Φροντίδα Sun Conure, προβλημα υπερ-αγαπης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzive
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tzive

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Πολυδένδρι
Ναι ναι καλά ακούσατε υπάρχει πρόβλημα υπερ-αγάπης. Κάθε φορά που βάζω την "Sunny" μέσα στο κλουδί και κάνω κίνηση να φύγω απο το δωμάτιο αρχίζει να κράζει με όλη της την δύναμη, πράγμα πολύ ενοχλητικό. Επίσης όταν είναι μέσα στο κλουδί και μιλαώ στο κινητό πάλι γίνετε χαμός.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να της κόψω αυτή την συνήθεια; Την έχω απο τα μέσα Νοέμβρη και είναι 2+μισό χρονών. Έχω αρχίσει και κουράζομαι...please help!
 
Η συμπεριφορά αυτή μπορεί να καθοριστεί, αλλά θα χρειαστεί κάποιος χρόνος. Ακούγεται σαν να έχει μάθει ότι θα πάρει την προσοχή από τις φωνές. Έχετε να του λιχουδιές ή προσοχή όταν κάνει θόρυβο; Υπήρξαν ορισμένες άλλες σημαντικές αλλαγές κατά τις τελευταίες ημέρες;

Επίσης, κατά την ηλικία του, έχει γίνει σεξουαλικώς ώριμα. Αυτό μπορεί να έχει επιπτώσεις για τη συμπεριφορά επίσης.

Μια τεχνική που μπορείτε να δοκιμάσετε είναι η ανταμοιβή του όταν έχει ησυχία. Αποφύγετε την επιβράβευση του με λιχουδιές ή προσοχή όταν κάνει πάρα πολύ θόρυβο. Ωστόσο, όταν είναι ήσυχο, προσφέρει ανταμοιβή.

Έχει πολλά παιχνίδια στο κλουβί του; Να σας προσφέρουν νέα παιχνίδια συχνά; Μερικές φορές, όταν ένα πουλί έχει βαρεθεί, θα εξετάσουμε με την ανθρώπινη για ψυχαγωγία. Ωστόσο, εάν έχει πολλά παιχνίδια που δεν μπορεί να ουρλιάζουν για την προσοχή.
 
Επίσης, έχετε κατανοήσει πολύ καλά Αγγλικά μιλήσει ή μήπως διαβάσει καλά αγγλικά; Αν ναι, μπορώ μετά ορισμένες συνδέσεις με ορισμένες πληροφορίες που θα μπορούσαν να είναι χρήσιμα για σας
 
Δεν σε πιανω...

edit: τωρα είδα οτι εισαι απο Αμερική... Ρίχτο καλύτερα στα Αγγλίκα μπας και βγάλουν άκρη...
 
Ρίχτο καλύτερα στα Αγγλίκα μπας και βγάλουν άκρη...
Δυστυχώς δεν επιτρέπεται άλλη γλώσσα γραφής στο φόρουμ, πλην των ελληνικών. Χρειάζεται λίγη εξοικείωση και θα καταλαβαίνεις μια χαρά τα μηνύματα του Jamie, όπως καταλαβαίνουμε και εμείς οι υπόλοιποι τα περίπου 1000 μηνύματα που έχει γράψει ως τώρα. :)
 
Βεβαίιως… η γλώσσα επικοινωνίας στα pm δεν αφορά το φόρουμ :)
 
Δοκίμασε όταν φωνάζει να φεύγεις από το δωμάτιο χωρίς να τον κοιτάξεις για 10 λεπτά και αφού σταματήσει, να επιστρέφεις όχι αμέσως αλλά αφού έχουν περάσει 2-3 λεπτά. Όσο για το τηλέφωνο, αυτό είναι κάτι που κι εγώ ακόμη δεν έχω βρει λύση! Απλά φροντίζω να μιλάω σε άλλον χώρο. 🙂
 
Back
Top