Γενικά Tα γκουλντάκια μου έχουν πλάκα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kika

PB Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2021
Μηνύματα
499
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Απο τα δυο γκουλντιαν που εχω,ο Ντοναλντ σχεδον καθε μερα χοροπηδαει στην πατηθρα κελαηδωντας στον Γκουλντυ! ειναι φυσιολογικο? βεβαια ο Γκουλντυ το παιζει αρχηγος και θελει πρωτος αυτος π.χ να κουρνιασει, να πιει νερο, η' να φαει κατι που τους βαζω, και τσιμπαει στο ραμφος τον Ντοναλντ ο οποιος θελει κι αυτος να τα κανει..ενω ο γκουλντυ διαλεγει να καθεται σε μια ταιστρα που εχω πιο ψηλα στη γωνια , κι απο εκει κελαηδαει βλεποντας προς τα εξω-κοινως τον φτυνει τον Ντοναλντ😂1658602163855.webp
 
Καλησπέρα.
ο Ντοναλντ σχεδον καθε μερα χοροπηδαει στην πατηθρα κελαηδωντας στον Γκουλντυ! ειναι φυσιολογικο?
Είναι ο τρόπος που φλερτάρουν όταν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή και θέλουν να εντυπωσιάσουν το ζευγάρι τους.
 
μα φλερταρει ενα αρσενικο ενα αλλο αρσενικο!
Συμβαίνει και σε άλλα είδη, έχω δει κανάρα να ανεβαίνει στη πλάτη άλλης κανάρας όπως κάνουν τα αρσενικά.
ειναι ομως 2 αρσενικα
Άρα δεν κινδυνεύεις να μαζεύεις αυγά από το κλουβί.
 
🤣Ο καημενος ο Ντοναλντ εχει ξεσκιστει να κορδονεται και να κελαηδαει χοροπηδωντας απευθυνομενος στον Γκουλντυ ο οποιος τον γραφει κανονικα😂-το παιζει ο βαρυμαγκας της παρεας. ενω ο Γκουλντυ κελαηδαει γενικα σε αλλη πατηθρα ,ακομα και στο πατωμα που του αρεσει να πηγαινει,και οχι απευθυνομενος στον Ντοναλντ. ΑΡΑΓΕ, ποιος εχει μεγαλυτερη αναγκη για θηλυκο????γιατι τωρα στα μεσα Σεπτεμβριου θα αγορασω ενα μπλε η' κιτρινο θηλυκο. με ποιον να το βαλω μετα την καραντινα? να το βαλω με τα 2 αρσενικα να διαλεξει Η' θα φαγωθουν τα αρσενικα? γιατι τωρα τα 2 αρσενικα καλα τα πανε μονο κατι ψιλοτσιμπηματα ποιο θα φαει μαρουλι πρωτο, η' ποιο θα κουρνιασει στο καλυτερο σημειο...
 
Γενετικά μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα παρουσίαζαν οι απόγονοι από το dilute(pastel) αρσενικό με ένα κίτρινο θηλυκό. Θα υπήρχε μία περίπτωση να βγουν αρσενικά διπλού παράγοντα (DF yellow) τα οποία είναι όμορφα εμφανισιακά,αναλόγως και τα γούστα.
Αρχέγονο αρσενικό με μπλε ή κίτρινο θηλυκό δεν δίνει και τίποτα το ιδιαίτερο από απογόνους. Φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο τόσο ο φαινότυπος των πουλιών (χρώμα κεφαλιού, πλάτη, στήθος) όσο και ο γενότυπος τον οποίο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε με σαφήνεια στην συγκεκριμένη περίπτωση. Επομένως προτείνω ένα κίτρινο θηλυκό με κόκκινο κατά προτίμηση η κίτρινο κεφάλι για το dilute αρσενικό.
 
αν βρω ομως μπλε θηλυκο δεν διδει τιποτα ενδιαφερον με το dilute αρσενικο μου?
Χωρίς να υπάρχει η εικόνα του θηλυκού θα βγουν σίγουρα αρχέγονα κοκκινοκέφαλα αρσενικά - θηλυκά, αρσενικά dilute και κίτρινα θηλυκά με μωβ στήθος. Φυσικά όλα αυτά θα είναι φορείς μπλε, δηλαδή αν κάποιο από αυτά μπει με άλλο μπλε ή φορέα μπλε τότε θα βγουν και μπλε πουλιά.
 
Back
Top