Ασθένειες Splayed legs στο ένα μου lovebird

Δημήτρης500

PB New Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2018
Μηνύματα
25
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας, έχω 2 lovebirds εκ των οποίων το ένα έχει splayed legs! Είναι 2,5 μηνών περίπου και δεν ξέρω αν στην ηλικία του μπορεί να φτιάξει το πρόβλημα του! Είχα δοκιμάσει με σφουγγαράκι αλλά δεν μπορούσε να κινηθεί οπότε δεν μπορούσε να πάει στο φαΐ και στο νερό, επίσης δοκίμασα και με λαστιχάκι αλλά επειδή ήταν πολύ ευέλικτο μπορούσε να ξαναπάει το πόδι του στην λάθος θέση.Άμα λύνεται το πρόβλημα του σε αυτήν την ηλικία παρακαλώ πείτε πώς να τον θεραπεύσω γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρείται!

Νομίζω ότι φαίνονται (έκανα περικοπή την φωτογραφία)
 

Συνημμένα

  • Auto2.webp
    Auto2.webp
    39,9 KB · Προβολές: 38
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Φωτογραφία μπορούμε να δούμε για να μπορέσουμε να σου πούμε;
Τέτοιες βλάβες πάντως φτιάχνονται σε νεαρή ηλικία και μόλις το διαπιστώσουμε,όσο ακόμα είναι στη φωλιά. Σε νεαρή ηλικία είναι πιο μαλακά τα οστα και καθώς βρίσκεται όλος ο οργανισμός του πουλιού σε ανάπτυξη γίνεται εύκολα η αποκατάσταση.
 
Σε φώτο στα κάγκελα δε μπορούμε να δουμε το μέγεθος της βλάβης γιατί έτσι οπως πιάνετε και ανοιγουν τα πόδια του για να κρατηθει φαίνεται σχεδόν φυσιολογικό.
Το πουλάκι πρέπει να μας το βγάλεις φώτο σε επίπεδη επιφάνεια(όχι λεια) ώστε να δουμε πόσο φεύγει το ποδαράκι του.

Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο δύσκολη γίνεται η διαχείριση ενός τέτοιου θέματος γιατί δεν είναι συνεργάσιμο και το πουλάκι... Πετάει, σκαρφαλώνει και στρεσάρετε περισσότερο.
 
Ααα ok σε λίγο θα τραβήξω photo αλλά να ξέρεις το δεξί πόδι απομακρύνεται από το άλλο όσο πάει δηλαδή δεν μπορεί να το πάει πιο κει το έχει φτάσει το τέρμα, δυστυχώς! (το έχω βάλει στο κάτω μέρος του κλούβιου ένα σουπλά με τρυπούλες για να γαντζώνει τα νύχια του και να μην γλιστράει στην λεία επιφάνεια)
 
Νομίζω πως έχεις αργήσει πολύ, είτε εσύ είτε αυτός που στα έδωσε. Το δέσιμο γίνεται όσο το πουλάκι είναι στο στάδιο της φωλιάς ακόμη και δεν πρέπει να βγει μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα. Από που τα πήρες και σε ποια ηλικία; Όταν τα πήρες έτσι ήταν;
 
Back
Top