Αναπαραγωγή Tα cockatiels μου ζευγαρωσαν ποτε να περιμενω αυγα;

crisstos

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα ειδα τα παπαγαλακια μου να ζευγαρωνουν τουλαχιστων 2 φορες ξεδιαντροπα και μπρος στα ματια μου😛. Μετα απο αυτο σε ποσο καιρο να περιμενω αυγουλακια; Μηπως φταιει το φεγγαρι; Εχει πιασει μια μανια αυτες της μερες να γεννανε ολα τα φτερωτα του σπιτιου.:D
 
Aυγα θα κανουν μετα απο 7 με 10 μερες απο τη στιγμη που ζευγαρωσαν!
 
το εχω ακομη! Δεν μπορει να πεταξει καλα☹Αλλα τα φτερα πτησης του εχουν αρχισει να μεγαλωνουν πιο γρηγορα αυτες τις μερες 🙂Πιστευω οτι συντομα θα μπορεσει να φυγει!:D
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

με τοσο πολυ σεξ, ειναι αδυνατον να μην κανουν τουλαχιστον 5 αυγα.:)
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

με τοσο πολυ σεξ, ειναι αδυνατον να μην κανουν τουλαχιστον 5 αυγα.:)

Στην ποσότητα των αυγών δεν παίζει ρόλο η συχνότητα συνεύρεσης. Το πόσα αυγά θα κάνει είναι καθαρά θέμα της θηλυκιάς, της προετοιμασίας, της υγείας της, και της ηλικίας της. Η συχνότητα συνεύρεσης παίζει ρόλο στο αριθμό των γόνιμων αυγών.
 
ευχαριστω για την πληροφορια. Φυσικα αυτο το γνωριζα, απλα χιουμορ κανω. Παντως και παλι ευχαριστω.:)
 
6 μερα σημερα 3 αυγα στη φωλια των cockateil.
ομως απο την πρωτη μερα συνεχεια καθετε καποιος απο τους γονεις μεσα στη φωλια. Ειναι φυσιολογικο αυτο;ρωταω γιατι τα ζεβρα πχ, πρωτα τελειωνουν τη γεννα και μετα επωαζουν.
 
Ναι crisstos ειναι φυσιολογικο! Μην ανησυχεις! Οπως λεει και ο Billy να ανησυχουσες μονο αν τα παραταγαν!
 
μετα απο 4 αυγα και παυση 4 ημερων σημερα ειδα οτι ισος η παπαγαλινα μου εχει προβλημα εχει πριστη κατω χαμηλα στην κοιλια φενετε οτι εχει κιαλο αυγο μεσα της αλλα δεν μπορει να το γεννηση. Τι να κανω διαβασα το σχετικο αρθρο για δυστοκια και μαλλον εχω αυτη τη περιπτωση. Τι να κανω να το βοηθησω;
 
τα μικρα μου

τελικα μονο 2 παπαγαλακια μου εμειναν απο τα τρια που βγηκαν απο το αυγο, ειχα και μια απωλεια.
 

Συνημμένα

  • DSC02839.webp
    DSC02839.webp
    25,7 KB · Προβολές: 63
  • DSC02840.webp
    DSC02840.webp
    39,8 KB · Προβολές: 64
  • DSC02841.webp
    DSC02841.webp
    69,3 KB · Προβολές: 58
  • DSC02842.webp
    DSC02842.webp
    22,8 KB · Προβολές: 66
Back
Top