχει κάποιο ατομο που να εχει ασχοληθεί με τα ατρατα; διαχείριση, εκτροφή; θερμοκρασια-υγρασία;
Αν και δεν απαντώ στο ερώτημά σου, μήπως Νίκο θα ήθελες να ψάξουμε συλλογικά πληροφορίες για το είδος; Εννοώ βασικά μέσα από το διαδίκτυο και πάνω στα τετριμμένα, οικότοπος, διατροφή, αναπαραγωγή, συνθήκες εκτροφής (αν υπάρχουν) κλπ
 
Γεια σας! Υπαρχει κάποιο ατομο που να εχει ασχοληθεί με τα ατρατα; διαχείριση, εκτροφή; θερμοκρασια-υγρασία;

Απο οσο γνωριζω Νικο εχει καποια ατομα στην Ελλαδα που ασχολουνται εδω και αρκετο καιρο με την εκτροφη του Ατρατα και κατα καιρους βλεπω στο ΦΒ νεαρα πουλια, απο οτι διαβαζω η εκτροφη τους δεν ειναι τοσο ευκολη αλλα σιγουρα τα αναπαραγουν εδω στην ελλαδα σε ικανοποιητικο βαθμο. Διατροφικα τρωνε οτι κ τα λουγαρακαι τα ρεντ σισκιν απο θεμα θερμοκρασιας η Ελλαδα ενδυκνητε για την εκτροφη τους. Η αγορα τους βεβαια οπως καταλαινης ειναι δαπανηρη λογο του οτι υπαρχει μικρος αριθμος διαθεσιμων πουλιων κ τα δινουνε πανακριβα
 
Θα ήθελα όταν μπορέσεις να μου πεις μερικά άτομα που έχουν ατρατα στην Ελλάδα κ βγάζουν πουλιά ώστε να μιλήσω μαζί τους. Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ στο φβ να ποσταρουν εκτός από έναν κύριο που δεν έχω δει να έχει καλά αποτελέσματα γενικά στην εκτροφή τους (μάλιστα πρέπει να τα έχει εσωτερική εκτροφή). Γνωρίζω ότι έχουν αρκετό θέμα με την υγρασία, για αυτό πριν πάρω από έξω ήθελα να έχω μια εικόνα... Η τιμή είναι αρκετά καλή πιστεύω από εκτροφείς του εξωτερικού, βρίσκεις πουλιά από 100 ως 250 το πουλί..
 
nikosael26 Ok θα ρωτησω κ θα σου πω ουτως ωστε να επικοινωνησης μαζι τους. Παντως γενικα με το θεμα της υγρασιας οπως ξερης "θεμα'' εχουν ολα τα πουλια οποτε ειναι ενας παραγοντας που θελη προσοχη. Οταν μαθω θα επανελθω .
 
Γιώργο και Νίκο,τελικά υπάρχουν ή δεν υπάρχουν;
Η τιμή είναι αρκετά καλή πιστεύω από εκτροφείς του εξωτερικού, βρίσκεις πουλιά από 100 ως 250 το πουλί..
Υπολόγισε τα επόμενα 1-2 χρόνια να πάρει πολύ επάνω η τιμή του.
 
Αξίζει να πάρεις ένα τέτοιο πουλί από το εξωτερικό με τόσα χρήματα και στην τελική λόγω ολικής αλλαγής περιβάλλοντος και ώρας να έχεις προβλήματα;
 
Αξίζει να πάρεις ένα τέτοιο πουλί από το εξωτερικό με τόσα χρήματα και στην τελική λόγω ολικής αλλαγής περιβάλλοντος και ώρας να έχεις προβλήματα;
lol
Με 100 ή 250 ευρώ αξίζει να πάρεις ένα πουλί απο το εξωτερικό ακόμα και αν είσαι από πριν 100% βέβαιος οτι ο αποστολέας θα έπαιρνε ένα βαμμένο σπουργίτι για να στο στείλει.
Νιώθω οτι είναι αμελητέο ποσό για τις δοσοληψίες που γίνονται.
 
Με 100 ή 250 ευρώ αξίζει να πάρεις ένα πουλί απο το εξωτερικό ακόμα και αν είσαι από πριν 100% βέβαιος οτι ο αποστολέας θα έπαιρνε ένα βαμμένο σπουργίτι για να στο στείλει.
Νιώθω οτι είναι αμελητέο ποσό για τις δοσοληψίες που γίνονται.
Περίεργη άποψη 😱 :D
Γιατί να το κάνει; Για να δείξει ότι έχει πάρε δώσε με τα εξωτερικά;:)
 
Ναι στην ελλαδα υπαρχουν τουλαχιστον 3 ατομα που ασχολουνται, με το ενα εχω επαφες 400 ευρω το ζευγαρι τα δινη και αυτην την στιγμη δεν εχει νεοσσους τους εδωσε. Οταν θα βγαλη φετος θα σας το αναφερω εδω κ αν θελετε οποιος ενδιαφερετε θα επικοινωνηση με τον εκτροφεα. Με τους αλλους δεν εχω προσωπικα επαφη και ξερω οτι εχουν περιορισμενο αριθμο γεννητορων.
 
Συγνώμη που δεν είμαι μεγιστάνας
Το μήνυμά σου στην αρχή με άφησε κατάπληκτο. Το πήρα στα σοβαρά και σκέφτηκα ότι παρεξηγήθηκες. Έπειτα κατάλαβα ότι απλώς αστειεύεσαι. Ο γραπτός λόγος συχνά όμως παρεξηγείται, για αυτό ας έχουμε το νου μας να βάλουμε ένα συμπαθητικό :) ώστε να δείξουμε το ύφος του μηνύματος.
 
Το μήνυμά σου στην αρχή με άφησε κατάπληκτο. Το πήρα στα σοβαρά και σκέφτηκα ότι παρεξηγήθηκες. Έπειτα κατάλαβα ότι απλώς αστειεύεσαι. Ο γραπτός λόγος συχνά όμως παρεξηγείται, για αυτό ας έχουμε το νου μας να βάλουμε ένα συμπαθητικό :) ώστε να δείξουμε το ύφος του μηνύματος.
Έχεις δίκιο σε αυτό ήταν καθαρά αστείο θα μαι πιο προσεκτικός
 
Γιώργο και Νίκο,τελικά υπάρχουν ή δεν υπάρχουν;

Υπολόγισε τα επόμενα 1-2 χρόνια να πάρει πολύ επάνω η τιμή του.
Για ποιο λόγο θα πάρει πάνω η τιμή ; Οχι δεν μπορεσα να βρω ..

Αξίζει να πάρεις ένα τέτοιο πουλί από το εξωτερικό με τόσα χρήματα και στην τελική λόγω ολικής αλλαγής περιβάλλοντος και ώρας να έχεις προβλήματα;
Φυσικά και αξιζει. Από καπου πρέπει να γίνει η αρχη.

Αφού λύθηκαν και αποσαφηνίστηκαν οι παρανοήσεις καλό είναι να μείνουμε στο θέμα παιδιά...
Σωστά..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το λογικο ειναι αν υπαρξη αυξηση νεοσσων οτι θα πεσουν καποια στιγμη κ η τιμες στο εξωτερικο ισως βρισκης κ φθηνοτερα πουλια αλλα το θεμα μεταφορα καιει ακομα.
 
Για ποιο λόγο θα πάρει πάνω η τιμή ;
Όταν το μεγαλύτερο καναρινοsite της δυτικής Ευρώπης που διαδραματίζει εναν ηγεμονικό ρόλο στην παγκόσμια καναρινοκουλτούρα, ανεβάζει μονομελανικό καναρίνι, τρίτης γενιάς, παράγωγο υβριδισμού με τα atrata, ακόμα και ο κάθε πικραμένος θα ήθελε ένα P1(Ατράτα) να το βάλει με το F1(Υβρίδιο) για να πάρει ένα R1(25%καναρίνι) και πάει λέγοντας.
Αυτά βέβαια έχουν ξαναγίνει πριν 20 χρόνια.
 

Συνημμένα

  • 3307597550_2_9_TLM7RkR3.webp
    3307597550_2_9_TLM7RkR3.webp
    92,9 KB · Προβολές: 58
Back
Top