Αναπαραγωγή Tα budgies μου δεν μπαίνουν στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriaK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriaK

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2016
Μηνύματα
8
Πόλη
Λεμεσός
γεια σας... Εχω ενα ζευγαρι budgies... Τους εχω βαλει φωλια εδω και 3 εβδομαδες με λιγο υλικο μεσα αλλα δεν μπαινουν καθολου μεσα.. Ομως τα πουλια φιλιουνται. Γιατι δεν μπαινουν στη φωλια;
 
Καταρχήν είναι σίγουρα ζευγάρι; Τι ηλικία έχουν; Σε τι χώρο τα έχεις; Τι διατροφή τους κάνεις; Μετακινείς καθόλου το κλουβί τους; Τα μπάτζι επίσης δεν θέλουν υπόστρωμα στη φωλιά τους. Κάποια μπορεί να αρνούνται να μπουν σε φωλιά με πριονίδι.
 
ομως τα πουλια φιλιουνται...
Καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα παπαγαλάκια σου!
Το ότι φιλιούνται, δεν σημαίνει ούτε ότι είναι ζευγάρι, ούτε ότι ερωτοτροπούν. Απλά δείχνει την καλή και φιλική τους σχέση.
Για να ζευγαρώσουν, πρέπει να είναι σε άριστη υγεία και διάθεση εφόσον φυσικά είναι αντίθετων φύλων.
 
Καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα παπαγαλάκια σου!
Το ότι φιλιούνται, δεν σημαίνει ούτε ότι είναι ζευγάρι, ούτε ότι ερωτοτροπούν. Απλά δείχνει την καλή και φιλική τους σχέση.
Για να ζευγαρώσουν, πρέπει να είναι σε άριστη υγεία και διάθεση εφόσον φυσικά είναι αντίθετων φύλων.

Σε ευχαριστω πολυ Μαρια μου!

Καταρχήν είναι σίγουρα ζευγάρι; Τι ηλικία έχουν; Σε τι χώρο τα έχεις; Τι διατροφή τους κάνεις; Μετακινείς καθόλου το κλουβί τους; Τα μπάτζι επίσης δεν θέλουν υπόστρωμα στη φωλιά τους. Κάποια μπορεί να αρνούνται να μπουν σε φωλιά με πριονίδι.

Καλησπερα Φοιβο,
Νομιζω πως ειναι ζευγαρι δεν ειμαι ομως σιγουρη για την ηλικια τους. Πως μπορω να μαθω περιπου ποσο ειναι; Τα εχω μεσα στο σπιτι γιατι δεν εχει καλο καιρο. Το κλουβι το μετακινησα κανα δυο φορες! Τρωνε την τροφη τους κανονικα (σπορους με καποιες βιταμινες και τους βαζω επισης κομματια αγγουρακι). Επισης, τους αφαιρεσα σημερα το πριονιδι μετα απο αυτα που μου ειπες! Σε ευχαριστω.
 
Μαρια μου συγνωμη αλλα δεν γνωριζω το λογω που δεν με αφηνει να ανεβασω φωτογραφια! ;/
 
Κάτω του έτους είναι σίγουρα αλλά το χρώμα των χαλινών δεν φαίνεται καθαρά. Πρέπει να τα βγάλεις φωτογραφία φωτεινή με φως ημέρας να μην αστραποβολά κοντά τους και πάλι δεν είναι σίγουρο πως θα καταλάβουμε στην φάση που βρίσκονται.
Πάντως είναι πανέμορφα να σου ζήσουν! 🙂
 
Κάτω του έτους είναι σίγουρα αλλά το χρώμα των χαλινών δεν φαίνεται καθαρά. Πρέπει να τα βγάλεις φωτογραφία φωτεινή με φως ημέρας να μην αστραποβολά κοντά τους και πάλι δεν είναι σίγουρο πως θα καταλάβουμε στην φάση που βρίσκονται.
Πάντως είναι πανέμορφα να σου ζήσουν! 🙂
Ευχαριστω πολυ Μαρια μου! Θα τα ξαναβγαλω φωτογραφια οταν μπορεσω πιο κοντινη και θα σου τα στειλω να μου πεις τη γνωμη σου! Σ'ευχαριστω!
 
Κάτω του έτους είναι σίγουρα αλλά το χρώμα των χαλινών δεν φαίνεται καθαρά. Πρέπει να τα βγάλεις φωτογραφία φωτεινή με φως ημέρας να μην αστραποβολά κοντά τους και πάλι δεν είναι σίγουρο πως θα καταλάβουμε στην φάση που βρίσκονται.
Πάντως είναι πανέμορφα να σου ζήσουν! 🙂

Να'τα και παλι!
 

Συνημμένα

  • rsz_20160318_131931-1.webp
    rsz_20160318_131931-1.webp
    44,5 KB · Προβολές: 68
  • rsz_1rsz_20160318_131923-1.webp
    rsz_1rsz_20160318_131923-1.webp
    9,9 KB · Προβολές: 65
Και εγώ πιστεύω οτι είναι αρσενικά. Το κιτρινάκι είναι και μικρούλι
 
  • Like
Αντιδράσεις: MyriaK
Να σου ζήσουν τα παπαγαλάκια σου! Είναι ολογλυκα!

Τα μπατζι ακόμα και ίδιου φύλου να είναι ταιζει το ένα το άλλο, ξυνονται, φροντίζονται μεταξύ τους. Δεν σημαίνει ότι είναι σίγουρα ζευγάρι. Την φωλια θα πρότεινα να την βγάλεις γιατί αφενός είναι πολύ νεαρά σε ηλικια και δεν μπορεί να προσδιοριστει ακόμα με ακρίβεια το φυλο τους και αφετέρου γιατί μπορεί να τα τρομάζει. Σε καμία περίπτωση δεν θα μπουν στην φωλια για ύπνο. Και δεν χρειάζονται τίποτα σαν υπόστρωμα όταν έρθει η ώρα να αναπαραχθουν.
 
Ευχαριστω πολυ!
Εδω και δυο μερες μπαινοβγαινουν στη φωλια. Αλλα δεν τα ενοχλησα καθολου. Αραγε λετε να κανουν αυγα ή οχι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Όταν δεις τόν χαλινο της θηλυκιας να παρει μια καφετια απόχρωση θα είναι η ώρα να είναι αναπαραγωγικα έτοιμη. Μέχρι τότε κάνεις υπομονή.. Τους προσφέρεις την απαραίτητη διατροφή, φυσικά καθαριότητα και μπανάκι και η φύση θα κάνει την δουλειά της!
 
Όταν δεις τόν χαλινο της θηλυκιας να παρει μια καφετια απόχρωση θα είναι η ώρα να είναι αναπαραγωγικα έτοιμη. Μέχρι τότε κάνεις υπομονή.. Τους προσφέρεις την απαραίτητη διατροφή, φυσικά καθαριότητα και μπανάκι και η φύση θα κάνει την δουλειά της!

Ευχαριστω πολυ Georgina μου!
 
Back
Top