Αναπαραγωγή Tα παραδεισια μου γεννανε συνεχεια

PARADISIOS

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
[Καλημέρα σε όλους. Πριν περίπου τρείς εβδομάδες σας έγραψα να μου απαντήσετε για το πότε σκάνε τα αυγά. Τελικά δεν έγινε τίποτα.Αποφάσισα να τους βγάλω την φωλία για να ξεκουραστούν. Τα ενίσχισα διατροφικά και είδα ότι μου έκαναν δύο αυγά στον πάτο του κλουβιού.Αμέσως ξαναέβαλα τη φωλιά και μέσα σε τέσσερεις ημέρες μου έχουν κάνει έξι αυγά. Σημείωση ότι τα αυγά δεν είναι τσουφια το εχω τσεκάρει. Θέλω επισεις να πω ότι απο τον Νοέμβριο μέχρι σηήμερα έχουν κανει 23 αυγα αλλά τίποτα. Το θέμα είναι ενταξει δεν μπορουν να σκάσουν τα αυγά αλλά εγώ τι θα κάνω θα μου γεννάνε συνέχεια πως να σταματήσουν μήμπως πρέπει να τα χωρίσω; Όταν προσπάθεισα να τα χωρίσω έγινε ένας χαμός μέσα στο κλουβί ήταν ακατορθωτο. Σας παρακαλώ πως πρέπει να χειριστώ την κατάσταση;

ευχαριστώ
ΓΙΑΝΝΗΣ
 
Αυτη ποια γεννα ειναι σε αριθμο; Αν αποφασισεις να τα αφησεις φροντισε για την πολυ καλη διατροφη του θηλυκου διοτι απο το Νοεμβριο ειναι παρα πολυς ο καιρος για συνεχομενες γεννες. Και ναι να τα χωρισεις αν δε σταματανε διαφορετικα διοτι η θηλυκια θα εξαντληθει με πιθανο σοβαρο κινδυνο για την υγεια της. Ο οργανισμος της ζυγιζει μονο λιγα γραμμαρια...

Μπορεις να τους αυξησεις τις ωρες υπνου σκεπαζοντας τα με ενα σκουρο πανι, το σκοταδι για περισσοτερες ωρες θα τα βοηθησει να βγουνε απο την αναπαραγωγικη περιοδο... 😉
 
An ta poulia kanoune sinexio ayga, einai kindino na tous xaneis apo adynamia.
Soe egrapse afto idi o Anestis.

An seleis na stamtai i thiliki na kanei ayga, prepei na sfiaxneis to peribalon, san na einai telos tis fisiki periodos anaparagogies, simenei:

1. Afto pou sou egrapse o Anestis, ligotero fos tis meras, kane ena programma kai baltous sthero 10 ores mera. Simenei exoune px tora fos apo 6.00 ora to proi , tis 16.00 to apogefma tous skepaseis me ena skouro pani. Etsi exeis 10 ores mera.

2. Finis ta poulia se drosseri meros kapios dou exei skia kai oxi poli ilio

3. Taiseis mono sporoi tipota alo, oute fruta oute laxana, kai mono ena koutalaki tou glyko ana pouli tin mera.

4 Katholou Bitamines, oute sto nero oute stin trofi, kai mono kathera nero.

5. Min baleis folia kai nima.

Kanonika etsi stamatane amesa na kanoune ayga. Tous finis gia peripou 3-4 mines gia na sinelthi to soma tis thilikis.


Alexandros
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Παιδιά τα πουλιά είναι παραδείσια. Δεν έχουν αναπαραγωγική περίοδο. Ακόμη και μέσα το χειμώνα, μου γεννάνε. Ακόμη και μόνο να το αφήσεις καμιά φορά γεννάει αυγά το θηλυκό. Η γνώμη μου είναι απλά να αφαιρέσεις τη φωλιά αν θες να την σταματήσεις. Από τη στιγμή που δεν έχουν βγάλει καθόλου μικρά δεν είναι τόσο κουρασμένα τα πουλιά. Άφησέ τα να τελειώσουν αυτήν την προσπάθεια και μετά αφαιρείς φωλιές. Κατά διαστήματα θα βρίσκεις από κανένα αυγό στον πάτο του κλουβιού αλλά μέχρι εκεί. Χωρίς φωλιά δεν πρόκειται να κάνει ολοκληρωμένες γέννες. Αυτό που με απασχολεί είναι ο λόγος που από το Νοέμβρη δεν είχες κανένα γόνιμο αυγό. Τα είχες κάνει οωσκόπηση; Ήταν γόνιμα και δεν εκκολάφτηκαν ή ήταν άσπορα; Αυτά που έκανε τώρα τα είδες αν είναι γόνιμα;
 
Παιδιά τα πουλιά είναι παραδείσια. Δεν έχουν αναπαραγωγική περίοδο. Ακόμη και μέσα το χειμώνα, μου γεννάνε. Ακόμη και μόνο να το αφήσεις καμιά φορά γεννάει αυγά το θηλυκό. Η γνώμη μου είναι απλά να αφαιρέσεις τη φωλιά αν θες να την σταματήσεις. Από τη στιγμή που δεν έχουν βγάλει καθόλου μικρά δεν είναι τόσο κουρασμένα τα πουλιά. Άφησέ τα να τελειώσουν αυτήν την προσπάθεια και μετά αφαιρείς φωλιές. Κατά διαστήματα θα βρίσκεις από κανένα αυγό στον πάτο του κλουβιού αλλά μέχρι εκεί. Χωρίς φωλιά δεν πρόκειται να κάνει ολοκληρωμένες γέννες.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Βασίλη.
 
Παιδιά τα πουλιά είναι παραδείσια. Δεν έχουν αναπαραγωγική περίοδο. Ακόμη και μέσα το χειμώνα, μου γεννάνε. Ακόμη και μόνο να το αφήσεις καμιά φορά γεννάει αυγά το θηλυκό.

Os ksero afta ta poulia den exoune anaparagogi periodos, san ta poulia mas. Zoune stin Australia pou den exei oute kalokairi oute ximona. Zoune se perioxes san erimia (Savannes). Ekei afta ta poulia prepei na einai amesos etoimo gia anaparagogi, otan erthi i broxi kai se liges meres ola ginete brasino kai plousio se trofi. Afto einai i periodo anaparagogis gia afta ta poulia. Antistato i periodo xoris trofi einai i periodo iremias. Afta me plousio trofi kai xoris folia kai nima tha kanoune ayga meza tin taistra. Gia afto egrapsa na mionei tin trofi, kai na min dini Bitamines oute brasinada oute fruta. Etsi ksekinisi gia to pouli i periodo tis ksirasias, kai malon stamatai na kani ayga.



Alexandros
 
Προς τους παλαιότερους κυρίως.
Απο ότι κατάλαβα τα πουλιά του Γιάννη έχουν αυτή τη στιγμή αυγά. Μήπως θα ήταν καλό να κάνει το αντίθετο απο αυτό που είπε ο κύριος Αλέξανδρος για τώρα που έχουν τα αυγά μήπως προχωρήσουν με αυτή τη γέννα και την ολοκληρώσουν και μετά να προσπαθήσει να τα διακώψει για κάπιο διάστημα;
Δεν έχω πείρα και δεν το λέω σαν γνώστης, το αναφέρω σαν ιδέα, οι πιο έμπειροι πείτε την γνώμη σας! Θα λειτουργούσε κάτι τέτοιο;
 
αλλοι εχουν προβλημα γιατι γεννανε συνεχεια και αλλοι γιατι δε γεννανε καθόλου!:D
 
Back
Top