Αναπαραγωγή Tα πρωτα 2 αυγα απο τα ζεμπρακια μου, τι κανω τωρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mike2121
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mike2121

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Ρόδος
Σημερα ειδα στην φωλια και ειχε 2 αυγα τι να κάνω; Τι διαρτοφη πρεπει να ακολουθησω απο εδω και μπρος;
 
Καταρχήν τι διατροφή είχες μέχρι τώρα; Αν έδινες αυγοτροφή, φρούτα πολυβιταμίνες κλπ τα κόβεις μέχρι να βγουν οι νεοσσοί.
 
Ολα αυτα τους δινω! Σημερα ειδα αλλο ενα αυγο συνολο 3. Οταν βγουν οι νεοσσοι θα δινω κανονικα αυγοτροφη; Και ολα τα υπολοιπα;
 
Εγώ όταν βγαίνουν οι νεοσσοί δίνω καθημερινά αυγοτροφή. Φρούτα αρχίζω να δίνω μετά την 5η μέρα και κυρίως μήλο. Ιταλικό κεχρί όσο περισσότερο μπορώ μέσα στο κλουβί από την πρώτη μέρα. Μερικές φορές βάζω και πολυβιταμίνη στο νερό αλλά από τη 10η μέρα και μετά και όχι καθημερινά (το πολύ 2-3 φορές μέχρι να απογαλακτιστούν).
 
Ξεχασα να πω οτι δεν καθεται ακομη μεσα στη φωλια το θυληκο αρα θα κανει και αλλο αυγο ε;
 
Αν δεν κανει αυριο κι αλλο αυγο,τοτε ναι σταματησε και μετα θα παει να κλωσσησει..
Μερικα θηλυκα προτιμουν να τελειωνουν τα αυγα και μετα να αρχιζουν το κλωσσημα για να βγουν την ιδια μερα τα πουλακια 😉
 
Συμφωνω με τη Νικη! Και η δικια μου ζεμπρινα εκανε και τα 6 αυγουλακια και οταν τελειωσε εκατσε οριστικα... Μεχρι τοτε οποτε εμπαινε μεσα εκανε ενα αυγο και ξαναεβγαινε!
 
Τελικα τωρα που γυρισα απο την δουλεια την ειδα να καθεται δεν θα κανει αλλο! Αυγο να τους δινω;Γιατι ο βασιλης μου ειπε να σταματησω να τους δινω μονο οταν βγουν οι νεοσσοι!Για αρχη καλα ειναι 3 αυγα ε;Ελπιζω στην επομενη γενα να κανει περισοτερα!
 
Αυγο να τους δινω;

Σωστά είπε ο Βασίλης. 😉 Όταν το πουλί κάθεται και κλωσσάει μόνιμα σταματάμε να δίνουμε αυγοτροφή, λαχανικά, φρούτα, συμπληρώματα κτλ μέχρι να βγουν οι νεοσσοί. :)
 
Ε ναι! Σιγα μην σου εκανε μονο 3! Μπορει να εχει και συνεχεια... Εμενα και στις 2 γεννες εκανε 6 αυγα!
 
Σημερα ηταν καθοτανε στν φωλια συνεχεια! Αρα δεν θα κανει αλλο αυγο θα ανεβασω φωτο οταν βγου τα πουλια!
 
Αντε ολα καλα θα σου πανε και εννοειται οτι περιμενουμε φωτο! Οπως αλλωστε εχουμε ξαναπει ειμαστε πολυ περιεργοι εδω... 😀
 
Back
Top