Αναπαραγωγή Tί να κάνω με αυγό lovebird 32 ημερών;

eeryelf

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
3
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδια γεια σας και καλώς σας βρήκα,

Τα Lovebirds μου κάνανε 3 αυγουλάκια στις 16, 18 και 20 Μαΐου. Οι δύο πρώτοι νεοσοί βγήκαν 11 και 13 Ιουνίου και μεγαλώνουν αλλά το τρίτο αυγό δεν έχει σκάσει ακόμα. Τί να κάνω με το τρίτο αυγό; Να το αφήσω στην φωλιά ή να το βγάλω; Και αν το βγάλω παίζει η μάνα να νευριάσει και να μην ξαναμπει να ταΐσει τα μικρά της;
 
32 ημερων δεν υπαρχει περιπτωση να εχει μεσα ζωντανο νεοσσο. Καλυτερα να το βγαλεις διοτι αν μενει εκει ειναι επικινδυνο να σπασει και να φανε κατι απο το χαλασμενο εσωτερικο του ειτε οι γονεις ειτε τα μωρα. Δε νομιζω πως θα επηρεαστει η συμπεριφορα της μητερας απο αυτο. Αλλοι πιανουν και τα πουλακια χωρις κανενα προβλημα. :)
 
ο. Κ.
πληνε καλα χερια
οταν ειναι η γονεις εξω απο φολια ανοιξε και βγαλε το αυγο γρηγορα... μην ενοχλης τα αλλα μικρα γιατι αν ειναι η προτη φορα που γινονται γονεις μπορει να εγκαταλιψουν μορα
να σου ζησουνε και τα μορα σου...
 
Μηπως θα ητανε καλυτερα να βγαλεις το αυγο και στην θεση του να βαλεις ενα ψευτικο! Ανεστη εσυ τι θα ελεγες;
 
Δεν νομιζω οτι εχει κατι να προσφερει το πλαστικο αυγο σε αυτη τη φαση. Εξαλλου εχουν ηδη ασχοληθει οι γονεις με τα πουλακια. Δεν ειναι τοσο συχνο στους παπαγαλους να παρατανε τις φωλιες και σε αντιθεση με τα καναρινια εχουν κατα τη γνωμη μου πιο ισχυρο το ενστικτο της οικογενειας, της προστασιας της φωλιας και της φροντιδας των μικρων. Να φανταστεις οτι πολλοι ανθρωποι που δεν παιρνουν το ρισκο να ταισουν μωρα στο χερι τα μεγαλωνουν μαζι με τους γονεις που σημαινει οτι 1-2 φορες την ημερα και για 10 λεπτα παιρνουν τα μωρα ενα-ενα η περισσοτερα απο τη φωλια (αναλογα ποσα ειναι, καλο ειναι να μην μενει η φωλια αδεια και αγχωθουν οι γονεις) και ετσι τα πουλακια εκοικειωνονται με τους ανθρωπους απο μικρη ηλικια.

Το γεγονος ειναι οτι το αυγο εχει χαλασει και πρεπει να απομακρυνθει το συντομοτερο πιστευω εγω ειτε βαλει πλαστικο στη θεση του ειτε οχι. :)
 
Έβγαλα το αυγό χωρίς να πάρουν χαμπάρι και όλα πάνε μια χαρά. Στην αρχή που μπήκε στην φωλιά μάλλον το έψαχνε και βγήκε έξω λίγο νευρίασμένη, αλλά τώρα όλα μια χαρά, κάθεται μέσα και φροντίζει τα μωρά της...

Ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια.
 
Back
Top