Διατροφή Spirulina στην διατροφή των πουλιών

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Καλησπέρα σας
Η Spirulina εκτος απο την αυγοτροφη που φιάχνουμε εμεις, πως αλλιως θα μπορουσα να την δωσω στα Πουλια;
Εδω γραφει οτι πρεπει να ανακατεψω 3 γραμμαρια Spirulina σε ενα κιλο τροφης (Κελαιδηνης), αλλα οπως το σκεφτομαι οσο και να το ανακατεψω πως να μοιραστει σωστα (ισοποσα);
Επειδη μπορει να παει σε ενα μερος της τροφης και σε καποια αλλα καθολου.
Στο νερο δεν πρεπει, νομιζω εδω δεν γραφει για νερο τιποτα.
Αυτο εδω βρηκα

Spirulina.webp
 
Στην αυγοτροφή ή σε οποιαδήποτε άλλη παρασκευασμένη από εμάς τροφή, μπορεί να προστεθεί και να ομοιογενοποιηθεί καλύτερα από άλλες φυσικές τροφές.

Και κάτι άσχετο με την ερώτηση αλλά αρκετά σχετικό με το θέμα, είναι για ποιο λόγο πιστεύουμε ότι πρέπει να δίνουμε στα πουλιά σπιρουλίνα; Υπάρχει όντως πραγματική ανάγκη;
 
Σε ενα θεμα για τις αυγοτροφες που καποιος, δεν θυμαμε ποιος ειχε προσθεσει να κοιταξουμε μερικες συνταγες αυγοτροφον και μια απο αυτες του mgerom ειχε την σπιρουλινα μεσα
Ετσι ξερωντας οτι η σπιρουλινη ειναι πολυ δυνατη και ευεργετικη οπως λενε τουλαχιστον την αγορασα και ειπα να τους δινω, πρωτα ομως ηθελα να το συζητησω μαζι σας
 
Η Spirulina εκτος απο την αυγοτροφη που φιάχνουμε εμεις, πως αλλιως θα μπορουσα να την δωσω στα Πουλια;
Έχει πολύ καλή αφομοίωση αν βρίσκεται διαλυμένη σε παρασκευάσματα που προετοιμάζουμε εμείς για τα πουλιά μας... κυρίως στην αυγοτροφή. Άλλος τρόπος είναι πάνω στο φρεσκοκομμένο μήλο ή στο υγρό λαχανικό που θα τους προσφέρουμε κάτι που όμως δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω να πω περισσότερα.
Η σπιρουλίνα τώρα περιέχει πάνω από 100 θρεπτικές ουσίες, συμπεριλαμβανομένων και της πλήρους σειράς των βιταμινών και των μεταλλικών αλάτων. Οι θρεπτικές ουσίες είναι εύπεπτες και αφομοιώνονται πολύ εύκολα από τον οργανισμό, διότι οι πολυσακχαρίτες οι οποίοι είναι από τα κύρια συστατικά των τοιχωμάτων του κυττάρου διαλύονται αυτομάτως με την επαφή με την υγρασία και τα πεπτικά ένζυμα.
Η αναλογία μεταξύ των πρωτεϊνών 55-70%, ελάχιστες θερμίδες, 58 φορές περισσότερο σίδηρο από το σπανάκι κλπ.
Τώρα αν την εντάξουμε στο σιτηρέσιο των πουλιών ή όχι αφορά τους εκτροφικούς στόχους, σκοπούς και επιδιώξεις του καθ΄ ένα.
Έχετε δίκιο ίσως δεν είναι απαραίτητη με τα τόσα σκευάσματα που χορηγούνται στα πουλιά... ίσως καλύπτει κάπως τις δικές μας ανησυχίες και μόνο.
Έχετε απόλυτο δίκιο πως δεν τρώνε φύκια τα πουλιά στη φύση όπως όμως δεν τρώνε και αυγοτροφές...

(http://www.ornitalia.gr/blog/entry/%CE%B7-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B1-]πηγή 1[/URL], )http://www.swsti-diatrofi.com/2007/03/blog-post.html[/ULNK[/dls]
 
Στο νερο δεν πρεπει, νομιζω εδω δεν γραφει για νερο τιποτα.
Σχετικά με αυτήν την ερώτηση σου, όχι, στο νερό δεν κάνει.

Θοδωρή, τα περισσότερα άρθρα εδώ μέσα έχουν σκοπό το να προκαλέσουν συζητήσεις που θα καταλήξουν σε χρησιμότερα συμπεράσματα ακόμη και από τις ίδιες τις πληροφορίες του άρθρου.

Η σπιρουλίνα είναι όντως μια πολύ θρεπτική τροφή γενικά, αλλά είναι συμπλήρωμα στη διατροφή τους και όπως συμβαίνει με όλα τα συμπληρώματα διατροφής, αυτό που θα πρέπει να προσέχουμε περισσότερο, είναι να μη χρειάζεται συμπλήρωμα η διατροφή που ακολουθούμε. Σε μια όσο το δυνατόν πιο πλήρη διατροφή, τα συμπληρώματα δεν προσθέτουν τίποτα ουσιαστικό στην ανάπτυξη και την υγεία ενός οργανισμού.
 
Χρειάζεται πολύ μικρή ποσότητα στην αυγοτροφή
Ναι, το είχα παρατηρήσει και εγώ κάποτε αυτό. Για την ακρίβεια, έβαζα κάθε φορά όλο και μικρότερη ποσότητα σπιρουλίνας ώστε να μην αποφεύγουν την αυγοτροφή μέχρι που επιτέλους τελείωσε η συσκευασία που είχα πάρει και δεν ξαναπήρα έκτοτε.
 
Σπιρουλίνα και τοξικότητα

Έντονη ανησυχία παρουσιάζει η διαπίστωση μέσω ερευνητικών δεδομένων ότι ένας μεγάλος αριθμόςτέτοιων κυανοβακτηρίων έχει την ικανότητα να παράγει τοξίνες και κυρίως ηπατοτοξίνες και νευροτοξίνες, ακόμα και όταν καλλιεργείται σε κατάλληλες συνθήκες. Η έκθεση στα τοξικά κυανοβακτήρια μέσω της κατανάλωσης συμπληρωμάτων διατροφής είναι επικίνδυνη για την υγεία του ανθρώπου. Οι επιπτώσεις αυτές μπορεί αν είναι:

  • οξείες : τοξική δηλητηρίαση, θάνατος.
  • χρόνιες : καρκινογένεση.
Μια πρόσφατη έρευνα που πραγματοποιήθηκε σε συμπληρώματα διατροφής με την εμπορική ονομασία «Spirulina» στην ασιατική αγορά, έδειξε ότι το 95% των σκευασμάτων περιείχαν ηπατοτοξίνες, ενώ ένα θανατηφόρο επεισόδιο σημειώθηκε και συνδέεται με την κατανάλωση «Spirulina», στον Ελλαδικό χώρο.

Τα νεότερα δεδομένα υποδεικνύουν ότι βιομάζα Arthrospira που παράγεται σε ανοικτά συστήματα ή συλλέγεται από φυσικά συστήματα μπορεί να περιέχει και τοξίνες γιατί η διάκριση ενός τοξικού από ένα μη τοξικό κυανοβακτήριο δεν μπορεί να γίνει εύκολα. Κάτι τέτοιο οφείλεται συχνά στην επιμόλυνση της καλλιέργειας από άλλα κυανοβακτήρια που παράγουν τοξίνες και όχι στο ίδιο το κυανοβακτήριο Arthrospira, ωστόσο κάποια είδη του Arthrospira έχουν ενοχοποιηθεί απευθείας για το θάνατο πτηνών σε λίμνες στην Αφρική.
Η σπιρουλίνα : πόσο «αθώα» είναι; | Διαιτoλογία
 
Προσωπικά, έχω μια πολύ κακή εμπειρία από την σπιρουλίνα, ως άνθρωπος εγώ η ίδια όχι στα πουλιά.
Πήρα μία φορά, στην αρχή της μόδας της.
Το βράδυ της ίδιας μέρας, είχα έντονη δυσφορία και δύσπνοια προφανώς αλλεργικής προέλευσης και όλην την νύχτα έμεινα στο μπαλκόνι κάνοντας εισπνοές.
Δεν υπήρχε κάτι άλλο να ενοχοποιήσω γι αυτή την κατάσταση.
Φυσικά σε όποιον γιατρό, φαρμακοποιό ή άλλον επιστήμονα το είπα, μου είπαν πως κάνω λάθος και η σπιρουλίνα δεν είναι ποτέ αλλεργιογόνα.
Εγώ δε, δεν είμαι ευαίσθητη σε αλλεργίες γενικώς.
Επειδή είμαι 100% σίγουρη ότι αυτό το έπαθα από την σπιρουλίνα και όλοι είναι κατηγορηματικά αντίθετοι, το εισφέρω με επιφύλαξη.
Από τότε πάντως, μόνο στα ψάρια μου την δίνω και στην ειδική μορφή που πουλιέται γι αυτά, που είναι πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον.

Οπωσδήποτε δεν θα διακινδύνευα να την χορηγήσω σε τόσο μικρά πλάσματα όσο είναι τα πουλιά, εκτός πια αν κυκλοφορούν ειδικά γι' αυτά δοκιμασμένα σκευάσματα.
 
Εγώ δοκιμαστικά πριν από 7 μήνες αγόρασα σπιρουλίνα για τα καναρινάκια μου. Την έβαλα χύμα μέσα στην αυγοτροφή (5γρμ ανά μισό κιλό αυγοτροφή) και παρατήρησα ότι την τρώνε άνετα και επίσης δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα σε πουλάκι αντιθέτως τα είδα περισσότερο ευδιάθετα και κινητικά.
 
Σας ευχαριστω ολους σας παρα πολυ
Να ξερετε επισεις οτι σας εχω συμπαθησει ολους παρα πολυ, πρωτον γιαυτο το λειτουργημα που κανετε εδω βοηθωντας τον κοσμο που δεν εχει εμπειρια και δευτερον για τον τροπο επικοινονιας σας, που θεωρω οτι ειναι αψογος, αν σκεφτει κανεις την προσπαθεια και σε διαρκεια παρακαλω, να βοηθατε παντα σε καθε ερωτηση μας και οπως εχω δει σε ορισμενες ερωτησεις ειμαστε πολυ κουραστηκοι...
Σας ακουσα και η αποφαση μου ειναι να μην το δωσω στα πουλια και να συνεχισω με την καλη διατροφη που απο εσας εμαθα και με καθημερινη καθαριοτητα ωστε να ζησουν ανετα μεσα στην αιχμαλοσια τους.
Θελω ακομα ενα πραγμα να προσθεσω, ειναι εκτος θεματος αλλα θεωρω οτι ειναι σημαντικο.
Να ειναι ενα θεμα καρφιτσομενο για τους προταρηδες πως να μπουνε γρηγορα στο προγραμμακαι ετσι να κανουν οσο το δυνατον λιγοτερα λαθη τα οποια καστιζουν πολυ ασχημα, να μιλαει για την διατροφη για το χωρο που χρειαζονται κατι που πιστευω εσεις ξερετε πολυ καλα τι οδηγιες χρειαζονται, επειδη σε καποιον που γνωριξει ελαχιστα ως καθολου θατον βοηθησει πολυ πιο γρηγορε να αντιληφθει τα βασικα.
Τωρα θα μου πειτε απο την αλλη γιατι να παρει τα ζωακια καποιος αν δεν εχει μαθει τα βασικα, αυτο θελει πολυ συζητηση πιστευω
Τωρα με αυτο που προτεινα πιο πανω, μπορει να υπαρχει ενα τετοιο θεμα και να μην το προσεξα
Σας ευχαριστω και παλι
:)👍
 
Σπιρουλίνα έδινα και δίνω στα πουλιά μου για πολλά χρόνια...
ίσως για να καλύψω τις ανησυχίες μου, ίσως γιατί κάνει πραγματικά καλό... ίσως και για πολλά άλλα...όμως ειλικρινά δε βλέπω το λόγο να τη σταματήσω...
Απλά πιστεύω πως χρειάζεται σταθερή και εγγυημένη ποιότητα του σκευάσματος
Να ειναι ενα θεμα καρφιτσομενο για τους προταρηδες πως να μπουνε γρηγορα στο προγραμμακαι ετσι να κανουν οσο το δυνατον λιγοτερα λαθη τα οποια καστιζουν πολυ ασχημα, να μιλαει για την διατροφη για το χωρο που χρειαζονται κατι που πιστευω εσεις ξερετε πολυ καλα τι οδηγιες χρειαζονται, επειδη σε καποιον που γνωριξει ελαχιστα ως καθολου θατον βοηθησει πολυ πιο γρηγορε να αντιληφθει τα βασικα.
Νομίζω πως υπάρχουν Θόδωρε...
Σας ευχαριστω ολους σας παρα πολυ
Να ξερετε επισεις οτι σας εχω συμπαθησει ολους παρα πολυ, πρωτον γιαυτο το λειτουργημα που κανετε εδω βοηθωντας τον κοσμο που δεν εχει εμπειρια και δευτερον για τον τροπο επικοινονιας σας, που θεωρω οτι ειναι αψογος, αν σκεφτει κανεις την προσπαθεια και σε διαρκεια παρακαλω, να βοηθατε παντα σε καθε ερωτηση μας και οπως εχω δει σε ορισμενες ερωτησεις ειμαστε πολυ κουραστηκοι...
Κι εμείς σε ευχαριστούμε.
 
Σπιρουλίνα έδινα και δίνω στα πουλιά μου για πολλά χρόνια...
ίσως για να καλύψω τις ανησυχίες μου, ίσως γιατί κάνει πραγματικά καλό... ίσως και για πολλά άλλα...όμως ειλικρινά δε βλέπω το λόγο να τη σταματήσω...
Απλά πιστεύω πως χρειάζεται σταθερή και εγγυημένη ποιότητα του σκευάσματος

Νομίζω πως υπάρχουν Θόδωρε...

Κι εμείς σε ευχαριστούμε.
μπορώ να βαλω σπιρουλινα που παίρνουμε οι άνθρωποι και αν ναι σε τι δοσολογία;
 
Εγώ δοκιμαστικά πριν από 7 μήνες αγόρασα σπιρουλίνα για τα καναρινάκια μου. Την έβαλα χύμα μέσα στην αυγοτροφή (5γρμ ανά μισό κιλό αυγοτροφή) και παρατήρησα ότι την τρώνε άνετα και επίσης δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα σε πουλάκι αντιθέτως τα είδα περισσότερο ευδιάθετα και κινητικά.
εγώ, φίλοι μου,θα συμφωνήσω απόλυτα με τον κο. Μισαλούρη, γιατί νιώθω και κινούμαι ακριβώς όπως και ο Γιάννης:θέλω να προσφέρω, με όση δύναμη-ψυχή-μέσον διαθέτω,τα καλύτερα στα καναρίνια μου, είτα αυτό ακούει στο όνομα τροφή είτε αυγοτροφή είτε συμπλήρωμα διατροφής είτε εγκαταστάσεις! Όλα αυτά με κάνουν και μένα να νιώθω καλά μέσα μου!

και..φίλε Ανδρέα, καλό θα ήταν να τροποποιήσεις λίγο την δοσολογία της σπιρουλίνας, δηλ. 5γρ σε 1κιλ. Αυγοτροφής! Έτσι θα αποφύγεις τόσο την άρνηση προς την αυγοτροφή όσο και την υπερδοσολογία!👍
 
Back
Top